Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat se nezúčastnil dnešního jednání o budoucnosti Opelu, další dva zájemci jsou ze hry

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 29. 5. 2009 • 23:36
8
Italská automobilka Fiat se neúčastní dnešního jednání s německou vládou o budoucnosti Opelu, protože považuje požadavky vlády za přemrštěné.

I nadále ale má Fiat zájem o převzetí problémové divize americké General Motors. Mluvčí německé vlády potvrdil, že jediným zájemcem, který nyní s vládou jedná, je Magna, Fiat se však může k jednání kdykoliv vrátit.

Generální ředitel Fiatu Sergio Marchionne uvedl, že požadavek vlády, aby Fiat poskytl Opelu peníze na provoz do doby, než vláda rozhodne o načasování a podmínkách překlenovacího úvěru, znamenají pro turínskou firmu zbytečné a bezdůvodné riziko. Poznamenal také, že je nesmyslné očekávat, že Fiat poskytne finanční pomoc, když se zatím nedostal ani k úplným finančním záznamům Opelu, napsala agentura AP.

Ze čtyř původních zájemců o převzetí Opelu ve hře kromě Fiatu zůstal ještě kanadsko-rakouský výrobce automobilových součástek Magna. Nabídky na vstup do Opelu podaly také finanční společnost RHJ International, jejíž součástí je investiční společnost Ripplewood Holdings, a po termínu čínská automobilka Beijing Automotive Industry Corp., obě firmy jsou ale již ze hry. Větší šance na vítězství v boji o Opel se dávají Magně, která je zjevným favoritem spolkové vlády i zemí, a navíc je prý ochotna pomoci i s řešením přechodného financování Opelu.

Dnešní jednání mezi zájemci a německou vládou se má soustředit právě na finanční pomoc pro Opel. Marchionne se již účastnil první berlínské schůzky všech zainteresovaných stran o budoucnosti Opelu, která ale skončila ve čtvrtek ráno bez výsledku. Jednání zkomplikoval nečekaný požadavek zástupců americké strany, která od Berlína požaduje dodatečnou pomoc ve výši 300 milionů eur (přes osm miliard Kč).

Převzetí evropských operací GM, včetně Opelu a britského Vauxhallu, je důležitou součástí strategie Fiatu, která počítá s vytvoření automobilky s kapacitou výroby až šest milionů vozů ročně. Fiat je nyní blízko převzetí podílu 20 procent v Chrysleru.

Fiat nezveřejnil detaily své nabídky, Marchionne ale uvedl, že by automobilka musela v případě vítězství své nabídky propustit po celé Evropě kolem 10.000 zaměstnanců. Opel má v Německu 25.000 zaměstnanců a případné propouštění je ve volebním roce pro vládu velmi citlivým tématem.

Nového investora sice musí vybrat současný majitel, tedy GM, Německo však hraje ve výběru důležitou roli. Vláda rozhodne, zda nový majitel získá státní finanční pomoc a jakým způsobem. Zatím Německo slíbilo překlenovací úvěr 1,5 miliardy eur.

Kvůli krizi GM svolala na dnešek schůzku ministrů hospodářství a průmyslu také Evropská komise.

Témata
Avatar - Plautus
1. 6. 2009 08:14
Re: Fiat to zkouší...
veria si, a práve preto by ma viac štvalo, keby ešte viac zrujnovali Opel ako seba...
Avatar - Plautus
1. 6. 2009 08:11
Re: Fiat to zkouší...
zostane v Európe (kanadsko-rakúska spoločnosť), len je otázne ako dlho "zostane", resp. či pod Magnou Opel prežije...smelé plány, ale chabé skúsenosti...každopádne držím Oplu palce, bez ohľadu na geografické majetkové pomery si to táto značka zaslúži...
29. 5. 2009 20:38
Re: Fiat to zkouší...
No hlavně magna bude muset stejně navázat nějakou spolupráci s jiným koncernem, protože sama vývoj neufinancuje.
Avatar - DBS
29. 5. 2009 19:17
Fiat
Osobně teda fandím Fiatu,myslím že na to má lepší prostředky.
29. 5. 2009 18:47
Re: Fiat to zkouší...
Manažéri Fiatu vedia čo robia,do opla hotovosť nenapumpujú. Netvrdim ze Magna steyr je neschopna firma maju skusenosti s vývojom a výrobou aut no opel je podla mna pre nich privelke susto. Prevzatie insolventného a krachujuceho Opla bez blizsieho nahliadnutia do financnych zaznamov môze taku firmu ako magna zničiť. Magna steyr nie je Fiat group, ich možnosti sú značne obmedzenejšie. Ale veria si.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud