Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dieselová Pro a Proti V: Šest dobrých rad pilotům turbodieselů

Martin Vaculík
Diskuze (158)
Dnes má turbo každý nový vznětový motor a velká část zážehových. Umíme s nimi ale jezdit tak, abychom zbytečně nesnižovali životnost turbodmychadla?

1. Po rychlé jízdě dochlazujte na volnoběh.

Když v rozpálených ložiskách přestane proudit olej, speče se na karbon a po dalším startu poslouží jako brusná pasta. Zkušení řidiči jedou před zastavením volným tempem a nemusí pak „vrčet“ před garáží.

2. Nezvyšujete otáčky před vypnutím motoru.

Naopak nechte turbodmychadlo několik vteřin dotočit i v případě, že jste nejeli rychle. Po vypnutí motoru totiž dobíhá nasucho.

3. Měňte olej po 15 000 km.

Jedině čerstvý olej dobře rozpouští karbon. A nejvíc se ho tvoří v potrubí od turbodmychadla, kde může i zcela ochromit mazání. Ložiska turbodmychadel jsou navíc na kvalitu maziva velice citlivá.

4. Jednou za čas nechte zkontrolovat, zda motor skutečně maže.

To znamená sundat vanu, vyčistit ji i sací koš od nánosů karbonu. A kde to jde, nechat změřit i skutečný tlak mazání, jelikož u některých nových motorů selhávají pohony olejových čerpadel. Mazání včetně stavu přívodního potrubí nechte bezpodmínečně zkontrolovat při každé výměně turbodmychadla.

5. Jednou týdně vytočte zahřátý motor.

Vytočením motoru pod zátěží do otáček nejvyššího výkonu donutíte regulační lopatky k pohybu mezi krajními polohami a snížíte riziko jejich zatuhnutí.

6. Vzduchový filtr měňte také každých 15 000 km.

Ostré nečistoty jej časem propíchnou a konfrontovány s obrovskou rychlostí rotoru mohou způsobit úbytek materiálu a následnou nevyváženost. Některé filtry se navíc časem deformují a nečistoty propouštějí bokem.

Chcete vědět (nejen) o turbodmychadlech víc? Technikou turbodmychadel a jejich typickými závadami se zabývá nový Svět motorů Diesel Speciál 1/2012. Osmašedesátistránkový magazín dostanete u každého dobrého prodejce tisku.

Martin Vaculík
Diskuze (158)
18. 9. 2012 03:15
Re: Poradite prosim ?
Mohol by to byť dvojhmotový zotrvačník. Ten je háklivý na také správanie aj napríklad na podtáčanie motora.
Osobne by som nikdy nedal diesel do ruky človeka, ktorý nemá aké také skúsenosti so šoférovaním a hlavne nejaké to technické zázemie, alebo teda nevie ako sa k naftovému motoru chovať. Žiaľ, veľa takých behá po svete.

Úprimne, myslím, že nie je nepodarkom auto, naozaj, možno zlý kus, ale ani tomu veľmi neverím. Práveže Ford má celkom dobré autá, hlavne podvozky ale aj motory, len treba vedieť, čo potrebuje a treba mu to aj dať.
Ja by som 14 ročnému synovi kúpil z bazaru starú škodku 120 za pár korún a nech sa zvezie koľko chce. Mondeo by som mu do ruky nedal (keď tak až po pár dňoch v škodke), bolo by to naozaj podstane lacnejšie.
Avatar - Ada je zase tady
16. 9. 2012 21:23
Re: olej
To je jednoduché. Zkušený řidič má jiný styl jízdy. :-!
12. 9. 2012 20:45
Re: V6benál
když někdo machruje za jak málo mu to jezdí a potom slyším kolik za opravu vysolil v servise ale stejně je to prej naprd když mi to nejezdí za 5 nafty >:D a když si octavia cucne oleje přes turbo (viděno na vlastní oči cca před týdnem) to taky musí být radost :-) :-)
12. 9. 2012 14:22
Re: Kdo se směje naposled...
Nebude to nahodou rozdielnou hodnotou tepelnej vodivosti vody a oleja? Zjednodusene povedane, sa preto olej dlhsie zahrieva (alebo dlhsie drzi chlad) ako voda. Zdanlivo to moze posobit divne, ale olej popri (pomalsom) chladeni aj maze, resp. maze a chladi, kdezto voda "iba" chladi, ale rychlejsie.

Merna tepelna kapacita (t.j. mnozstvo tepla potrebneho na ohriatie 1kg latky) je:
voda: 4,18 kJ/kg/K
olej: 2,0 kJ/kg/K

Inymi slovami na ohriatie 1kg oleja potrebujes viacej tepla ako na ohriatie 1kg vody. Cize rovnakym mnoztvom tepla ohrejes skor vodu ako olej.
12. 9. 2012 09:02
Re: Kdo se směje naposled...
znovu dalsieho pana poprosim aby mi vysvetlil preco sa olej zohrieva ovela pomalsie ako voda. Pretoze olej je ten, co sa ma zahriat skor koli ziskaniu potrebnych mazacich vlastnosti