Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

SPZ na nosič kol: Jak zažádat o třetí RZ a hrozící pokuta v Česku i Evropě

Petr Barták
Diskuze (13)

Vozíte na tažném zařízení jízdní kola a přendáváte stále zadní značku na nosič a zpět? Nebo pořád používáte samodomo vyrobenou tabulku, případně vás nechává bicyklem zakrytá SPZ zcela chladnými? Koledujete si o malér!

Stále více lidí v Česku používá nosiče kol umístěné na tažném zařízení vozidla. Toto zařízení je považováno za nejbezpečnější, ale vytváří problém s čitelností registračních značek (dříve SPZ).

RZ na nosič kol: Možnosti řešení

Přendávání tabulky: Lze přendávat registrační značku mezi zadního čela a nosičem, ale to může být obtížné a můžete ji dokonce ztratit.

Třetí speciální tabulka: Od ledna 2016 lze na úřadě získat třetí registrační značku speciálně pro nosiče kol. Cena za ni je 600 Kč, s dalších 50 Kč za zápis do technického průkazu a registru vozidel.

Zakazuje se samodomo vyrobené tabulky: Policie již nepřipouští ručně vyrobené tabulky, protože originální značky mají reflexní vrstvu, což zlepšuje identifikaci vozidla ve špatných světelných podmínkách.

Postup pro získání 3. registrační značky:

Žádost na úřadě: Můžete požádat o třetí registrační značku na kterémkoli dopravním úřadu.

Doklady: K žádosti budete potřebovat průkaz totožnosti a velký technický průkaz.

Čas a cena: Úředníci mají standardní lhůtu 30 dnů na vyřízení, cena za třetí tabulku je 600 Kč, dalších 50 Kč za zápis.

Pokuty za zakrytí nebo nečitelnost RZ

Výše pokuty a sankce: Pokuta za zakrytí nebo nečitelnost registrační značky na nosiči kol může dosáhnout 5000 až 10.000 Kč a zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok, tedy stejně přísný trest jako u RZ přímo na autě.

Příklad zahraničních pokut: I v zahraničí (např. Německo, Slovinsko, Chorvatsko) je zakrývání registrační značky na nosiči kol považováno za přestupek, s pokutou minimálně 60 eur (cca 1550 Kč).

Nelze řešit na místě: Pokud dojde k přestupku, nelze ho řešit s policejní hlídkou na místě, ale je nutné absolvovat správní řízení na úřadě. Policisté mohou na místě ukládat pokuty pouze do výše 2500 Kč.

Problematika nosičů a SPZ

Česko je prý národem cyklistů, stále více aut má na střechách, zadních víkách či tažném zařízení umístěny držáky kol. Podle švýcarského automotoklubu TCS jsou pro provoz na silnici nejbezpečnější právě nosiče upevněné na tažném zařízení.

Jenže to znamená vznik problému: částečně, nebo zcela zakrývají registrační tabulky. „Pokuta za tento přestupek je pět tisíc až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok,“ vypočítává Eva Kropáčová, mluvčí Policejního prezidia.

Proč tak výrazná sankce? „Zákon nedovoluje řídit vozidlo, jehož registrační značka je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost,“ dodává policistka. Možná patříte mezi motoristy, kteří by takový flastr nečekali, nebo o něm dokonce vůbec nevědí. Jak to vyřešit?

Radši dříve než později

Zákon samozřejmě umožňuje tabulku přendávat ze zadního čela na nosič a zpět. Kromě otravné manipulace při každé cestě s koly se ovšem může stát, že tabulku ztratíte. To znamená auto bez chybějící značky odstavit, vydat se na dopravní úřad obce s rozšířenou působností a prožít si spoustu starostí a běhání s vyřízením nových espézetek.

Druhou možností, kterou zákon umožňuje od ledna 2016, je zajít na úřad hned a vyřídit si třetí speciální tabulku se stejnými identifikačními znaky jako už ty přidělené na vozidlo: vydává se výhradně na nosiče kol. Tzv. třetí SPZ je rozměrově stejná jako ty klasické, pouze má za prvními třemi symboly dvě hvězdičky. Zaplatíte za ni 600 korun a ještě padesátku k tomu za zapsání tabulky do velkého technického průkazu a do registru vozidel.

„Značku vydá na žádost vlastníka nebo provozovatele vozidla kterýkoli úřad obce s rozšířenou působností, bez ohledu na bydliště či sídlo provozovatele,“ vysvětluje aktuální postup Petr Mareček, vedoucí oddělení evidence motorových a přípojných vozidel na pražském magistrátu. Stejně jako řidičák si SPZ na nosič kol tak vyřídíte na kterémkoli z 206 dopravních úřadů. Pokud tam nechcete trčet příliš dlouho, mělo by jít dopředu zaregistrovat se na konkrétní čas a přijít na řadu prakticky bez čekání.

Zapomeňte na samodomo

Jiná možnost než mít originální tabulku už více než dva a půl roku neexistuje. Do konce roku 2015, než vešla v platnost úprava umožňující vyřízení třetí registrační značky, ještě policie s přimhouřenýma očima tolerovala i značky vyrobené na koleně. Tabulky ručně vypsané nebo vyjeté z tiskárny jsou už dnes nemyslitelné. Originální značky totiž mají reflexní vrstvu, zatímco ostatní ne.

Právě zhoršenou identifikací vozidla ve zhoršených světelných podmínkách se policisté ohánějí: na jejich použití se vztahuje stejná sankce, jako když je značka nečitelná, nebo zakrytá.

„Jestliže bude užito jiné než přidělené registrační značky, tedy například domácího nebo profesionálního výrobku z tiskáren, řidič se dopustí stejného přestupku, jako kdyby jel bez značky.“ Tedy stejných pět až deset tisíc a půlroku až rok bez řidičáku.

Máme za to, že návštěva úřadu a vynaložených 650 korun za klid rozhodně stojí.

Kde a jak zažádat o třetí tabulku

O třetí registrační značku můžete požádat na kterémkoli dopravním úřadu v Česku. Kromě žádosti o její vydání, již lze buď vyplnit přímo na úřadě, nebo si ji stáhnout a vypsat už doma do formuláře ze stránek úřadu, budete potřebovat ještě průkaz totožnosti a velký technický průkaz. Při vyzvedávání třetí SPZ na úřadě si kromě velkého techničáku vezměte ještě ten malý.

Jak dlouho trvá vydání třetí značky a kolik to stojí?

Na vyřízení mají úředníci standardních třicet dnů, ovšem zpravidla je registrační značka na nosič kol hotova už za poloviční dobu. Za vyhotovení tabulky zaplatíte 600 korun. Dalších padesát pak vydáte až při zapsání tabulky do technického průkazu a registru vozidel.

Co cizina?

Ani za hranicemi se netoleruje, aby jízdní kola umístěná na tažném zařízení zakrývala registrační značku. Takže pěkně s ní na nosič. A je jedno, zda jde o tabulku standardní, nebo speciální třetí. Pravidla i tam připouštějí obě možnosti, jen musí být dobře čitelná.

„Absence registrační tabulky na nosiči kol je považována za přestupek třeba v Německu, Slovinsku či Chorvatsku,“ říká Hana Botová z D.A.S. pojišťovny právní ochrany a dodává: „Například u našich západních sousedů je za to pokuta minimálně 60 eur, tedy bezmála 1550 Kč.“

Desítky tisíc tabulek

  • Od začátku vydávání třetích tabulek v lednu 2016 si je vyžádaly desítky tisíc řidičů. Za první rok to bylo skoro 22 000 značek.
  • Největší zájem je v Praze. „Do dnešního dne jsme jich vydali 11.608 kusů,“ vypočítává Petr Mareček z odboru dopravně správních činností pražského magistrátu.
  • Nejméně vydaných třetích tabulek je evidováno na Karlovarsku.
  • Největší zájem o třetí značku je v letních měsících, podle prezidenta Autoklubu Jana Šťovíčka je vůbec nejvíce žádostí v červnu.

Nelze řešit na místě

Pokud zákon za přestupek nařizuje správní řízení, nelze jej řešit s policejní hlídkou, ale výhradně na úřadě. A i kdyby to tak nebylo, smějí policisté na místě uložit pokutu jen do 2500 Kč. Přitom v případě zakryté značky začíná postih na dvojnásobku této sumy.

Petr Barták
Diskuze (13)

Doporučujeme

16. 2. 2021 12:52
Náhradní SPZ tabulka nebo třetí značka
Nejednoduší je někde objednat a nechat vyrobit a starosti jsou pryč, jako třeba zde: https://viprz.cz/
1. 8. 2020 11:03
3 SPZ
Jak to tak čtu,jak vysokou pokutu bych měl dostat za podomacky vyrobenou SPZ na nosič kol,dokonce ztratu řidičaku,tak muzu jen konstatovat,ze tady je buzerace na vysoke urovni.Asi to bude tim,ze jsme na to byli zvykli z dob komunismu..Strana a vlada nařidila a tak to bude. Mozna to muže byt i tim,ze jsem teměř 30 let žil v USA a tam takove ptakoviny nikoho nezajimaly.
7. 8. 2018 18:08
Re: Stale se ohanime zahranicim
Dneska můžeš na kterýkoliv DI. Vyber si, který ti vyhovuje a tam si to můžeš zařídit.
Akorát dvojí návštěvě se jednoduše nevyhneš (jedině přes plnou moc).
7. 8. 2018 13:40
Re: Stale se ohanime zahranicim
Ono v tomto pripade, kdy bych chtel treti znacku, tak nemam sanci to vyresit v ramci jednoho pobytu v CR. Protoze na vyrobu znacky je 30dnu.
Osobni zkusenost s malym odborem dopravy mam vybornou, ale ve velkych mestech to byva vyrazne horsi (V CR).

Co se tyka STK, mam auta ve stavu, kdy se snazim mit vse v TOP stavu (vzhledem ke stari vozidel) a nemivam problem.
Ale par znamych uz problemy mely i kdyz k autum pristupuji podobne. Naposledy zkusenost jednoho, kdy mu auto nebyli schopni nacist na emisich (stare kabrio od Forda), ktere ani nacitat vlastne dle pokynu nemaji/nemusi.

Bohuzel je to i o pristupu lidi u nas, kdy se dost lidi snazi se vsim vydrbat. Pokud nemam auto v dobrem stavu, snazim se ho dat co nejdrive do stavu, kdy se s nim nebudu muset bat vyjet na cestu ja nebo mi blizci. Podobny pristup tad yvidim i u rodilych Nemcu (to rodilych je dulezite)
7. 8. 2018 10:03
Re: Nic moc
Takze si zavolal jeho nadriadeneho, nech si ho da doporiadku ci?