Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrický Hummer H1 je drsňák do nové doby. V terénu vám osmiválec chybět nebude

Ondřej Šámal
Diskuze (2)

Další konverze spalovacího auta na elektromobil si vzala na paškál jedno z nejvíce „benzinových“ aut v historii, které v Česku proslavili Bobby Sixkiller a Arnold Schwarzenegger.

Postavit civilní offroad na základech vojenského speciálu není nic nového. Ostatně i Mercedes G začínal nejprve jako armádní vozidlo. Stejný osud měl i humvee, duchovní následovník Jeepu Willys z druhé světové války. Jeho osobní verze Hummer H1 z roku 1992 představovala zjevení. Hranatý tank o šířce 2,2 metru si však vysloužil ikonický status, pod který se výrazně podepsal americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger, který minimálně jeden exemplář vlastnil, a účinkování ve velmi oblíbeném seriálu Odpadlík (v originále Renegade), kde s ním jezdil lovec odměn Bobby Sixkiller.

Díky americkým vojákům nasazeným v sousedním Německu je Hummerů H1 dostatek nejen na západ od našich hranic, ale i v tuzemsku. Žíznivému zážehovému osmiválci dělá společnost zástup dieselů o objemu 6,2 až 6,6 litru, které ovšem můžete vyměnit za efektivnější pohon.

Video se připravuje ...

Kanadská společnost NAEV vám totiž hummer na zakázku přestaví na monstrózní elektromobil. Můžete si vybrat, zda vám stačí jeden, nebo dva motory s celkovým výkonem až 1000 koní. Vysokonapěťový trakční akumulátor od Tesly sedí mezi nápravami a poskytne dostatek energie až na zhruba 483 kilometrů.

Elektrický Hummer H1 kupodivu neváží o moc více než mnohem menší klasické elektromobily. Podle oficiálních dat má lehce přes dvě tuny, což je mimochodem méně než polovina hmotnosti novodobého elektrického GMC Hummeru EV. Také proto není divu, že přestavěný hummer se na stovku dostane už zhruba za 2,7 sekundy.

V NAEV se ovšem nezaměřují pouze na nahrazení osmiválce. V rámci přestavby vymění také přední kapotu, nainstalují nezávislé hliníkové odpružení a brzdovou soustavu od Tesly s rekuperací. Ve srovnání s běžným Hummerem H1 je Cyber Hummer EV o 2,5 centimetru níže u země. Díky absenci masivního středového tunelu je v kabině dostatek místa pro usazení tří lidí vedle sebe v každé řadě sedadel.

Cena základního Cyber Hummeru EV v linii Baja začíná na 98.900 amerických dolarech bez daně (v přepočtu asi 2.286.000 Kč). V téhle verzi dostanete látkovou střechu a dojezd okolo 480 kilometrů. Nechybí ani zadní elektromotor o výkonu přes 300 koní.

Varianta Commander za 119.900 dolarů (2,78 milionu korun) přidává pevnou střechu, klasické dveře s bočními okny a další elektromotor, přičemž výkon vzroste na více než 600 koní. Za vrcholné provedení Executive s luxusněji pojatým interiérem a výkonem až 1000 koní dáte 139.900 dolarů neboli 3.245.000 Kč.

Ondřej Šámal
Diskuze (2)

Doporučujeme

Avatar - wakantanka
25. 6. 2024 19:28
Milá Tesla
keby váš Cyber Truck vyzeral takto, nemali by ste zrejme problém s odbytom. Síce ste odvážni čo do designu, len ste netrafili dobu.
25. 6. 2024 15:57
S atomovou elektrárnou.
Ještě pisatel opomenul, že tento automobil má v kufru malou atomovou elektrárnu. (nadsázka)