Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kia na Slovensku vyrobila 5 milionů aut. Jubilejním modelem je Sportage

Lukáš Volšický
Diskuze (2)

Korejská značka na Slovensku vyrobila už pět milionů aut. Aktuálně tam vyrábí modely Sportage a Ceed.

Kia má v Evropě další velký úspěch. Výrobní závod značky na Slovensku právě oslavuje pět milionů vyrobených vozů. Korejská automobilka tam v současnosti vyrábí až 1500 vozů denně a jubilejním kouskem se stal hybridní model Sportage. Ten se tam vyrábí spolu s modelem Ceed a hlavními exportními zeměmi slovenské výrobní linky jsou v posledních letech Velká Británie, Německo, Švédsko nebo Španělsko.

Populární Kia Sportage se na Slovensku vyrábí už od druhé generace a ze všech pěti milionů vyrobených aut má podíl přesahující 2,5 milionů kusů. V těsném závěsu následují modely Ceed s více než 2,1 miliony kusy. Slovenská továrna kvůli tomu aktuálně zaměstnává přibližně 3800 lidí a více než 1300 z nich pracuje pro tamní závod už přes 15 let. Kia je pochopitelně jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu a strategickým partnerem města Žilina.

Současně je jediným slovenským výrobcem automobilů s vlastní certifikovanou emisní laboratoří a výrobním závodem motorů, díky čemuž stojí v čele inovací a udržitelnosti evropského automobilového průmyslu. Už teď si zakládá na každodenním provozu se stoprocentně obnovitelnou energií.

Video se připravuje ...

Od položení základního kamene nové továrny Kia Motors Slovakia v obci Teplička nad Váhom nedaleko Žiliny letos v dubnu uplynulo už 20 let. Stavba byla dokončena v prosinci 2005, zkušební výroba se rozjela v létě 2006 a sériová výroba se rozjela naplno ještě v prosinci toho roku. Továrna byla stavěna s výrobní kapacitou 300 tisíc aut ročně.

Lukáš Volšický
Diskuze (2)

Doporučujeme

Avatar - Stejsn
6. 6. 2024 08:38
Gratulace
Tohle se korejcům evidentně povedlo.
5. 6. 2024 20:06
História
Pamätám si, keď začínali. V prenajatých kanceláriách v centre.
Staré zlate časy :yes: