Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

GM se prý intenzivně připravuje na bankrot

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 8. 4. 2009 • 21:12
2
Největší americká automobilka General Motors se intenzivně a seriózně připravuje na možné předložení žádosti o bankrotovou ochranu před věřiteli. Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj obeznámený s plány podniku.

Podle dalšího zdroje se rozvíjí plán na rozdělení podniku na novou společnost tvořenou z úspěšných divizí a "starou firmu", která by se skládala z divizí s horšími výsledky. Akcie společnosti GM po těchto informacích klesly o téměř deset procent.

Nový generální ředitel GM Fritz Henderson již dříve uvedl, že firma dává přednost mimosoudní restrukturalizaci, ale mohla by se v případě potřeby obrátit na soud s žádostí o bankrotovou ochranu. Henderson minulý týden nahradil v čele GM Ricka Wagonera, který rezignoval pod tlakem vlády.

Automobilka GM již od vlády obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů (téměř 270 miliard korun) a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Automobilka loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů.

Státní pomoc čerpá rovněž americká automobilka Chrysler, která již od vlády získala čtyři miliardy dolarů a žádá dalších pět miliard. Dalšímu domácímu konkurentovi Ford Motor se zatím navzdory vysokým ztrátám daří fungovat bez vládní podpory.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes uvedla, že nadále počítá se sedmdesátiprocentní pravděpodobností toho, že některá z amerických automobilek vyhlásí bankrot. Podle Moody's totiž bude obtížné přimět věřitele k mimosoudním ústupkům.

Témata
9. 4. 2009 08:17
GM se na bankrot....
....pečlivě připravuje už několik let. A konečně mu možná i vyjde.
Avatar - Ham.
8. 4. 2009 14:39
Borci
zprznili Saab, zprznili Opel, zprznili řadu domácích značek a teď jdou do finále zprznit sami sebe, už aby to zabalili kdo se na to má koukat.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud