Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lister začíná odhalovat hypersport Storm II. Bude to elektrická bouře!

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 12. 2. 2020 • 21:11
22
1
Zobrazit náhledy (22)
Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm Lister Storm

Britská značka Lister se po oživení výroby svých klasických modelů a návratu k úpravám vozů značky Jaguar chystá vstoupit i do světa moderních hypersportů s elektrickým pohonem a oživit jméno jednoho ze svých nejslavnějších modelů.

Britská společnost Lister Motor Company po svém oživení nejprve na začátku roku 2014 oznámila plány na obnovení výroby jednoho ze svých nejslavnějších modelů z druhé poloviny padesátých let a na jaře roku 2015 byl dodán první nový Lister Knobbly svému majiteli.

Následně byl v létě roku 2016 představen Lister Jaguar Knobbly Stirling Moss Edition, který je poctou slavnému britskému závodníkovi. V současnosti nabízí Lister Motor Company svého závodního klasika v několika provedeních.

V roce 2018 se společnost vrátila k úpravám aktuálních modelů značky Jaguar, jimiž se proslavila v devadesátých letech dvacátého století. Tehdy aktivity společnosti vyústily ve vznik vlastního modelu Lister Storm se sedmilitrovým dvanáctiválcem. Ten byl představen v roce 1993. Od tohoto vozu bylo odvozeno několik závodních verzí nasazovaných v letech 1995 až 2004.

Lister Storm dodnes představuje jeden z nejextrémnějších a nejslavnějších modelů své značky. Není tedy divu, že se Lister Motor Company zabývá možnosti vzniku jeho moderního nástupce. Poprvé se o něm hovořilo v roce 2014. Tehdy se mělo jednat o hypersport s vidlicovým dvanáctiválcem o výkonu kolem 736 kW (1000 k) a maximální rychlostí přes 400 km/h. Tento vůz se měl stát přímou konkurencí pro McLaren P1 a jemu podobné.

Společnost Lister Motor Company se však nejprve soustředila na výše zmíněné projekty a na hypersport nezbýval čas, ale nyní má být situace poněkud odlišná a možnost vzniku zcela nového modelu se vrací na scénu. Prozatím britská firma zveřejnila pouze dvojici skic, kterou doplňuje informace o použití čistě elektrického pohonu.

Lister Storm II se má v případě proměny ve skutečný automobil zařadit mezi nejvýkonnější hypersportovní elektromobily. Nejčastěji je v souvislosti s ním zmiňován Lotus Evija, který má s výkonem 1471 kW (2000 kW) představovat přímého konkurenta. Samotná společnost Lister Motor Company však prozatím neuvádí bližší informace o technice a nezmiňuje ani termín, kdy se můžeme dočkat odhalení skutečného vozu.  

Související články

Témata
Avatar - kari.laz
13. 2. 2020 12:58
Bouře?
Neměla by bouře hřmět a burácet? Tohle bude bouře se zvukem tyčového mixeru?
Jediné, co tak možná bude bouře, bude až to někde zkratuje a budou z toho lítat blesky.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud