Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva

ČTK ČTK 23. 3. 2023 • 00:39
10
135
Zobrazit náhledy (10)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom agentura Reuters.

Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy. Německo patří spolu s Českou republikou mezi členské země Evropské unie, které pro auta na syntetická paliva prosazují výjimku ze zákazu prodeje nových osobních aut se spalovacími motory po roce 2035.

Podle nových návrhů komise by prodej aut na syntetická paliva mohl být povolen, pokud budou tato auta disponovat technologií, která jim zabrání využívat jiná paliva, píše Reuters. Syntetická paliva, v češtině někdy označovaná jako e-paliva, se vyrábějí chemickou cestou, nikoliv z ropy. Jejich spalování produkuje výrazně čistší emise a vhodný výrobní proces z nich dělá uhlíkově neutrální palivo.

Členské země EU začátkem března kvůli výhradám některých států odložily konečné schválení normy, která má od roku 2035 výrazně prodražit emise z automobilové dopravy, a prakticky tím znemožnit prodej nových aut se spalovacím motorem. Ministr dopravy Martin Kupka prohlásil, že Česká republika zákaz prodeje nových osobních aut se spalovacími motory nepodpoří, pokud nebude možné v autech využívat syntetická paliva.

Video se připravuje ...

Česká republika zároveň patří k nejhlasitějším odpůrcům nové emisní normy Euro 7, jejíž parametry by Praha chtěla změnit. Člen představenstva automobilky Škoda Auto pro prodej a marketing Martin Jahn řekl, že v případě zavedení normy Euro 7 bude podnik muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí.

Doporučujeme

Témata
Avatar - kuk
26. 3. 2023 01:15
e-paliva, vlhkej sen naivních blbců
Ropácký blbci budou doufat v pohádku o syntetickejch palivech a ty ještě větší blbci pohádce o vodíkáčích. Už se těším jak se jim protáhnou držky až jim to nevyjde, protože litr tý rádoby eko srachky je 5-11x dražší než benzín! Jupí. 😜😂🤣
26. 3. 2023 00:40
Re: Jasne řečeno
Já benzín. ;-)
25. 3. 2023 16:26
Re: Aha.....
Že jsi demagog? Ale to my už přece víme ;-)
24. 3. 2023 20:17
Re: Jasne řečeno
Tucson má doporučený benál od 91. Takže lepší myslím duvěryhodnější benzínku, ta jedna měla v minulosti z palivama problémy.
Pokud bych musel tankovat 98, tak musím tak 20km ale to je už výběr 10-15 benzínek.
Ale vzhledem k tomu, že většinu nákupů realizujeme u mistních menších obchodníků a ne ve velkých nákupních centrech, tak proč jezdit někam dál kvůli tankování.
Ale chápu jsou lidi, kteří jezdí nakupovat pravidelně větší vzdálenosti, velká nákupní centra, a hlavně akční slevy.
Někdo bydlí přímo u benzínky, Proč ne, každý má jiný styl, a jiný smysl života.
24. 3. 2023 19:03
Re: Princip
Tak kolik vykonu budes potrebovat ve VTE jen k nahrazeni ropnych paliv pro CR?

Neustale pises nepravdy o EV a zaroven nedotahnes zakladni uvahy.

Jinak samo Porsche uvadi v Chile 270 vetrnych dni. To zas jen pro predstavu.