Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Klasické dálniční známky v ČR letos zřejmě definitivně končí

Ondřej Láník Ondřej Láník 18. 3. 2010 • 11:18
247
Poslanecká sněmovna včera neschválila návrh na vypuštění elektronických vinět ze zákona o pozemních komunikacích, a tak od příštího roku už zřejmě nebudeme do rohů čelních skel lepit nálepku, ale plastovou krabičku.

Zákon, který elektronické viněty od roku 2011 zavádí, byl přijat už loni v létě. Jeho součástí bylo rozšířené zpoplatnění dálnic a hlavních silnic i pro vozidla nad 3,5t, které je v platnosti od letoška. Nyní se systém elektronického mýtného zřejmě dotkne i běžných osobních vozidel.

Zavádění elektronických vinět se snažil zastavit senát i část poslanců v dolní komoře parlamentu, ale včerejší hlasování sněmovny rozhodlo o tom, že původní plán na zavedení elektronických dálničních známek v roce 2011 platí.

Ministerstvo dopravy zatím nemá přesnou cenu za celý projekt, ani cenu jedné elektronické viněty. Hlavním systémovým dodavatelem zůstává firma Kapsch.

Kontrolní výbor sněmovny vytýká systému plýtvání státními penězi. Ministr dopravy ale argumentuje tím, že ekonomicky smysluplný začne být projekt přechodem na zpoplatnění reálně projetých kilometrů, což by mělo být zavedeno do dvou let. Ministerstvo počítá s tím, že viněta nebude registrována ani na jméno, ani na konkrétní vozidlo a bude zachována její plná přenositelnost, například mezi více vozidly v rodině.

V současné době se vedle koncové ceny řeší i několik technických problémů. Čitelnost elektronických dálničních známek pod mýtnými branami podle expertní komise ministerstva dopravy snižují mj. pokovená čelní skla osobních automobilů, nejisté je i přečtení viněty u vozidel, které se pohybují rychlostmi nad 160 km/h.

Související články

Avatar - Ferfi
1. 4. 2010 10:42
Re: bravo
Problem je, ze za par rokov (pocitam 3az6) budu spoplatnene vsetky cesty, I.aj II.hej triedy, nielen dialnice.
Cize napr. 100km autom = 150Kc mytny poplatok + naklady na palivo cca 200Kc a to budeme platit vzdy a vsetci.
To si moze stat usetrit naklady s krabickami, zvysit dan za benzin, dostaneme sa na cca 60 Kc/liter a mas to to iste,ako keby si platil poplatok za km.
Odbehnes do tesca? 10km = 15 Kc naviac, o chvilu to pride aj na SVK a sme dojazdili. Vylety? zabudni.
19. 3. 2010 13:12
Re: Big Brother is watching you
A vieš vôbec, čo to je? Že si zviazaný množstvom zákonov, predpisov, a nariadení, to nejak nevadí, ale že ti niekto čekne auto pri jazde na diaľnici, či máš zaplatené alebo nejdeš prirýchlo, to je problém, nad ktorým plačeme. Keď s pomocou tohto systému klepnú zlodeja čo ti ukradol auto, tak budeš pre zmenu tú "neslobodu" chváliť.
19. 3. 2010 13:07
Re: : Hm...
Keď to spočítajú, potom sa môžme o tej "kozmetickej" úprave sw pobaviť...
Avatar - Ada je zase tady
19. 3. 2010 02:09
Diskuse skoncila. Ted budete platit.
Cesky narod, slozeny z ovcanu si lehce zanadaval a je to hotove. Vzpomente si, az vam budou nastrelovat cip po kuzi a budete platit 2Kc za km ujete vzdalenosti na jakekoli verejne komunikaci. Velky bratr si vas uz ohlida... :no:
18. 3. 2010 22:22
Re: Hm...
mytne brany jiz stojej a zadna nova se kvuli tomuto prevodu znamek do 3.5t na el.podobu stavet nebude ;-) , jiz v navrhu nez to proslo parlamentem bylo znamo ze uprava bude jen na strane SW a to jen kosmeticka

obcas me fascinuje co si lidi nevymyslej aby z brouka udelaly slona :-)
Články odjinud