Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ian Callum opouští Jaguar, na pozici šéfdesignéra strávil 20 let

Ondřej Mára Ondřej Mára 5. 6. 2019 • 17:55
33
1
Zobrazit náhledy (33)
jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme jaguar predstavujeme

Automobilka Jaguar dnes potvrdila odchod Ian Calluma, který na pozici desénového šéfa strávil 20 let. Do budoucna se chystá věnovat dalším designovým projektům.

Čtyřiašedesátiletý Callum, původem ze Skotska, však neopouští automobilku definitivně. Na jeho současné pozici ho sice nahradí Julian Thomson, současný kreativní šéfdesignér, Callum však bude pro Jaguar i nadále pracovat jako externí designový konzultant.

„Zažil jsem u Jaguaru neuvěřitelnou kariéru,“ uvedl Callum. „Jedním z nejvýznamnějších momentů pro mě bylo navržení modelu XF, protože představoval začátek nové éry, posunoval Jaguar od tradičního k modernímu designu. Byl to výrazný bod zlomu v naší historii.“

Callumova kariéra v automobilovém průmyslu se datuje do roku 1979, kdy začal navrhovat součástky pro Ford. Po 11 letech však odešel a přidal se ke studiu Tom Walkinshaw Design, kde se podílel i na designu Aston Martinu DB7.

V roce 1999 nastoupil Callum na pozici šéfdesignéra automobilky Jaguar a současně zastával stejný post i v automobilce Aston Martin. Pod jeho vedením tak vznikl model DB9 a výraznou měrou se měl podílet i na Aston Martinu Vanquish, který však vznikal pod taktovkou Henrika Fiskera.

V roce 2006 se s modelem XK poprvé zapsal do historie Jaguaru a o dva roky později představil výše zmiňovaný model XF, který předznamenával začátek nové éry. Definitivní posun k novému designu interiéru i exteriéru pak završil model XJ, který byl představen v roce 2010. Pod jeho dozorem také vznikaly modely jako C-X75, XF Sportbrake, F-Type, XE, F-Pace nebo I-Pace.

„Nastoupil jsem na tuto pozici s cílem dostat Jaguar tam, kde si zaslouží být. Trvalo to 20 let, ale věřím, že jsem svůj úkol splnil. Vzhledem k síle našich výrobků i designového týmu věřím, že nastal ten správný čas se posunout dál, osobně i profesně, a prozkoumávat další designové projekty,“ uved ke svému odchodu Callum.

Související články

Témata
5. 6. 2019 16:42
Pan na svém místě
Svým umem velmi přispěl k dizajnové reinkarnaci Jaguaru. :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud