Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Downsizing nestačí. Příští Mercedes-AMG C63 bude pravděpodobně elektrický

Dominik Kovář Dominik Kovář 18. 12. 2022 • 19:18
14
48
Zobrazit náhledy (14)
Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance Mercedes-AMG C63 S E Performance

Z osmiválce na elektromotory skrz dvě generace? U modelu C63 velmi pravděpodobná varianta.

Odvěcí rivalové se vydali různými směry. BMW nadále věří konvenčnímu pohonu. Jejich nejnovější generace modelů M3 a M4 má 3,0litrové řadové šestiválce bez pomoci elektromotoru. Mercedes se u modelu C63 naopak rozhodl k obrovské změně, kdy 4,0litrový vidlicový osmiválec twin-turbo nahradil 2,0litrový čtyřválec s elektromotorem u zadní nápravy. Pokud bychom měli doplnit řadu konkurentů, u nastávající generace modelů RS4 a RS5 se spekuluje o ponechání 2,9litrového šestiválce, pravděpodobně v plug-in hybridním provedení. 

Zástupci Mercedesu se již dříve nechali slyšet, že zákazníky již počet válců v autech nezajímá. Jde jim hlavně o výkon, a proto se ve Stuttgartu takto zásadní změny nebojí. Pokud se zaměříme na výkon, zde Mercedes udělal skutečně krok vpřed. Kombinovaný výkon 680 koní u nového modelu C63 S E Performance předčí předchozí generaci C63 S o téměř 200 koní! Jestli skutečně zákazníky počet válců v dnešní době nezajímá, ukážou to až prodeje. 

Video se připravuje ...

Pro petrolheady a milovníky AMG je tu ale ještě horší zpráva. V příští generaci nejvýkonnějšího modelu třídy C už pravděpodobně uvidíme pouze plně elektrické provedení. Jelikož je to teprve čtvrt roku od premiéry modelu C63 S E Performance, je ještě brzy myslet na nástupce. Steffen Jastrow, vedoucí inženýr oddělení AMG, v rozhovoru pro australský deník Drive prozradil, že je Mercedes elektrické variantě v podobě modelu C63 otevřen. 

Jedno z dalších mnoha prohlášení Mercedesu je, že i po roce 2030 se v určitých modelech dočkáme osmiválců. Tyto motory se dají očekávat u nejvyšších řad, jako jsou SUV GLS, G nebo u třídy S a roadsteru SL. 

Z valné většiny pak v nové dekádě bude Mercedes elektrický a to včetně luxusní divize Maybach. “Počkejte si. Nejprve budeme mít facelift a poté novou generaci,” odpověděl stručně Jastrow na otázku týkající se příští generace třídy C.

Video se připravuje ...

Mercedes má strategii být plně elektrickým a to do roku 2030. Na to se samozřejmě musí myslet i u AMG. Takže ano, jsme tomu otevřeni”. Tato odpověď může znamenat nepřímé potvrzení, že s příští generací modelu C63 se již opravdu počítá v čistě elektrické verzi. 

Již nyní je dle slov Jastrowa kombinovaných 680 koní s pomocí 2,0litrového čtyřválce a elektromotoru téměř maximum, co dokáže AMG v této kombinaci získat. “Myslím, že se blížíme k limitu. Řekl bych: “nikdy neříkej nikdy”. Je finančně náročné čerpat větší výkon z tak malého objemu motoru a zároveň čelit emisním limitům. Podle mě to není snadné.

Doporučujeme

Témata
Avatar - Alf1k
31. 12. 2022 10:37
Re: …ale tak prečo nie?
Smysl by to možná mělo, kdyby pod každej sportovní spalovák nepřispěchal napsat čísílka jak malej klouček, kterej hraje need for speed, s každým novým dnem a výjezdem z garáže v baráku se ocitne na drag race a ne na veřejné komunikaci a směje se tu manuálům, ručkám atd. přitom sám by upřednostil klidně pojízdnou krabici od bot hlavně, že mu zrychlení bude lámat krk a na semaforech bude nejrychlejší.

Nemám problém klidně se svou prací fungovat z bodu A do bodu B a jezdit za energie z FVE a nabíječky na firmě. Ve všední dny si třeba s tou ev6 užiju ticho, žádnou potřebu něco zahřívat, sledovat teploty oleje a ušetřím za rok podstatně za benzín. Ale kolik lidí dnes má tyhle možnosti se přizpůsobit aby to bylo i výhodné a začla se vracet šílená cenovka použitelných EV i v zimě (potřeba 4x4) a vracel se vstup třeba na pohonných hmotách?😉

O víkendu to nechci vidět a užiju si radost staromilsky s benzínovou a vedle EV lehkonohou V6 a tohle to nikdy Vito nepochopil a furt si jede svou.

Tabulky zrychlení a občas zmíní lokální emise. Takovej ten typ extrému co i pod Aventador SVJ atd. přispěchá majitelům honem napsat, že papundeklu od Tesly stejně neujedou, nejsou eko a symfonie jejich motoru už nikoho nezajímá.

Tím bohužel vždy končí šance na racionální diskuze.
20. 12. 2022 16:48
Re: Takže to bude další TM3
no však o tom se nepřu. jen podotýkám, že stejný princip, který popisuje ten článek platí u klasického motoru.
líbí se mi Taycan kombi, ovšem dát za auto 2,5 už mi přijde moc. i4 se prodávají o 30% dráž jako ojeté, než nové a čekací lhůty jsou příšerné. Model 3 Performance asi v podstatě splňuje to, co bych si představoval, s výjimkou vzhledu, a na ten si pořád ještě potrpím.
ale celkově je teď doba úplně mimo na nějaké zásadní změny typu fotovoltaika, auto na elektřinu nebo cokoliv podobného. abych jezdil na elektřinu dráž než na benzín, to bych asi přes své mírně ekologické smýšlení nesl těžko:)
19. 12. 2022 23:18
Re: Takže to bude další TM3
Tak ať si jich klidně užívají, když jim to vyhovuje. Absolutně mě to nevadí. Ale hlavně ať mi debilní bruselští progresivističtí bolševici nenařizují, že si od roku 35 nesmím kupovat nic jiného!!! :-O
19. 12. 2022 22:32
Re: Re: Sklamanie
Ale budes si moct doplatit za vykon a zrychlenie
19. 12. 2022 22:08
Re: …ale tak prečo nie?
A nevidis tam obcas i TM3? :-)

Jj, zvuk motoru stejne jako dusot koni nebo odfukovani pary patri do historie. :D

Bud muzeme sentimentalne brecet nad absenci radicky a rucky nebo si uzivat vyhod noveho druhu pohonu s bezkonkurencnim zrychlenim, otackovym spektrem nebo odezvou na "plyn". ;-)

PS Ano se zvukem souhlas. AMG V8 mely neskutecnej ryk treba na dalnici. Jednou me u Stuttgartu predjizdel prototyp SLS AMG a bylo to skoro az strasidelny. :-)
Mam rad kone, parni lokomotivy i spalovaky. Ale jen v omezene mire. :D
Ani jedno z toho nemusim cuchat.
Future is samozrejme electric