Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak se měří objem zavazadelníku? Je to jako tetris, ukazuje Škoda

Jan Zajíc Jan Zajíc 18. 12. 2020 • 18:08
22
14
Zobrazit náhledy (22)
Metodika VDA dává na výběr, zda chce výrobce měřit po kryt, nebo po horní hranu zadních opěradel Jak se navrhuje a měří kufr auta Jak se navrhuje a měří kufr auta Jak se navrhuje a měří kufr auta Jak se navrhuje a měří kufr auta Cihličce o objemu jeden litr se říká identor. Metodika VDA předepisuje nejen rozměry 200 x 100 x 50 mm, ale také zaoblení hran. V Mladé Boleslavi si nechali vyrobit bílé a zelené plastové bloky s logem. Jak se navrhuje a měří kufr auta Podle normy nesmí být při měření objemu kryt kvádry nadzvedávány, škodováci například od začátku počítají s vůlí. Norma už však neříká, že musí jít roleta po naložení volně odsunout, takže u některých aut může zadrhávat. Podle normy jsou součástí hlavního objemu V210 i volně přístupné dodatečné objemy V209, například vana pod podlážkou Do největšího využitelného objemu V214 se sklopenými zadními sedadly se započítává také prostor pod předními sedáky Jak se navrhuje a měří kufr auta Jak se navrhuje a měří kufr auta Jak se navrhuje a měří kufr auta Škoda se rozhodla nemást zákazníky dlouhým seznamem naměřených údajů o objemu kufru v různých konfi guracích. Udává tedy nejžádanější základní a maximální hodnotu a přiznává, o kolik se zmenší například přikoupením rezervy. Třeba nová octavia má pod kobercem 47 litrů. Jak se navrhuje a měří kufr auta Mít velký kufr je věc jedna, dokázat ho v praxi využít ovšem druhá. Proto se škodovácký tým návrhářů kufru zabývá i praktickými doplňky, které vám usnadní každodenní život. Jde třeba o háčky, držák koloběžky nebo síťový program. Mít velký kufr je věc jedna, dokázat ho v praxi využít ovšem druhá. Proto se škodovácký tým návrhářů kufru zabývá i praktickými doplňky, které vám usnadní každodenní život. Jde třeba o háčky, držák koloběžky nebo síťový program.

Škodovka se zpravidla pyšní jedněmi z největších zavazadlových prostorů v dané třídě. Jak se ale takový kufr měří?

Na celý proces měření zavazadlového prostoru se můžete podívat ve výše přiloženém videu. Do kufru technici postupně rovnají normované zelené kvádry o objemu 1 litr, které mají rozměry 20 x 10 x 5 centimetrů a jejich skládání se řídí příslušnou normou ISO3832.

I když se to celé zdá poměrně jednoduché, má takzvané litrování zavazadlového prostoru svá úskalí. „Důležité je, že objem, který tam jednou narovnáme a podle normy pak udáváme v technických údajích k vozidlu, musíme být schopni kdykoliv pomocí normovaných kostek vyskládat znovu,“ vysvětluje základní zásadu opakovatelnosti měření Ladislav Kraus, jenž za vývoj zavazadlového prostoru zodpovídá.

Kostičky se do auta například nesmí cpát silou, i když drobná tolerance tu svým způsobem je. Koberec a čalounění určitou pružnost dovolují. Pravidla také určují, kam až se smí skládat podle toho, dle jaké varianty normy zrovna postupujete. Můžete objem měřit po hranu opěradel zadních sedadel nebo po kryt zavazadlového prostoru. Kryt však v žádném případě nesmí být kostkami nijak nadzvedáván.

„Prvotní návrh probíhá v počítači a v něm se simuluje i měření objemu. To může počítat program automaticky opět s využitím normovaných kvádrů, tentokrát virtuálních, nebo to i v počítači dělá člověk,“ vysvětluje Kraus. Je zajímavé, že následné skutečné měření díky zkušenostem techniků dosáhne o zhruba pět litrů většího objemu. Názorně nám to Škoda demonstruje na Enyaqu.

Související články

Témata
Avatar - Roland Von Wagen
20. 12. 2020 12:23
Kia v kufru.
Kvádříky Škoda, ale výbavu mají od konkurence.
19. 12. 2020 21:19
Kufr
Pekne,ale kdyz si osadka (4lidi i kdyz je auto pro 5,se nevleze) v aute nema kam poradne sednout je me velky kufr na nic
19. 12. 2020 21:17
Koncern VW přeborník ve lhaní objemu kufru
Na autosalon tv je článek o německém autoklubu,který přeměřil 71 modelů SUV to si přečtěte.I malé dítě pozná že kufr škody kamiq má méně než udávaných 400 litrů.Ve skutečnosti má jen 265 litrů.A např .VW Touareg má místo 810 jen 445 litrů.A Škoda Kodiaq nemá 650 ale jen 450 litrů.Je zajímavé že např. u Suzuki nebo Dacie objem přesně sedí....
Avatar - rohYpnol
19. 12. 2020 14:36
Re: Objem
Souhlas.
Avatar - Blue Sun
19. 12. 2020 11:22
Re: 3D skener
Myslím, že ten standard VDA přešel dokonce do ISO normy.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud