Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Interiér tohohle Fordu prý zničil blesk, to by však nemělo být možné

Ondřej Mára
Diskuze (3)

Automobily bývají často označovány za jedno z nejbezpečnějších míst, kam se můžete ukrýt před blesky. Tentokrát to ale úplně neplatilo.

Kovová karoserie automobilu by měla fungovat jako taková pojízdná Faradayova klec, po které výboj blesku sklouzne do země a posádce se nic nestane. Tedy alespoň pokud se nikdo z posádky nedotýká kovových částí karoserie. Jenže fotografie, které na Facebook v úterý umístil jistý Eric Wilkinson, ukazují něco docela jiného.

Na fotografiích můžeme vidět pick-up Ford Super Duty, který má na první pohled jen lehce prasklé a očouzené čelní sklo. Pohled do kabiny ovšem ukazují podstatně větší poškození, díky kterým nejspíš tohle auto definitivně dojezdilo.

Blesk údajně udeřil do čelního skla téměř uprostřed vozu, blíž ke spolujezdci, a následně prošel palubní deskou mezi ovládáním ventilace a odkládací schránkou. V celého jeho dráze přitom můžeme vidět kompletně roztavené a uškvařené plasty. Poničená, ohořelá a místy rozškvařená je ovšem i stropnice.

Automobil měl být v době zásahu bleskem umístěný před dealerstvím, takže byl prázdný a nikdo nepřišel k úhoně. Bližší informace ovšem chybí a začínají se objevovat spekulace, že tahle zkáza nemusela být způsobena zásahem blesku.

Jak už jsme totiž zmiňovali, karoserie automobilů fungují jako Faradayova klec. A tenhle jev už v minulosti na vlastní kůži vyzkoušel i Richard Hammond během natáčení Top Gearu. Automobilu se přitom tehdy nic nestalo a Hammond s ním posléze bez problémů odjel.

Příčinou poškození vozu na snímcích by tak mohl být spíše požár vzniklý v elektronice vozu, někde pod palubní deskou. Právě v důsledku požáru pak mohlo dojít k očouzení čelního skla a jeho prasknutí směrem ven, ohoření podlahových koberců, vrchní části palubní desky i stropnice.

Našly se ovšem i dobré duše, které v komentářích pod snímky přišly s různými vtípky a narážkami na nový elektrický pick-up Ford, který nese jméno Lightning – tedy v překladu blesk.

Ondřej Mára
Diskuze (3)

Doporučujeme

22. 7. 2021 15:12
Faradayova (ne)klec...
Na ten pokus Hammonda si pamatam: tam elektricky vyboj uhodil presne do stredu strechy z malej vzdialenosti. To je taky laboratorny test, kde sa ani nic stat nemohlo. Keby tu elektrodu namierili na celne sklo, asi by Hammond v aute radsej nesedel. Ono ta Faradayova klietka ktoru predstavuje karoseria auta je dost nedokonala, ma velke diery (vsetky zasklene plochy)...
22. 7. 2021 14:39
Síla blesku
Výkon skutečného blesku je v řádu gigawattů, i když jen na zlomek sekundy.
Proti tomu je ten Hammondův test jen dětská hračka