Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Drahý benzin v USA zvyšuje poptávku po menších ojetých autech

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 18. 4. 2011 • 21:33
49
10
Zobrazit náhledy (49)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Stále dražší benzin ve Spojených státech zvyšuje poptávku po menších ojetých autech s malou spotřebou.

Stále dražší benzin ve Spojených státech zvyšuje poptávku po menších ojetých autech s malou spotřebou. Někteří řidiči se zároveň snaží zbavit velkých vozů typu SUV, které jsou nákladné na provoz. Na svých webových stránkách o tom informoval zpravodajský server MSNBC.

Průměrná cena benzinu se nyní v USA pohybuje kolem 3,8 dolaru za galon (zhruba 16,15 koruny za litr). Je to stále výrazně méně než v Česku, pro Američany jezdící nesrovnatelně víc a na větší vzdálenosti ale jde o citelné zdražení. Od začátku loňského října cena vzrostla o 37 procent. V některých částech země již přitom překročila psychologickou hranici čtyř dolarů za galon.

„Ceny benzinu teď rozhodně začínají čeřit trh s ojetými auty,“ podotkl analytik Bill Visnic ze serveru Edmund's AutoObserver. Na růst cen podle něj mají vliv i další faktory, jako je nedostatek náhradních dílů kvůli zemětřesení v Japonsku či lepšící se stav amerického hospodářství. Zdražují tak všechna ojetá auta, malá ale nejvíce.

Tři roky stará Honda Accord tak například podle serveru od loňského září zdražila o 24 procent. Cena podobně starých Huyndai Sonaty či Hondy Civic pak vzrostla o 22, respektive 13 procent. Nisan Sentra nyní stojí o 12 procent více. „Zvláště Civic a Sentra jsou tradičními zástupci kategorie úsporných aut,“ podotkl Visnic.

Vyšší ceny benzinu také mění způsob, jakým se američtí spotřebitelé rozhodují o nákupu vozu. Zatímco dříve zvažovali nová auta, nyní berou v úvahu i ojeté automobily. „Říkají si, že si teď koupí ojetinu, protože budou muset více utrácet za benzin,“ uvedl analytik.

Podle MSNBC je nicméně zajímavé, že ceny SUV neklesly tak hodně, jak zdražila malá auta. Podle něj je to tím, že se aktuální situace do trhu s nimi promítá pomaleji. Lidé, kteří již tyto vozy s velkou spotřebou vlastní, zatím nemusejí mít pocit, že by jim úspora paliva pokryla ztrátu z případného prodeje. Jiná situace je ale u aut, která mají lidé na leasing. Zde již začíná být pokles zájmu o SUV patrný.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
19. 4. 2011 15:12
Re: mhmm
Tady stojí litr E85 24 kaček, takže to zas není tak tragickej rozdíl.
Problém je, že je málo čerpaček.

Jinak když byla krize, stál tu litr benzínu 19,90 (možná někdo pamatuje totemy Tank ONO) :-)
19. 4. 2011 14:28
Re: mhmm
no na truckoch sa v Europe masovo jazdilo prave za Hitlera.
Co taky bezny american na tom trucku prevaza?
Ak je redneck, tak to chapem. Ale ked je z mesta?
Avatar - dicky
19. 4. 2011 13:31
Re: mhmm
JJ v tom mas pravdu trucky jsou nejlepsi auta a spousta americanu na jejich kouzlo jeste prichazi.
Jinak kdyby v evrope meli jezdit na benzin za 14kc to by pak mysleli tez malinko jinak.
Cena 35 a uz i za naftu to jim moc optimismu neprida..
Jinak E 85 stoji ve statech na vas liter 13 korun >:D
Kdy jste meli vlastne nejake palivo liter za 13 korun??
To uz si nikdo nepamatuje zde u vas asi nebylo to nekdy za Hitlera? >:D
Avatar - Barrichello
19. 4. 2011 11:18
Re: mhmm
To sou hodně staré zprávy, Escalade žádný prodejní rekrody netrhá, jestli chceš mam tu čísla od GM a třeba prodeje za březen.

Daleko víc se prodá menší SRX a z větších SUV je neprodávanjěší Explorer a GrandCherokee momentálně.

Něco jiného sou pickupy, tam prodeje stoupaj a ty se budou držet i nádále, sou to pracovní stroje.
Avatar - Slavek-TDM
19. 4. 2011 06:40
Re: USA
Ceny paliv jsou prave takove, aby to vyhovovalo jejich producentum. Vzhledem ke kartelu a v podstate globalnimu urcovani ceny nema smysl to resit. Cena je umele udrzovana tak, aby poptavka neklesala :-) V USA je benzin levny jen kvuli nizkemu zdaneni...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud