Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motocyklová VC České republiky 2019: Kvalifikace v Brně zkrápěl déšť

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 3. 8. 2019 • 23:13
4
2

Nejrychlejší v kvalifikacích na naši Velkou cenu byli bratři Márquezové (Moto3 a Moto2) a Tony Arbolino. Výrazně do ní promluvilo počasí, podmínky byly velmi proměnlivé.

Domácí fanoušci jedné stopy se opět po roce dočkali, 71. ročník seriálu MS silničních motorek pokračuje o tomto víkendu desátým podnikem na okruhu v Brně. V Brně se Velká cena jezdí od roku 1950, zpočátku pouze jako mezinárodní závod s výjimkou sezóny 1953, kdy se neuskutečnila. Do kalendáře nejprestižnějšího seriálu mistrovství světa byla poprvé zařazena v roce 1965. Neustále zkracovaný přírodní okruh byl už pro jezdce MS shledán v sezóně 1982 nebezpečným, takže se brněnský závod v období 1983-1986 přesunul do tehdejšího evropského šampionátu.

 

„Světový“ návrat přinesl až moderní autodrom, který byl otevřen v roce 1987. Od té doby se GP neuskutečnila pouze v sezóně 1992, po rozdělení Československa se pořádá jako Velká cena České republiky. Jezdci i novináři Brno milují... Domácí podnik však už dávno nerozhoduje o titulech, jako tomu bývalo v minulosti. Dnes dělí sezónu, i když se pořádá stále v srpnu, byť na začátku měsíce místo tradičního konce.

MotoGP

 

V noci ze středy na čtvrtek zemřel v hotelu tiskový mluvčí továrního týmu Ducati Luca Semprini. V pouhých pětatřiceti letech. Za Repsol Hondu stále nastupuje Stefan Bradl, zraněný Jorge Lorenzo by měl nastoupit až v Silverstone. Tým musel vyvracet spekulace o možném konci jeho kariéry. Suzuki nasadila třetí stroj se Sylvainem Giuntolim.

 

Formu v prvním pátečním tréninku ukázal Andrea Dovizioso. Vítězství Fabia Quartarara ve druhém už nelze brát jako překvapení... V sobotu dopoledne na postupně osychající trati ukázal všem záda Marc Márquez, laborovalo se s pneumatikami, dokonce se objevily i slicky. Ve čtvrtém mokrém tréninku si jezdil kačírkem Valentino Rossi, ke konci měl namále Jack Miller. Nejlepší byl znovu obhájce titulu...

 

Boj o postup mezi nejrychlejší dvanáctku dobře v první kvalifikaci rozjeli Takaaki Nakagami a Johann Zarco. Pršet zase přestalo. Pak se ke slovu dostal Pol Espargaró. O druhou příčku, která zaručovala účast mezi nejlepšími, bojovali Francesco Bagnaia se Zarcem a pak se přidal znovu Nakagami. Nakonec šly dál dvě tovární KTM: nejrychlejší byl Zarco před Polem Espargarem. Karel Abraham skončil desátý, což znamená dvacáté místo na roštu.

 

Boj po pole position začali nejlépe právě Francouz se Španělem. Rins si vyšlápl na Marca Márqueze, agresivně ho podjel. Marc se ale při cestě do boxů choval ne zrovna sportovně, když se svého soupeře dotknul. Kdo bude nejlepší na osychající trati, vyplatí se slicky, nebo mokré gumy, případně kombinace? Na druhou příčku se posunul Dovizioso.

 

Dvě minuty před koncem začalo znovu pršet, ale Marc Márquez se dostal do čela na suchém obutí a pak se i přes problémy zlepšil. Na konkurenci získal neuvěřitelných 2,5 s. Vyšlo to i Millerovi (druhý), ale pak upadl, podklouzl mu předek. Zarcovi zůstala první řada.

VC České republiky MotoGP 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Marc Márquez Honda Repsol Honda Team 2:02,753 min
2. Jack Miller Ducati Pramac Racing 2:05,277 min
3. Johann Zarco KTM Red Bull KTM Factory Racing 2:05,351 min
4. Andrea Dovizioso Ducati Ducati Team 2:05,590 min
5. Pol Espargaró KTM Red Bull KTM Factory Racing 2:05,710 min
6. Álex Rins Suzuki Team Suzuki Ecstar 2:06,172 min
7. Valentino Rossi Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP 2:06,233 min
8. Danilo Petrucci Ducati Ducati Team 2:06,457 min
9. Maverick Viñales Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP 2:06,626 min
10. Fabio Quartararo Yamaha Petronas Yamaha SRT 2:06,648 min
20. Karel Abraham Ducati Reale Avintia Racing 2:06,898 min

