Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Iran Khodro chystá speciální auta pro ženy

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 9. 10. 2008 • 13:29
18
Íránská automobilka Khodro začne vyrábět automobily speciálně pro ženy. Auta budou mít automatickou převodovku, parkovací senzory, navigační systém a lehce ovladatelný zvedák, který usnadní výměnu kol.

Íránský výrobce vychází z hypotézy, že ženy jsou ve srovnání s muži méně technicky nadané. Informoval o tom britský list The Guardian.

Íránská auta určená ženám budou z automobilky vyjíždět v jemných barvách a uvažuje se také o tom, že budou vybavena alarmem, který upozorní na prázdnou pneumatiku.

Ženským představám o pohodlí má odpovídat i vnitřní výbava a jelikož se předpokládá, že s ženami budou cestovat také děti, bude pro ně v autě audiovizuální systém.

Automobilka Khodro hodlá první dámské vozy dodat na trh příští rok v červnu, kdy se v Íránu slaví den žen. Auta budou vyráběna jako verze značky Samand, kterou Íránci vyvážejí do spojeneckých zemí jako Sýrie nebo Venezuela. Verze určená ženám je zatím určena jen pro domácí trh.

Výkonný ředitel automobilky Vahíd Nadžafí řekl, že v Íránu přibývá nejen řidiček, ale i majitelek aut. Znaky, které automobilka přiřadila k ženskému vozu, prý byly odvozeny z toho, co řidičky u vozů žádají nejčastěji.

"Žena má jiné potřeby než muž. Jezdí nakupovat, vozí děti do školy, takže to auto se bude už na pohled poněkud lišit od ostatních. Bude půvabnější, nalakováno veselými a přitažlivými barvami, například červenou. Uvnitř bude víc zdobné, například na palubní desce. Pro ženy je důležité, aby bylo auto pohodlné a dobře ovladatelné," řekl Nadžafí.

V Íránu podobně jako v dalších muslimských zemích platí pro ženy jiná společenská pravidla než pro muže a oddělování aut na ženská a mužská tam působí naprosto přirozeně. Loni tam například úřady schválily návrh na ženská kola, na nichž bude mít jezdkyně zakryté nohy i horní část těla. V Íránu se zatím cyklistika pro ženy moc nepropagovala. Ženy tam například nesmějí jezdit na motorkách jako řidičky, ale pouze jako spolujezdkyně.

V Teheránu nedávno začala fungovat taxislužba určená výhradně ženám. Ženy jsou od mužů odděleny v autobusech i v metru.

Automobilka Khodro přichází s nápady zaměřenými na co největší spokojenost klientů často. Loni například oznámila, že chce spolu s malajskými a tureckými podniky vyrábět islámský automobil. Jeho součástí bude navigace, která bude v jakoukoli chvíli označovat směr ke kolébce islámu, k Mekce.

Avatar - chetoos
17. 10. 2008 15:24
auto
Věděl jsem že iračané výráběli bomby,ale že auta mě překvapilo nicméně auto nevypadá špatně. :yes:
10. 10. 2008 22:54
Iran chce zenam dobre?
Este ze je 5-miestne. Ak ju znasilnia, bude potrebovat 4 muskych svedkov, lebo inak sa bude jednat o cudzolozstvo a odsudia ju ukamenovanim. Keby to nebolo smutne, bolo by to az smiesne, co vsetko v Irane robia pre zeny. :no:
10. 10. 2008 22:50
Re: Hidžáb
V Japonsku nesaleju davy radostou, ked terorista zabija, ci vyhra volby, ani ked chce nejaky * vymazat Izrael z mapy sveta. :no:
Avatar - jazva
10. 10. 2008 10:19
Re: Islamisti
vieš o tom, že keby niečo podobné napíšeš o židoch, tak ťa zavrú????? 8-s
Avatar - Pierro
10. 10. 2008 08:00
Re: Hidžáb
Možno sa budeš diviť ale ja som bol z Iránu velmi prekvapený a páčilo sa mi tam. To čo je v médiach o tejto zemi ani zďaleka nie je pravda. ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku