Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Inspektorát udělil za nižší mzdy škodováckých dělníků z Polska pokutu 500.000 Kč

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 3. 2. 2008 • 11:00
17
Inspektorát práce udělil půlmilionovou pokutu agentuře Zetka Auto, která polským dělníkům zprostředkovávala práci pro mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto.

Rozhodnutí o uložení pokuty nabylo právní moci v polovině ledna, sdělila ČTK Ivona Foltisová ze Státního úřadu inspekce práce. Dělníci měli až o pětinu nižší hrubý měsíční příjem, než je garantováno zákonem a kolektivní smlouvou.

Případem se zabýval i veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Podle dřívějších informací inspektorát práce žádnou pokutu neuložil. Foltisová uvedla, že inspektorát zjistil porušení pracovněprávních předpisů loni v říjnu a pokutu 500.000 korun uložil počátkem ledna.

Nejnižší tarifní mzda je na základě zákona stanovena v kolektivní smlouvě podniku Škoda Auto. Ombudsman rovněž kritizoval, že inspektorát práce nesrovnal mzdu skutečně vyplacenou polským dělníkům s výší mzdy garantované kolektivní smlouvou.

Z kontrolního protokolu inspektorátu práce vyplývá, že Zetka Auto opakovaně vyplácela zaměstnancům pracujícím ve škodovce výrazně nižší hodinovou mzdu i další příplatky. Například noční příplatek, který má být podle kolektivní smlouvy dvacet korun za hodinu, byl vyplácen pouze ve výši šesti korun.

Pracovními podmínkami polských dělníků se zabýval oblastní inspektorát práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj od počátku loňského roku. Přiměly jej k tomu stížnosti polských dělníků.

Škoda Auto zaměstnává asi 27.000 lidí, z toho je 23.034 kmenových, zbytek najímá u agentur. Jde především o dělníky ze Slovenska a Polska.

Související články

Témata
Avatar - VDC
4. 2. 2008 09:58
Re: a jeste jim platili moc!
Jo? Ze jsem si nevsim! Porad kradou v Kauflandu, policie je neustale musi "rozchodit a vykazat na ubytovnu", bodaj se a strilej v nonstopech v ul. U Stadionu. 8-s
3. 2. 2008 22:03
Re: no a co
sry, ale mas nazor uplneho hovada. Trochu sa prebud a prestan byt zapecnikom. Kolektivna zmluva plati pre vsetkych, je jedno ci su rumuni, slovaci alebo mongoli. Bohuzial nas, co nie sme cesi vas stat bude este sikanovat navysenim danovej zalohy 2000kc za mesiac, teda kazdy z nas necechov poziciavame na rok vasej krajine 24000 kc. Ti poliaci si zasluzia rovnaku mzdu ak vykonavaju kvalifikacne rovnaku pracu s rovnakym rizikom a podobne. Si zrejme moula co tvrdi ze zenska si zasluzi mensi plat lebo je zneska, poliak preto ze je poliak a muslim preto ze je muslim
Avatar - JFK
3. 2. 2008 15:14
Karl Zetka
Bude muset holt vymyslet další šolich, když teď ta otrokařina neponese.Zahrádky pro Jungbunzlauer Motoren Werke mu na další Bentloš asi stačit nebudou.;-\

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud