Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Gordon Murray Automotive zvažuje hybridizaci, elektrifikaci, vodík i alternativní paliva

Ondřej Mára Ondřej Mára 5. 9. 2022 • 11:29
42
Zobrazit náhledy (42)
Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50 Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.50s Niki Lauda Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Gordon Murray T.33 Motiv Motiv Motiv Motiv Motiv Motiv

Známý výrobce supersportů se proslavil atmosférickými dvanáctiválci, do budoucna však zvažuje různé možnosti. Není totiž jiného zbytí.

Gordon Murray Automotive, britskou společnost založenou v roce 2017 věhlasným designérem sportovních vozů, zřejmě netřeba představoval. Stačí zmínit jméno Gordon Murray a každý si nejspíš vybaví, co tento člověk za dob svého působení u značky McLaren dokázal. A v podobném duchu navázal i ve své vlastní společnosti.

GMA má sice zatím pouze dva modely, supersporty T.50 a T.33, oba však veřejnost oslovily svým designem i technikou. Oba přitom dostaly atmosférické motory V12, které jsou krásně charakterní a možná pro někoho až starosvětské. Do budoucna se však aktuálním elektrickým eko-trendům nevyhne ani tato britská značky.

Phillip Lee, současný šéf Gordon Murray Automotive, v nedávném rozhovoru pro Top Gear prozradil, že vývojové oddělení automobilky již pracuje na vývoji různých elektrifikovaných projektů. Ve snaze najít nejlepší řešení elektrifikace přitom automobilka koketuje s různými možnostmi.

Video se připravuje ...

Nakonec budeme všichni jezdit na elektřinu,“ řekl Lee v nedávném rozhovoru pro Top Gear. „Myslím, že to bude konečný bod, a důvodem bude legislativa, která nám bude diktovat, kam máme všichni směřovat. Pro GMA je to něco, na čem pracujeme, a v rámci Gordon Murray Technologies máme výzkum a vývoj, který prozkoumává různé druhy pohonných jednotek, včetně hybridizace, elektrifikace, vodíku, alternativních paliva… zkoumáme všechno, abychom zjistili, kudy vede cesta.

Nejde přitom o první případ, kdy je společnost GMA spojována s elektrifikací. Začátkem léta se objevily informace, že značka pracuje na vývoji dvou čistě elektrických SUV, která by údajně měla „změnit způsob, jakým myslíme o dojezdu a dynamice vozidel.

Dvojice elektrických SUV bude pro značku vstupem do vod mainstreamového trhu, čemuž by měla odpovídat i relativně rozumná cena. Značka přesto nesleví ze svých nároků a měla by se snažit stlačit hmotnost vozů co nejníže. Bližší informace o technice ale zatím nemáme k dispozici.

Lee nicméně v rozhovoru pro britské kolegy potvrdil, že se značka vždy bude soustředit na techniku, bez ohledu na použitý typ pohonné jednotky. Společnost chce navíc u svých vozidel zachovat i ty správné emoce. „Naše značka a to, co děláme, je založeno na tom, že chceme, aby lidé jezdili našimi auty. Chceme je vidět na cestách a chceme, aby si je lidé užívali. Nejsou to muzejní exponáty, které by tam jen tak stály,“ dodal Lee.

Doporučujeme

Témata