Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

GM zmenšuje ztrátu v Evropě, pomohl Opel Mokka

David Bureš David Bureš 26. 7. 2013 • 05:25
11
Koncernu General Motors se v Evropě v poslední době příliš nedaří, řeč je hlavně o automobilce Opel. Časy se ale mění.

Evropská divize General Motors nadále zůstává ztrátová, její pozice se ale zlepšuje. Její ztráta za druhé čtvrtletí činí 110 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun), což je třetina toho co loni. Před rokem ztráta GM v Evropě činila 394 milionů dolarů (cca 7,8 miliardy korun).

Finanční ředitel koncernu Dan Ammann si nemyslí, že by se situace na evropském trhu výrazně změnila. „Samozřejmě nemáme kontrolu nad evropským makroekonomickým prostředím, které je nadále problémové, i přesto však jsme na dobré cestě," říká Ammann.

Ztrátu podle Ammanna pomohly snížit nové modely na trhu. Jmenovitě se jedná o sedan střední třídy Cadillac ATS a SUV Opel Mokka, které se kvůli zájmu zákazníků bude nově vyrábět i ve Španělsku.

Opel v posledních měsících uvedl na trh dokonce tři modely, vedle Mokky ještě stylové miniauto Adam a kabriolet Cascada. Modernizací pak nedávno prošla Insignia.

Během prvního pololetí se na evropských trzích prodalo 37.953 exemplářů Mokky. Adam dosáhl 21.879 registrací a Cascada 2.963 registrací.

Ke snížení ztráty však vedly i další faktory. Koncern v Evropě výrazně snižoval své náklady, které byly ve druhém čtvrtletí proti minulému roku sníženy o 400 milionů dolarů (asi 7,9 miliardy Kč). Vedle toho GM lépe využívalo kapacitu svých továren.

Do budoucna může GM snížit své náklady díky alianci s francouzským PSA Peugeot-Citroën. Ammann přiznává, že se koncern zaměřuje na realizaci dříve zveřejněných projektů, další finance ale do PSA investovat nebude. V současnosti GM drží ve francouzské automobilce sedmiprocentní podíl.

Cílem evropské divize amerického koncernu pro letošní rok je lehce snížit loňskou ztrátu, která činila 1,8 miliardy dolarů. Zpátky v černých číslech chce být evropská divize GM do roku 2015.

Související články

Témata
26. 7. 2013 23:27
Re: Zajímavé, zrovna Mokka
Zajímalo by mě teda co se ti líbí?
26. 7. 2013 22:07
Adam
Možná by se u takového článku slušelo napsat i úspěch Opelu Adam.

Opel je nestíhá vyrábět, přidává směny atd.

Jsem rád protože je to pěkné miniauto, což se nedá říct o všech :-)
Avatar - Jaros71
26. 7. 2013 19:00
Re: Zajímavé, zrovna Mokka
Corsa prošla faceliftem,a prodává se na západě dost dobře.
Nová bude zřejmě za rok..a to stačí.
Antara je problém,nové střední SUV už tady mělo být.. 8-s
Astra by potřebovala zhubnout jako Golf VII..
Mokka je povedená a i přes vyšší cenu se prodává dost dobře.
SUV jsou prostě v kurzu.. ;-)
Chevrolet-Daewoo je jen levnější derivát GM..Trax se mi nelíbí hlavně v interieru..tam to šetření je znát! OPEL je někde jinde.
Avatar - 3_diamanty
26. 7. 2013 12:34
Re: Zajímavé, zrovna Mokka
mokka je fajn .... ale samotna mokka opel nezachrani.... a jej predaje prichodom novej SX4, traxu a coskoro aj novej malej hondy a hyundaia alebo F500X nebudu rast vecne ... neviem co s tou corsou opel tolko vyckava...... uz tu mala davno byt ;-\ rovnako aj nejake poriadne SUV.... antara je skutocne predajne slabe a neuspesne auto
Avatar - Bristol
26. 7. 2013 12:25
Re: Zajímavé, zrovna Mokka
Souhlasim...nova Corsa a nahradit hroznou Antaru a dalsi generace insignie a astry nechat zhubnout...adam je podle me dobrej tah i mokka :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku