Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lamborghini ukončilo výrobu modelu Aventador. Úspěšná éra končí podruhé

Filip Melich Filip Melich 29. 9. 2022 • 15:57
28
Zobrazit náhledy (28)
Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador

Model Aventador je jedním z nejúspěšnějších v historii automobilky Lambroghini. Jeho výroba nyní skončila po více než 11.000 vyrobených kusech, a to již podruhé.

Konec výroby modelu Aventador je pro Lamborghini tak zásadní událostí, že si ji značka střihla hned dvakrát. Jistě si vzpomenete na nákladní loď Felicity Ace, která se potopila s několika tisícovkami vozů koncernu Volkswagen. Mezi nimi bylo i patnáct Aventadorů, které se Lamborghini rozhodlo nahradit, takže obnovilo již ukončenou výrobu modelu. Produkce Aventadoru tedy nyní končí již podruhé.

Obnovená výroba se týkala provedení LP780-4 Ultimae, o jehož pohon se staral 6,5litrový atmosférický V12 o výkonu 574 kW a točivém momentu 720 Nm. Původně byla naplánována výroba 350 kusů s pevnou střechou a 250 kusů Roadsteru. Nyní se posledním vyrobeným exemplářem stal Aventador Ultimae Roadster ve speciálním odstínu modré z personalizačního oddělení Lamborghini Ad Personam a putuje k zákazníkovi ve Švýcarsku.

Video se připravuje ...

Model Aventador byl pro Lamborghini velkým úspěchem. Poprvé se ve verzi LP700-4 představil na ženevském autosalonu v roce 2011 a jeho výroba probíhala dlouhých 11 let. Během prvních pěti let výroby Lamborghini vyprodukovalo 5.000 kusů a exemplář s pořadovým číslem 10.000 vznikl v září roku 2020. Zákazníkům po celém světě bylo nakonec doručeno 11.465 exemplářů. Pro srovnání, předchozího modelu Murciélago se mezi roky 2001 a 2010 vyrobilo 4.099 kusů.

Za dobu výroby vzniklo 8 derivátů, 10 unikátních či limitovaných edicí a Aventador během své kariéry zvládl také stanovit několik traťových rekordů a získat řadu cen. Jeho srdcem vždy byl 6,5litrový atmosférický dvanáctiválec s úhlem sevření válců 60°, který v základním provedení produkoval 700 koní při 8.250 ot/min a 690 Nm. Charakterní motor zvládl velký supersport vystřelit z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy, přičemž maximální rychlost činila 350 km/h.

Konec výroby modelu Aventador je důležitým bodem zlomu v historii automobilky. Spolu s modelem totiž v nabídce Lamborghini skončí také atmosférický dvanáctiválec bez elektrifikace. Nástupce si sice V12 zachová, ale bude mít elektrickou asistenci. Výroba modelu, který nahradí úspěšný Aventador, má odstartovat již v příštím roce.  

Doporučujeme

Témata