Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lister Stealth je nejrychlejší britské SUV. Překonává Bentaygu i Aston Martin

David Bureš David Bureš 27. 8. 2020 • 17:52
17
Zobrazit náhledy (17)
Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth Lister Stealth

Nejnovější dílo britské značky Lister opět používá základ v Jaguaru. Jde o SUV poháněné pětilitrovým osmiválcem naladěným na ďábelských 666 koní.

Lister je původně britský specialista na závodní automobily, který je dlouhodobě spjat s technikou Jaguaru. Tu už v devadesátých letech používal svébytný sporťák Lister Storm, poháněný sedmilitrovým dvanáctiválcem Jaguar. V posledních letech se pak Lister opět zabývá celkovou úpravou vozů Jaguar. Po Listeru LFT-666 a LFT-C, alias upravenému Jaguaru F-Type (kupé i kabrioletu), přichází Lister Stealth.

O příchodu tohoto SUV na bázi Jaguaru F-Pace SVR se hovoří už delší dobu, až nyní je tu však oficiálně sériové provedení, dosud známé pod interním označením LFP. Uchovává si však dopředu avizovanou techniku, o pohon se tudíž stará kompresorem přeplňovaný pětilitrový vidlicový osmiválec vyladěný na ďábelských 666 koní (490 kW). Točivý moment pak dosahuje hodnoty 881 N.m.

Tyto parametry znamenají, že se Lister Stealth stává nejvýkonnějším SUV britské produkce, které dokonce překonává i takové vozy jako Aston Martin DBX a Bentley Bentayga. DBX je poháněno dvakrát přeplňovaným osmiválcem od AMG naladěným na 405 kW, Bentayga ve verzi Speed z roku 2019 pak nabídla až 467 kW, díky šestilitrovému dvanáctiválci do W.

Vysoký výkon přispívá také úctyhodným schopnostem. Z 0-96 km/h Lister Stealth zrychlí za 3,6 sekundy a jede nejvýše rychlostí 314 km/h. Ani na to jiná britská SUV nestačí. Během testování dokonce vůz ve sprintu porazil i takové modely jako Lamborghini Urus, Aston Martin Vantage a McLaren 570 GT.

Oproti F-Pace SVR došlo k nárůstu výkonu o 85 kW, zatímco točivý moment vzrostl dokonce o 201 N.m. Lister tvrdí, že se toho podařilo dosáhnout několika úpravami původního motoru. Kompresor byl upraven tak, aby přiváděl více vzduchu do spalovací komory. Je tu i na míru vyrobený mezichladič a vysokovýkonný vzduchový filtr vzduchu pro optimalizaci teploty spalování a proudění vzduchu k motoru. A jako v LFT-666 nechybí ani svébytná řídicí jednotka s namapováním pro maximální využití všech schopností agregátu.

Lister Stealth se však proti výchozímu Jaguaru neliší jen silným motorem v útrobách. Konstruktéři také upravili jeho vzhled, a to s cílem zlepšit aerodynamiku auta i chlazení motoru. Přední nárazník z karbonových vláken se tudíž dočkal dvou obřích nasávacích otvorů a splitteru, zatímco záď ozdobil výrazný karbonový difusor a koncovky speciálně navrženého výfukového systému z nerezové oceli. Nechybí ani účinnější brzdový systém, ukrývající se za svébytnými 23“ kovanými koly Vossen. Uvnitř pak najdeme čalounění Nappa kůží ve svébytném zbarvení a originálním prošívání podle objednávky řidiče.

Podobně jako ostatní díla Listeru bude také SUV Stealth exkluzivním automobilem. Britové hodlají vyrobit jen 100 exemplářů tohoto SUV. Ceny na britském trhu startují na částce 109.950 liber, což je v přepočtu asi 3,22 milionu korun. Výchozí Jaguar F-Pace SVR mimochodem u nás vyjde na 2.689.467 Kč.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud