Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

iPod Touch ve vzácném moderním Ferrari připomíná začátky Apple CarPlay

Lukáš Volšický
Diskuze (0)

Ve Velké Británii se objevilo unikátní Ferrari 430 Scuderia Spider 16M s integrovaným iPodem Touch. Je jediným takto oficiálně vyrobeným kusem.

Bez chytrých zábavních a informačních systémů si dnes už ani neumíme představit interiéry moderních modelů. Ještě relativně nedávno to však nebylo standardem a zajímavým ohlédnutím do nedávné minulosti automobilového vývoje stále mohou být i luxusní bouráky pro milionáře, u nichž zábavní multimédia ještě nedominovala nad řidičskou zábavou. To jsou první myšlenky, které se nám probouzí v hlavě při pohledu do tohoto Ferrari. Dnes už je „moderní klasikou“.

U britského prodejce exkluzivních aut H.R. Owen se objevilo unikátní Ferrari 430 Scuderia Spider 16M, které je jediným vyrobeným kusem na světě s integrovaným iPodem Touch od značky Apple. Standardně se kusově omezená Scuderia vyráběla s pro maranellskou automobilku tradičním rádiem Becker Cascade s Bluetooth připojením, ale nám bohužel neznámý první majitel si tehdy objednal opravdovou specialitu.

Ve Ferrari vyslechli touhu jednoho ze svých zákazníků a vybavilo tuto konkrétní Scuderii se stahovací střechou dotykovým iPodem Touch s kapacitou 16 GB. Tehdy moderní zařízení pro poslech hudby a sledování videí usadilo do speciálního docku, z něhož jej lze kdykoliv vyjmout.

Video se připravuje ...

Unikátní řešení multimediálního systému se tak ve vzácném Ferrari objevilo dávno předtím, než se standardem všech vyrobených aut staly velké dotykové obrazovky i konektivita mobilních služeb Apple CarPlay nebo Android Auto. Ferrari přitom je jednou z mála automobilek, jež to s dotykovými infotainmenty zatím nepřehánějí a snaží se všechny funkce integrovat do digitálního přístrojového štítu.

Ferrari 430 Scuderia Spider 16M se oficiálně představilo, aby oslavilo 16. titul stáje Scuderia Ferrari v šampionátu Formule 1 v roce 2008. S vysokootáčkovým atmosférickým 4,3litrovým vidlicovým osmiválcem a sekvenční převodovkou disponovalo maximálním výkonem 375 KW (510 koní) při 8500 ot./min. I díky tomu umělo zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy a vyvinout nejvyšší rychlost 315 km/h. Vyrobilo se jen 499 kusů.

A mimochodem. Víte, že Ferrari bylo prvním výrobcem aut, který plně integroval Apple CarPlay do produkčního modelu. Byl jím dvanáctiválcový shooting brake Ferrari FF, který současně byl prvním sériovým modelem značky s pohonem všech kol. V italském Maranellu se vyráběl v letech 2011 až 2016.

Lukáš Volšický
Diskuze (0)

Doporučujeme