Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lexus LFA Art Car oslavuje výročí i účast v závodu 24 hodin ve Spa

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 26. 7. 2018 • 10:37
11
1
Zobrazit náhledy (11)
Lexus LFA Art Car Lexus LFA Art Car Lexus LFA Art Car Lexus LFA Art Car Lexus LFA Art Car Lexus LFA Art Car
Společnost Lexus Europe stojí za vznikem jedinečného LFA Art Car, jímž připomíná 10. výročím označení ‚F‘, určeného pro výkonné modely značky a rovněž start dvojici vozů RC F GT3 ve slavné čtyřiadvacetihodinovce.

Společnost Lexus Europe pověřila portugalského výtvarníka Pedra Henriquese, aby vytvořil speciální umělecké lakování modelu LFA. Ten se představí v průběhu závodního víkendu v rámci 24 hodin ve Spa, pořádaných o víkendu 28. a 29. července 2018.

Do závodu, který je nejnáročnějším podnikem seriálu Blancpain GT Series, nasadí závodní tým Emil Frey Lexus Racing dvojici vozů RC F GT3. Účast ve čtyřiadvacetihodinovce ve Spa se opírá o výsledky týmu Emil Frey Lexus Racing v rámci první kompletní sezóny premiérového seriálu Blancpain GT Series, včetně vítězství v pátém kole šampionátu na jihofrancouzském okruhu Paul Ricard.

Za volanty dvojice vozů RC F GT3 týmu Emil Frey Lexus Racing se bude střídat sestava velmi zkušených jezdců, jako je např. Stéphane Ortelli z Monaka, někdejší vítěz závodu 24 hodin ve Spa a 24 hodin Le Mans.

Umělecké dílo na karoserii LFA Art Car od portugalského výtvarníka Pedra Henriquese spojuje linie tohoto modelu s organickým vzorem vyjadřujícím pocit pohybu a nepřetržitý vývoj.

„Při návrhu tohoto zbarvení jsem se nechal inspirovat myšlenkou jakési prchavosti dnešního života, kde jsou věci v neustálém pohybu a je obtížné cokoli zastavit,“ vysvětluje Pedro.

„Křivky použité v kresbách vyjadřují tento pocit všudypřítomného pohybu bez zastavení. Použitím ručně vyráběných materiálů a plynulých křivek na různých částech vozu jsem chtěl vyvolat dojem organičnosti. Touto cestou jsem měl v úmyslu dosáhnout zdání, že vůz nemá zcela přesně definovaný tvar a při pohybu se neustále mění.“

Lexus se umění a designu věnuje dlouhodobě, jak ostatně každoročně dokazuje prezentacemi značky v rámci milánského týdne designu. Letos v létě Lexus dále v Lisabonu vybudoval pop-up galerii UX Art Space by Lexus, kde se prezentují díla několika výtvarníků, včetně Pedra Henriquese.

Historie modelu Lexus LFA se začala psát již na přelomu dvacátého a jednadvacátého století. Veřejnosti se první koncept představil v lednu roku 2005 jako LF-A. Cesta k sériovému modelu zabrala dalších téměř pět let a během ní byl představen druhý koncept kupé LF-A a následně studie roadsteru.

Premiéra sériového LFA, z jehož označení zmizela pomlčka, se odehrála v říjnu roku 2009 na autosalonu v Tokiu. Produkce série pětiset exemplářů supersportovního kupé s výjimečným desetiválcem v přídi se rozeběhla v prosinci roku 2010 a byla ukončena o dva roky později.

Lexus LFA je poháněn zážehovým vidlicovým desetiválcem typu 1LR-GUE, který ze zdvihového objemu 4805 cm3 poskytuje největší výkon 412 kW (560 k) při 8700 min-1, točivý moment vrcholí hodnotou 480 Nm v 6800 min-1. Akceleraci z 0 na 100 km/h zvládne kupé za 3,7 s a je schopné dosáhnout maximální rychlosti 325 km/h.

Související články

Témata
27. 7. 2018 12:27
Pěkné
Jedním slověm :"pěkné" :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud