Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak se v Československu rodila pravidla silničního provozu? Šlo to pomalu

ČTK ČTK 21. 9. 2021 • 19:03
14
8
Zobrazit náhledy (14)
Vykřičník v bílém červeně orámovaném poli má svůj prapůvod ve značce Nebezpečí jiné než 1-5 z roku 1935. Silniční tabule a značky byly instalovány Autoklubem od roku 1928 Silniční tabule a značky byly instalovány Autoklubem od roku 1928 Silniční tabule a značky byly instalovány Autoklubem od roku 1928 Silniční tabule a značky byly instalovány Autoklubem od roku 1928 Další výstražné a orientační značky byly zaváděny od května 1938. Některé se do dnešních dnů změnily jen málo, ovšem třeba informační značku Dbáti zvláštní opatrnosti bychom dnes už hledali marně. Jednosměrné ulice byly označeny příslušnými tabulkami, dovolená parkoviště značilo už tehdy velké P a na nejfrekventovanějších silnicích se objevily tabule s nápisem Parkování zakázáno. Premiéru měly ve 30. letech i značky upozorňující na školy. Nejnovější značky jako Zákaz vjezdu osob na osobních přepravnících a Zóna pro cyklisty se objevily v roce 2016 Nejnovější značky jako Zákaz vjezdu osob na osobních přepravnících a Zóna pro cyklisty se objevily v roce 2016

Pravidla silničního provozu se v Československu rodila jen pomalu, už za dob Rakouska-Uherska sice existovaly některé předpisy, jež převzala a doplnila mladá republika, jednotnější právní úprava ale vstoupila v platnost až 21. září 1931.

Tehdy byla do čs. právního řádu zavedena Mezinárodní úmluva o jízdě motorovými vozidly, podepsaná už v roce 1926, která stanovila některé povinnosti pro řidiče, provedení motorových vozidel i úpravu silničního značení. Mimo jiné se tehdy zavedla povinnost vybavit automobil zpětným zrcátkem, vůdčí list mohli získat lidé od 18 let nebo se zavedly trojúhelníkové výstražné značky.

Zákon číslo 124/1931 upravoval také vydávání řidičských průkazů a osvědčení pro vozidla, zabýval se také uznáváním dokladů z jiných zemí. Důležitou součástí byl paragraf čtyři, který se zabýval možností pokutování lidí, kteří se dopustili přestupku. "Pokuty na jednotlivé přestupky je nutno ve zmocnění stanoviti pevnými sazbami a nesmí přesahovati částku 50 Kč," stálo v něm například (suma odpovídala zhruba denní mzdě kvalifikovaného dělníka). Paragraf zaváděl i číslované pokutové bloky, umožňoval "hříšníkovi" požadovat řešení přestupku na úřadě a v odstavci šest výslovně uváděl, že "k zaplacení pokuty nesmí úřední orgán nutiti".

Zákon z roku 1931 měl původně platit jen do konce roku následujícího, nakonec ale vydržel déle. Nahradila ho až první ucelenější právní úprava silničního provozu, zákon číslo 81/1935 o jízdě motorovými vozidly, který mimo jiní omezil v uzavřených osadách rychlost na 35 kilometrů v hodině, doplněný v roce 1938 zákonem o dopravních značkách. Už v roce 1931 také čs. vláda přislíbila, že do pěti let zavede pravostranný provoz, což se však nakonec nepovedlo. Až v listopadu 1938 vydal Stálý výbor Národního shromáždění opatření, kterým zaváděl jízdu vpravo od 1. května 1939. Nakonec se tak stalo o pár týdnů dříve s německou okupací.

Související články

Témata
Avatar - Jerry.Gunman
21. 9. 2021 15:52
Re: Politici byli vždycky bez selského rozumu
Představ si, že přijíždíš na křižovatku ve tvaru T
V levostranném provozu coby řidič sedíš v autě VPRAVO - takže dáváš přednost těm autům, která DOBŘE vidíš

Zatímco sedíš-li v autě vlevo, lépe vidíš ta auta, která dávají přednost tobě, zato ty, kterým bys měl dát přednost ty, vidíš hůře.

Takže ano, přednost zprava má logický smysl v levostranném provozu
21. 9. 2021 11:23
Re: Politici byli vždycky bez selského rozumu
Jen jsem se pokusil vysvětlit pointu toho co psal Kankunen, aniž bych to chtěl dál rozvádět nebo vymýšlet nějaké změny
21. 9. 2021 10:55
Re: Politici byli vždycky bez selského rozumu
Pro dávání přednosti těm co jedou zprava je lepší výhled z pravého sedadla.
na lodích se to respektuje, v autech ne
21. 9. 2021 10:50
Bude i druhý díl ?
Vývoj pravidel skončil s německou okupací nebo pak ještě nějak pokračoval dále ?
Avatar - Roman Horký
21. 9. 2021 09:38
Re: Politici byli vždycky bez selského rozumu
Omlouvám se, hloubku této myšlenky jsem úplně moc nepochopil.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud