Do roku 2020 možná vymizí z automobilů klasická rádia
Také si říkáte, proč vlastně dnes mají autorádia i jiné frekvence, než velmi krátké vlny (FM)? Za deset let se možná budeme pozastavovat nad tím, proč multimediální systém v našem autě vůbec ještě přijímá rádiové vysílání. Podle řady expertů už nyní v některých částech světa přestává být rádiové vysílání na AM/FM frekvencích pro řidiče důležité a jeho význam se bude v dalších letech nadále dramaticky snižovat.
Důvodem budou stále se rozšiřující možnosti propojení chytrých telefonů s palubními infotainmentovými systémy i samotná konektivita automobilů s internetovou sítí prostřednictvím vysokorychlostního připojení. Internet se tak stane hlavním zdrojem informací, ale i hudby, jejíž složení tak navíc bude moci uživatel ovlivnit a nebude tedy nucen poslouchat něco, co se mu nelíbí, případně přelaďovat frekvenci.
V této oblasti jsou vpředu zejména v Japonsku a USA, General Motors například oznámil, že už brzy bude v autech nabízet zcela běžně 4GB připojení, do Evropy ale tento trend nepochybně dorazí záhy také. Připojení k internetu tedy převezme kontrolu nad zábavou na palubě, rádiový signál ale nejspíš ještě dlouho z palubních systémů odstraněn nebude. Krátkovlnné vysílání má velmi dobré pokrytí a stálost a stabilitu signálu, což se o bezdrátovém internetu zatím rozhodně říci nedá. Tlačítko Radio, popřípadě AM/FM tedy možná už za pár let bude zavánět exotikou a starými dobrými časy, ale k vidění bude nejspíš v autech ještě dlouho, i když třeba až v nějakém třetím nebo čtvrtém podmenu.