Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kráčející koncept Hyundai Elevate se může stát realitou

Ondřej Mára Ondřej Mára 1. 10. 2020 • 03:34
6
4
Zobrazit náhledy (6)
Hyundai Walking Car Concept

Vzpomínáte si na podivný koncept Hyundai Elevate, který dokázal jezdit i kráčet? Nová divize automobilky nyní vážně zvažuje jeho realizaci.

Jihokorejská automobilka Hyundai se nedávno pochlubila nově zformovaným technologickým oddělením s názvem „New Horizons Studio“, jehož posláním by měl být vývoj tzv. UMV. Že nevíte, co tato zkratka znamená? Pak se pojďme společně vrátit do roku 2019.

V minulém roce totiž automobilka Hyundai představila na veletrhu spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas nevšední koncept Elevate, kterým doslova šokovala svět. Stroj, který uměl po svých kolech jezdit i chodit, přitom představoval jednu z prvních vizí tzv. Ultimate Mobility Vehicly (UMV) – tedy vozidla pro maximální mobilitu.

Sama automobilka přitom vozidla kategorie UMV označovala za nekonvenční terénní stroje, které mohou zákazníky dostat na místa, kam je jiné stroje nedostanou. Samotný koncept nám tehdy přišel zajímavý, nicméně mu pravděpodobně nikdo nedával velké šance na realizaci. To se ovšem s vytvořením oddělení New Horizons Studio mění.

Naším cílem je vytvořit celosvětově první vozidlo ze třídy transformerů, známé také jako Ultimate Mobility Vehicle,“ uvádí John Suh, vedoucí oddělení New Horizons Studio a viceprezident Hyundai. John Suh je přitom se svými 35 lety praxe v automobilovém průmyslu zřejmě tím nejlepším mužem na tuto pozici.

video

Společnost Hyundai prozatím nezveřejnila žádné bližší produktové plány nového oddělení. Dodala ovšem, že díky kombinaci robotiky a technologie pohybu na kolech se od New horizont Studio očekává redefinice mobility vozidel.

Pro připomínku jen dodejme, že koncept Elevate poháněla čtveřice kol na robotických ramenech. Koncept tak mohl snadno měnit svou světlou výšku, rozvor i rozchod. Koncept navíc nemusel po kolech pouze jezdit – jeho robotická ramena mu umožňovala napodobovat chůzi i absolvovat jednoduché šplhání po nepřístupném terénu.

Během prezentace na veletrhu CES 2019 byl koncept stále v počátečním stádiu vývoje, přesto se již tehdy mluvilo o jeho širokých možnostech uplatnění u ozbrojených a záchranářských složek, v roli vozidel pro lidi se sníženou mobilitou, atd.. Jeho další vývoj tak bude rozhodně zajímavé sledovat.

Související články

Témata
Avatar - pradeda777
1. 10. 2020 11:39
Kua...
....konečně něco pro houbaře...... :D
1. 10. 2020 11:10
Inovacie
su fajn, ale odtial potial. Toto uz je na mna az prilis Star Wars 😃.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud