Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrická Škoda Citigo by se mohla objevit v roce 2014

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 12. 1. 2012 • 08:37
13
5
Zobrazit náhledy (13)
Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo
První komerčně nabízený elektromobil Škoda by se mohl objevit u prodejců v roce 2014. Uvedl to ve středu šéf Škody Winfried Vahland.

Na české silnice vyjelo prvních deset testovacích elektromobilů značky. Upravený model Octavia má pomoci získat zkušenosti s tímto pohonem v praxi. Každá z Octavií Green E Line má během 12 měsíců najet nejméně 15.000 kilometrů. Zhruba do dubna budou vozy testovat externě zaměstnanci. Od února bude jeden vůz jezdit mezi letištěm v Ruzyni a centrem Prahy a od dubna Škoda elektromobily nabídne k využití vybraným externím partnerům.

"Octavia Green E Line dokazuje naši technologickou kompetenci na poli elektromobility a je milníkem v rámci naší rozsáhlé strategie trvale udržitelného rozvoje," uvedl Vahland. Elektrický pohon má podle něj zásadní význam pro řešení mobility bez emisí.

Škoda při vývoji elektrického pohonu spolupracuje s mateřským Volkswagenem. Podle technického ředitele Eckharda Scholze se zaměřuje zejména na zvýšení kapacity baterií, dojezdu vozidla a zkrácení doby nabíjení. Automobilka pro elektromobily vytvořila vlastní specializované oddělení.

Výchozím modelem pro elektromobil se stala Octavia Combi, která se díky své modulární podvozkové skupině hodí pro montáž sady baterií, elektronického řízení a elektromotoru. Pro sériovou výrobu ale firma počítá s menším automobilem, který se více hodí do města. V tomto segmentu má firma nyní model Citigo. S jeho sesterským modelem Up! se rovněž počítá ve formě elektromobilu.

Baterie je v Octavii Green E Line umístěna pod střední a zadní částí podlahy a částečně i v zavazadlovém prostoru. Skládá se ze 180 lithium-iontových článků a má energii 26,5 kilowatthodin. Váží zhruba 315 kilogramů. Dobíjecí body jsou vepředu pod logem Škoda a na boční části vzadu. Nabíjení na 80 procent kapacity trvá při použití napětí 400 V dvě hodiny a osm hodin při nabíjení z běžné sítě 230 V.

Baterie napájí elektromotor s trvalým výkonem 60 kW. Elektricky poháněná Octavia zrychlí z 0 na 100 km/h přibližně za dvanáct sekund a její maximální rychlost je omezena na 135 km/h. Dojezd je zhruba 150 km.

Škoda získala homologaci pro běžný silniční provoz loni v září. Má jen několik omezení zejména v oblasti bezpečnosti, například nedoporučuje jízdu po nezpevněném povrchu.

Témata
12. 1. 2012 22:48
elektromobily z vozů Škoda
kdo má zájem jezdit v elektromobilu postaveného z vozu Škoda, může si jej koupit zde www.evcgroup.cz
Avatar - Slavek-TDM
12. 1. 2012 14:16
Re: Skvělý rozjezd,
Tobe musi nekdo kazdy rano strikat naftu do zily a bude to asi nejakej zubar >:D (podle vseho mas fobii ze zubni vrtacky).
12. 1. 2012 10:25
Re: Skvělý rozjezd,
na co diesel do takového auta?stálo by o 50 tisíc víc a rozdíl ve spotřebě by nebyl zase tak velký
12. 1. 2012 09:26
Tacumátor......
....bude mít akumulátor.......a proč by ne?do městského provozu ideální,snad bude ideální i cena...ale ta čelní partie,ta zoufale volá po přepracování,poněvadž je hrozná,je děsivá,je to Horor!
Avatar - Ada je zase tady
12. 1. 2012 09:23
Skvělý rozjezd,
bídný dojezd :no:

Škodě Cígo chybí diesel!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud