Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford se zbavuje 20 % akcií Mazdy

19. 11. 2008 • 12:39
13
Ford se dohodl s Mazdou na snížení svého podílu o 20 %. Americkému koncernu tak zůstane 13,4 % akcií Mazdy.

Ford Motor Corporation dosud držel 33,4 % akcií Mazdy, což mu podle japonských zákonů dává právo kontrolovat firmu. Nyní se Ford dohodl s Mazdou na snížení podílu o 20 %. Americký koncern tak získá finanční prostředky, které potřebuje pro svoji restrukturalizaci a ozdravení. Akcie odkoupí zčásti sama Mazda, zčásti spříznění strategičtí investoři, Ford za ně vyinkasuje 540 milionů dolarů.

Ford a Mazda jsou majetkově propojení a spolupracují na vývoji aut už od 70. let. V současnosti jejich modely sdílí platformy a motory. Jak potvrdili nejvyšší představitelé obou automobilek, tato situace má pokračovat i nadále. Dojde ale k personálním změnám: nejvyšší vedení Mazdy budou s výjimkou Philips Spendera tvořit jen Japonci a dojde k oddělení funkce předsedy představenstva (Hisakazu Imaki) od funkce prezidenta a generálního ředitele – dosud tento post zastával také Imaki, nyní na něm bude působit Takashi Yamanouchi, který byl viceprezidentem.

Související články

Témata
Avatar - dochtor
19. 11. 2008 14:49
Re: Who is Marko??? a Mazda
Chris, mas Marka v zuboch? Naozaj si sa nic nove nedozvedel? OK si Mazdofil. Tak napis nieco podobne alebo radsej lepsie a nebrbli. Marko si tu pracu dal...
Keby aj nic nove nepovedal, ale povedal veci zaujimave a povedal ich dost. Ci je alebo nie je vizionar sa s urcitostou povedat neda, ale urcite ma informacie a hlavne vie ich podat.
Mimochodom auto.cz meska so spravou 3 dni.
19. 11. 2008 12:17
Re: Marko, na hrad!
třeba VW, prej je nejlepší :yes:
19. 11. 2008 12:14
Re: Marko, na hrad!
V Mazde6 je postavena na podvozkovej platforme CD3, ktoru vyvinula Mazda. Ford ju len prebral do niektorych modelov. Takisto v Mazde6 nie je ziaden motor od Fordu, aspon v europskych verziach istotne nie.

Pokial ide o Mazdu3, je zalozena na C1-platforme, ale tuto vyvijali v europe spolocne inzinieri z Fordu, Mazdy a Volva. A z motorov tusim len ten maly diesel 1.6 je od Peugeotu. Neviem o ziadnom motore ktory by Mazda do modelu "3" prebrala od Fordu.

Takze podvozky ma Mazda bud svoje vlastne, alebo vyvinute v spolocnej kooperacii. A pokial ide o motory, az na par vynimiek pouziva tiez vlastne.
Avatar - freeman
19. 11. 2008 11:41
Re: Marko, na hrad!
No neviem či je škoda, že Ford opúšťa Mazdu. Ano dizajn si robí Mazda. Ale podvozky sú jasne od Europskeho Fordu. A taktiež niektoré motory.
19. 11. 2008 09:48
Re: Marko, na hrad!
Tiez som rad, ze sa Mazda dostava spod kontroly Fordu. Mazda ma so svojimi novymi modelmi dobre naslapnute, a myslim ze lahko prezije aj bez Fordu. Ono ta ich spolupraca aj tak nebola az taka pevna...

Ford je v ovela horsej situacii. Tam ak nezasiahne vlada stedrou dotaciou, hrozi bankrot (najma u GM a Chrysler, ale aj Ford moze byt siahnuty ku dnu). Pokles predaja osobnych aut na americkom trhu je obrovsky: GM -34.2%, Ford -28.8%, Chrysler -37.5% (10/2008 v porovnani s 10/2007, AID). To su cisla, ktore by pustili zilou kazdemu vyrobcovi...
Články odjinud