Dakar: po třetí etapě vede Colin McRae, Tomeček desátý

Tomáš Votruba
Závodníci se rozloučili s Evropou a přivítali rozpálený africký kontinent. Desetikilometrovou speciálku z našich nejlépe absolvoval Tomáš Tomeček, kterému patří celkově desátá pozice. Karel Loprais je čtrnáctý. Závodit se ovšem teprve začne, v Africe.

Třetí etapa je za námi, závodníci se rozloučili s Evropou a přivítali rozpálený africký kontinent. Desetikilometrovou speciálku z našich nejlépe absolvoval Tomáš Tomeček, kterému patří celkově desátá pozice. Karel Loprais je čtrnáctý. Závodit se ovšem teprve začne, v Africe.

Druhá dakarská etapa neobsahovala měřenou zkoušku, proto jsme ji v našem zpravodajství přeskočili. Výsledky první etapy najdete zde. Včera byla na programu třetí etapa, která vedla ze španělské Granady do marockého Rabatu v Africe. Závodníci se rozloučili s evropským kontinentem a absolvovali desetikilometrovou speciálku v okolí Granady, jež byla bohatá na diváckou pozornost. Před přejezdem do Afriky to byla poslední „zahřívací“ etapa.

Tomeček desátý, Loprais čtrnáctý

Začneme od největší kategorie. Stejně jako v pátek během první etapy zvítězil Holanďan Hans Bekx s vozem DAF. Z českých posádek je na tom nejlépe Tomáš Tomeček, který dojel do cíle na devátém místě, v průběžném pořadí mu ovšem patří 10. pozice se ztrátou 1 minuty a 34 sekund. Karel Loprais se zatím nachází na 14. příčce se ztrátou 2 minut a 32 sekund. Další Čech s kamionem – Karel Macík – je na 19. místě a za vedoucím jezdcem zaostává o 3 minuty a 3 sekundy.

Tomáš Tomeček zhodnotil speciální etapu: „Trať byla situována v areálu bývalého letiště poblíž Granady, v letech 1995, 1996 a 1999 se tu jel prolog. Povrch byl rychlý, velmi suchý, prašný, s mnoha zatáčkami. Před přejezdem do Afriky hezká zahřívací etapa, na kterou se přišlo podívat spousta diváků.“ Podle Lopraise a Macíka se závodit teprve začne, v Africe. Macík už dokonce musel řešit menší technický problém, po kolizi se dvěma kamiony poškodil přední přídavná světla. Na příští etapu by to mělo být opraveno.

Božský Colin umí i mimo WRC

Výraznější změna v průběžných výsledcích proběhla v kategorii automobilů, na první místo se dostal bývalý mistr světa v rallye Colin McRae s nissanem. Vystřídal tak vítěze páteční etapy Američana Robbyho Gordona. Vedoucí místa jsou ovšem velmi těsná, druhý Gordon ztrácí na Colina McRae pouze sekundu, nejinak je tomu u dalších jezdců na třetím až šestém místě. Výsledky jsou velmi těsné.

Mezi motocykly byl opět nejrychlejší Francouz David Fétigné na yamaze. V celkových výsledcích drží náskok 11 sekund na krajana jedoucí v sedle KTM Cyrila Després. Náš Ivo Kaštan obsadil ve třetí etapě 47. místo, celkově se nachází až na 191. pozici se ztrátou více jak 13 minut na vedoucího jezdce. Bohužel za to může páteční penalizace za to, že Kaštan po příjezdu odevzdal svou KTM do uzavřené zóny pouhou minutu po limitu. Zdržení bylo kvůli menší opravě motorky.

Pořádný závod nás čeká teprve dnes, čtvrtá etapa vede z Rabatu do Agadiru, měří ďábelských 666 kilometrů, z toho 123 km je speciální měřená zkouška. A to je teprve začátek. Právě dlouhé africké etapy pořádně zamíchají pořadím a dají více šancí našim závodníkům, kteří patří bezesporu ke špičce startovního pole.

Výsledky - 3. etapa

Kamiony: 1. Bekx (Niz./DAF) 9:56, 2. Kabirov (Rus./Kamaz) -9, 3. G. De Rooij (Niz./DAF) -21, 4. J. De Rooij (Niz./DAF) -24, 5. Stacey (Niz./MAN) -25, 6. De Azevedo (Braz./Tatra) -31, ... 9. Tomeček (ČR/Tatra) -41, 14. Loprais (ČR/Tatra) -1:19, 19. Macík (ČR/Liaz) -1:32

Automobily: 1. McRae (Brit./Nissan) 7:48 min., 2. Peterhansel (Fr./Mitsubishi) -6, 3. Vatanen (Fin./Nissan) -10, 4. De Villiers (JAR/Nissan) -13, 5. Alphand (Fr./Mitsubishi), 6. Gordon (USA/Volkswagen) oba -15

Motocykly: 1. Frétigné (Fr./Yamaha) 7:57, 2. Cox (JAR/KTM) - 2, 3. Després (Fr./KTM) -3, 4. Duran (Šp./KTM) -9, 5. Coma (Šp./KTM) -10, 6. Caldecott (Austr./KTM) -11, ... 47. Kaštan (ČR/KTM) -58

Celkové pořadí:

Kamiony: 1. Bekx 15:16, 2. Kabirov -24, 3. J. De Rooij -40, 4. G. De Rooij -47, 5. Mardějev (Rus./Kamaz) -1:04, 6. Stacey - 1:05, ...10. Tomeček -1:34, 14. Loprais -2:32, 19. Macík -3:03

Automobily: 1. McRae 12:22, 2. Gordon -1, 3. De Villiers -2, 4. Peterhansel, 5. Saby (Fr./Volkswagen) oba -7, 6. Vatanen -8

Motocykly: 1. Frétigné 12:08, 2. Després -11, 3. Walch (USA/KTM) -47, 4. Meoni (It./KTM) -50, 5. Verhoef (Niz./KTM) -51, 6. Coma -53, ... 191. Kaštan -13:08