Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

General Motors neprodá automobilku Opel

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 4. 11. 2009 • 04:40
30
Po měsících náročných jednání se zájemci o Opel, vládami dotčených zemí, odboráři a úřady EU, se proces prodeje Opelu uzavírá. Na jeho konci ale není změna vlastníka klíčových evropských divizí GM.

Správní rada General Motors v úterý rozhodla, že neprodá automobilku Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank. Místo prodeje plánuje GM restrukturalizaci Opelu v hodnotě zhruba tří miliard eur, informovala americká společnost na svých internetových stránkách.

Třináctičlenná správní rada GM své rozhodnutí zdůvodnila zlepšením obchodních podmínek a významným strategickým postavením Opelu ve svém portfoliu. Odstoupení od prodeje ale podle agentury Reuters vznáší otázky nad financováním Opelu společností GM, která nedávno opustila bankrotový režim a jejím většinovým majitelem se stala americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.

"GM brzy představí Německu a dalším vládám svůj restrukturalizační plán a doufá v příznivé ohodnocení," uvedl v prohlášení firmy generální ředitel GM Fritz Henderson.

Německá vláda reagovala prohlášením, že rozhodnutí GM Opel neprodat lituje. Dodala, že čeká od GM vrácení překlenovacího úvěru 1,5 miliardy eur. Společnost Magna uvedla, že krok GM akceptuje. Americká vláda neměla podle mluvčí ministerstva financí s rozhodnutím GM nic společného.

Správní rada General Motors schválila prodej Opelu kanadské firmě Magna International a ruské bance Sberbank v září po jednáních, která se táhla několik měsíců. Německo se tehdy zavázalo, že pokud GM vybere jako kupce Magnu, poskytne Opelu státní záruky na úvěry v hodnotě 4,5 miliardy eur (asi 118 miliard korun). Objevila se však podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích.

Evropská komise dala najevo, že státní pomoc Německa prošetří. Evropští regulátoři správní radu General Motors vyzvali, aby potvrdila, že by při prodeji rozhodla stejně, kdyby věděla, že slíbenou pomoc od německé vlády by získal jakýkoliv kupec.

Společnosti Magna a Sberbank, které měly v Opelu získat 55% podíl, chtěly automobilku využít k agresivní expanzi na ruském trhu. V evropských aktivitách Opelu však mělo podle jejich plánů zaniknout přes 10.000 pracovních míst. Opel nyní v Evropě zaměstnává kolem 50.000 lidí.

Odborníci, oslovení agenturou Reuters, rozhodnutí správní rady Opel neprodávat vesměs chválili. "Jestliže chtějí být konkurenceschopní v globálním měřítku, nemají jinou možnost, než si Opel ponechat," okomentoval záležitost analytik společnosti Autoconomy Erich Merkle. Ozvaly se ale také kritické hlasy, podle kterých měl Opel posloužit jako zbraň v německé předvolební kampani.

Témata
5. 11. 2009 09:55
Re: se nedivim
tech modelu tam maj a budou mit samo vic, Ampera je jen ten prvni v rade, jiste se stejnej koncept pohonu vzapeti objevi i v dalsich modelech, at vetsich ci mensich

ad Insight ma konkurenci a to dosti velkou a pocetnou, hybridu je jiz hodne a daserict ze nic noveho nepredvadej, porad je to jen hybrid a nic navic oproti hybridu nema, navic treba pro USA se neobtezovali to udelat se znackem Acura, cos by jiste pomohlo
5. 11. 2009 08:57
Re: se nedivim
Jen bych rad doddal, ze Honda si take myslela jak ji prodeje u noveho Insight Hybridu poleti nahoru a taky se tak nestalo jak se predpokladalo z komercniho hlediska!

A to je jen dukaz, ze spolehat se najeden jediny model jako na zlate prasatko je velka ruleta v pripade Ampery!

5. 11. 2009 08:39
Re: se nedivim
S tou Amperou tak optimisticky nejsem... ale necham se rad prekvapit...

Jinak preju Oplu hodne stesti....pod tim zase starym managmentem

:'-(

Pokud se tak rozhoduje v GM o vetsine vecech jako o prodeji Oplu jeden krok vpred a dva vzad tak to tedy potes Pan Buh
4. 11. 2009 20:26
Re: GM
Nejlepsi obrana je utok >:D :yes:
4. 11. 2009 20:25
Re: GOOD NEWS
Taky jsem rad. Ono ostatne proc prodavat neco, co bude mit ted nepochybne uspech.....

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud