Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak to dopadne, když se nerespektují pravidla o přípojných vozidlech? Řidič dostal tvrdou lekci

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 25. 7. 2017 • 06:32
50
Zdánlivě nevinné rozevlátí přívěsu nakonec dopadlo hodně nešťastně. Dobrou zprávou je alespoň to, že se nikomu nic vážného nestalo.

video

Jízda s přívěsem vyžaduje nejen respektování jasně daných pravidel, ale také porci zkušeností. Zdá se, že tento řidič neoplýval ani jedním a podle toho jeho počínání také dopadlo. Co přesně udělal špatně?

Tažným vozem je Land Rover Freelander s pohotovostní hmotností 1.588 kilogramů. Za sebou může táhnout náklad o celkové hmotnosti 1.134 kg. Jenže naložená dodávka je mnohem těžší. Pravděpodobně se jedná o Mercedes Vito 111 CDI Long, jehož pohotovostní hmotnost se šplhá přes dvě tuny. Tedy daleko za povolenou hranici.

Klíčová však není jen hmotnost samotná, ale i její rozložení. Připomene vám to následující video, ukazující rozdíly mezi více zatíženým přívěsem vpředu a následně vzadu. V případě nouze může přijít vhod elektronická stabilizace přívěsu, kterou však v drtivé většině případů nalezneme jen v SUV a terénních autech, navíc často mezi příplatkovými položkami.

A co vlastně dělat, když už dojde na nejhorší a přívěs se za vaším vozem začne nezdravě kymácet ze strany na stranu? Nedoporučuje se tzv. „ujetí“ zvýšením rychlosti, v žádném případě prudce nebrzděte. Sešlápnutí brzdového pedálu v nesprávný okamžik totiž může mít zcela opačný účinek a přívěs se rozevlaje ještě více. Naopak by měl řidič soupravu přirozeně zpomalit sundáním nohy z plynu. V případě nouze se samozřejmě může pracovat i s brzdovým pedálem, ale velice citlivě. Řidič by rozhodně neměl brzdit při maximální výchylce přívěsu.

Témata
28. 7. 2017 12:45
Re: Reseni je pritom tak jednoduche:
Ten muj veteran uz protestuje, ted je na servisu a do duchodu si ho urcite nenecham, na to jsou tu lepsi kandidati ;-)
Avatar - speedfred
27. 7. 2017 09:22
Re: Reseni je pritom tak jednoduche:
časom budeš musieť,bo nič iné nebude v ponuke. Jedine,ze by sme si tie naše veterány nehali do dôchodku. :-)
27. 7. 2017 08:59
Re: Reseni je pritom tak jednoduche:
U mercedesů celkem obvyklé řešení. Není tam ruční páka ale pedál.
27. 7. 2017 08:39
Re: Reseni je pritom tak jednoduche:
El. rucka je zlo, ktere nam vyrobci nuti, abychom si s auty nemohli uzivat, takove auto BYCH si v zivote nekoupil! ;-)
26. 7. 2017 23:22
Re: Ten, co to natáčel
Ešte je podstatné s tým pribrzdením "trafiť" chvíľu keď je príves presne v rovine za autom . Trafenie brzdy v zlej chvíli len zväčší výkyv prívesu a odtiaľ cesty späť už niet, väčšinou

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku