Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

MAN Tipmatic: Zlepšení

Ivo Semrád Ivo Semrád 6. 3. 2020 • 03:04
6
Zobrazit náhledy (6)
MAN Tipmatic

Mnichovský výrobce upravil dvanáctistupňovou automatizovanou převodovku Tipmatic a využil ji v nákladní i autobusové dopravě.

Vylepšené automatizované převodovky MAN Tipmatic Profi 12 22 DD či MAN Tipmatic Offroad 12 26 OD přinášejí vyšší efektivitu přepravy zboží i cestujících. Mají novou elektronickou funkci předvolby a logiky řazení označenou na voliči Dd, zajišťující během rozjezdu pozdější (při vyšších otáčkách) a rychlejší změnu převodových stupňů. Ve spojení s novým šestiválcem D 15 mohou tyto převodovky výrazně zvýšit účinnost přepravy dokonce i v největších modelech TGX a TGS až do celkové hmotnosti 40 t. Díky maximálnímu výkonu na hranici 294 kW/400 k a točivému momentu vrcholícímu na hodnotě 1800 N.m je motor MAN D1556 efektivně využitelný ve velmi široké škále modelů těžkých nákladních vozidel MAN.

Z hlediska provozu nově vybavených vozidel MAN mohou dopravci profitovat z funkcí nových elektronických asistenčních systémů jízdy jako například Comfortsteering (pomáhá řidiči elektricky aktivovat sílu v řídicím systému). Ten dovolil připojit další elektronickou funkcionalitu v podobě Lane Return Assist (LRA), který dokáže samostatně intervenovat do řízení vozidla v rámci systému hlídání zvoleného jízdního pruhu. Dalším novým užitým elektronickým asistenčním systémem je adaptivní tempomat ACC Stop-and- Go, který je možno využívat u vozidel s dvanáctistupňovými automatizovanými převodovkami Tipmatic.

Změny se v rámci uvedení nového motoru MAN D1556 promítly i do konstrukce většího šestiválce D2676 se zdvihovým objemem 12,4 l emisní specifikace Euro VI Step D. Byl vylepšen systém vysokotlakového vstřikování paliva common rail, agregát rovněž dostal dvoustupňový systém čištění paliva a přibyly též elektronicky řízené komponenty vodního hospodářství motoru. Vzduchový kompresor obdržel systém ESS spořící energii. U všech tří výkonových kategorií motoru D2676 došlo k nárůstu nejvyššího výkonu o 10 k a točivého momentu o 100 N.m. Motor D2676 Euro VI D tak nabízí úrovně 316, 346 a 375 kW, kterým odpovídají tři úrovně maximálního točivého momentu 2200, 2400 a 2600 N.m.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud