Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Konečně víme, proč před 19 lety na tuhle formuli někdo naložil pytle s hnojem

Stanislav Švarc Stanislav Švarc 8. 8. 2019 • 09:41

V roce 2000 vznikla slavná fotka, na níž je formule "obložená" pytli s hnojem. Po téměř 20 lety se dozvídáme, proč se tak stalo.

Legendární snímek, který kdysi vzbudil velkou pozornost a vyvolal spoustu spekulací (například, že šlo o reklamní akci, nebo žert), se totiž nedávno objevil na Twitteru i s vysvětlením.

O to se postarali Noah Wheeler a jeho šéf Chris Walrod ze společnosti Singer. Walrod v roce 2000 pracoval pro závodní tým Swift Engineering, jehož formuli na snímku najdeme. A jak se ukázalo, hnůj na monopostu série CART měl čistě praktický důvod. Šlo o způsob, jak rychle prověřit a nachystat techniku vozu.

Tým totiž potřeboval mezi závody, z nichž jeden se konal na oválu a druhý měl následovat na klasickém okruhu se zatáčkami, zkalibrovat váhové senzory vozu. A protože zkouška na okruhu nebyla možná, tým se rozhodl pro netradiční řešení.

Aby inženýři mohli kalibraci provést, museli nějak nasimulovat až 1800 kilogramů přítlaku generovaného během jízdy. Tým proto nakoupil několik pytlů hnoje o celkové hmotnosti právě 1800 kg a prostě jimi obložil formuli v místech nad zavěšením vozu. Hnůj byl vybrán z prostého důvodu - je totiž měkký a tvarovatelný, takže nehrozilo, že by pytle poškodily některé z dílů monopostu.

Je to vlastně elegantní řešení, viďte?

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku