Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak Škoda za socíku prodávala auta na západě? Prohlédněte si dobové katalogy

Jan Zajíc Jan Zajíc 5. 10. 2021 • 00:06
72
2
Zobrazit náhledy (72)
Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda Zahraniční prospekty Škoda

Vozy mladoboleslavské značky Škoda se za socialismu prodávaly také v kapitalistických zemích. Podívejte se, jak československá automobilka lákala zákazníky.

Západní prodejci škodovek (společně s Motokovem) se snažili kupce přesvědčit i prostřednictvím různých prospektů. Moc hezkou sbírku katalogů vlastní Josef Jureček, který její velkou část nahrál na web skoda-virt.cz a svolil, že dokumenty můžeme zveřejnit také my.

Prospekty z 80. let pocházejí z Francie, ze Západního Německa, Belgie, Nizozemska a Velké Británie. A nabízejí řadu zajímavostí.

Nejde jen o to, že si díky nim můžeme prohlédnout dobový marketing a klasické škodovky řady 742 (a odvozené kupé) nebo připomenout jejich technické údaje, ale připomenou nám i některé dnes už méně známé skutečnosti.

Například fakt, že ve Francii se Škody 105 musely prodávat s označením 1050. Tříčíselné označení s nulou uprostřed tam totiž má "chráněný" Peugeot. Mezi zajímavosti můžeme zahrnout také lehce upravený model pro nizozemský trh, který se chlubil lištami a pruhy po stranách karoserie.

Interesantní je i sportovně vyhlížející Škoda 130 GLX, kterou najdeme na titulní straně jednoho z belgických katalogů. Znalci jistě v galerii odhalí také model 120 GLS s prototypovými zadními světly.

V prospektech dále najdete rozebrané výbavy, srovnání jednotlivých variant nebo možnosti barevného lakování karoserie. A už tehdy se česká automobilka chlubila praktickými prvky a nabídkou zavazadlového prostoru.

Nechceme prozrazovat všechno, zajímavosti zahraničních katalogů byste si měli prozkoumat sami, v tom je to kouzlo. Tak do toho!

Jen ještě pro úplnost dodáváme, že jsme do galerie pro porovnání zařadili také jeden tuzemský prospekt z Mototechny.

Doporučujeme

Témata
Avatar - caliban
6. 10. 2021 01:07
Re: ceskyho motoristy pycha a sen
Pýcha a sen určitě ne. Spíše znouzectnost. A pokud si západoněmecký motorista koupil tohle, namísto čehokoliv vyráběného na západ od Berlína, z prostého důvodu, protože MOHL, tak dobře mu tak...
5. 10. 2021 22:30
ceskyho motoristy pycha a sen
zapadonemeckyho motoristy ostuda a nocni mura