 

Moto2

 

Iker Lecuona už má jasno pro sezónu 2020. Přesouvá se od American Racing do týmu Red Bull KTM Ajo, kde vystřídá Brada Bindera. Ten míří o kategorii výše. Stroj rakouské značky však Španěl sedlá i letos. Nicolò Bulega naopak opouští tým VR46, se kterým se stal juniorským mistrem světa Moto3 už v roce 2015. Jeho výsledky v „dospělém“ MS mají bohužel sestupnou tendenci, a to jak v Moto3, tak v Moto2, kterou jezdí letos. I když se v loňském roce zranil... Kam zamíří, ještě není jasné.

 

Mattia Pasini nakonec získal smlouvu na zbytek sezóny u týmu Tasca Racing. Ten se v letní pauze rozloučil se Simonem Corsim. Dvaatřicetiletý velezkušený Ital (217 startů, 5 vítěství a titul vicemistra světa stopětadvacítek z roku 2008) letos bodoval pouze ve dvou závodech. Augusto Fernández s Lorenzem Baldassarrim zůstanou příští rok u Sita Ponse.

 

První páteční trénink se stal kořistí Tetsuty Nagashimy. V tom druhém dominoval Fabio di Giannantonio. Dimas Ekky Pratama si obnovil zranění a znamenalo to pro něj stopku. V sobotu před obědem se čekalo, až trať oschne. Neuvěřitelný kousek předvedl Steven Odendaal, kterého highsider vykopl ze sedla jeho NTS. Motorky se však udržel, neupadl a dokázal ji ubrzdit tak, aby znovu nasedl! Do třetího tréninku nastoupil místo stále neuzdraveného Pawiho Jonas Folger. V první zatáčce dostal Pasini bodyček od Sama Lowese. Nakonec byl nejrychlejší Bulega!

 

Q1 v Moto2 začal nejrychleji Bo Bendsneyder, na chvíli ho vystřídal Marco Bezzecchi. Pak si o slovo řekl Jake Dixon. Joe Roberts dostal highsider v předposlední zatáčce a v boxech si sahal na klíční kost... Dixon nejrychlejší čas neudržel, Bendsneyder byl úspěšnější a nejlepší výkon patřil nakonec Remymu Gardnerovi. Čtvrtým postupujícím se stal Marco Bezzecchi.

 

Ten zpočátku kraloval boji o první příčku na startu. Bendsneyder (průběžně druhý) nedobrzdil, vyjel v první zatáčce z trati a upadl. Jezdci zkoušeli slicky, kdo přezul brzy, měl výhodu. Zaúřadoval Sam Lowes a pak Fabio di Giannantonio. Zlepšujícího se Brita přeskočil Álex Márquez a v posledním kole se opakovalo totéž. Sam na soka ztratil dvě sekundy, třetí Baldsaarri skoro čtyři, to rozhodně nebývá obvyklé...

 

VC České republiky Moto2 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Álex Márquez Kalex EG 0,0 Marc VDS 2:06,787 min
2. Sam Lowes Kalex Federal Oil Gresini Moto2 2:08,805 min
3. Lorenzo Baldassarri Kalex Flexbox HP 40 2:10,766 min
4. Nicolò Bulega Kalex Sky Racing Team VR46 2:11,377 min
5. Fabio di Giannantonio Speed Up Beta Tools Speed Up 2:12,053 min
6. Marco Bezzecchi KTM Red Bull KTM Tech 3 2:12,273 min
7. Marcel Schrötter Kalex Dynavolt Intact GP 2:12,424 min
8. Bo Bendsneyder NTS NTS RW Racing GP 2:12,840 min
9. Jake Dixon KTM Sama Qatar Ángel Nieto Team 2:13,121 min
10. Augusto Fernández Kalex Flexbox HP 40 2:13,431 min

 

Moto3

 

Tým Sky Racing VR46 na konci roku opustí Dennis Foggia. V Brně debutují bratr Cana Öncü Deniz (Red Bull KTM Ajo) a Japonec Yuki Kunii (Asia Talent Team/Honda). V prvním brněnském tréninku byl nejrychlejší Jaume Masiá. Pátek odpoledne pak ovládl Gabriel Rodrigo. Jenže nebylo mu to nic platné, protože měl pád zlomil si klíční kost a pánev, což ho logicky z dalších bojů o víkendu vyřadilo. Sobotní volné měření sil patřilo opět Masiovi, t jezdci absolvovali na mokré trati.

 

Q1 se na ní jela také, protože v poledne opět sprchlo. Právě sem nastoupil Kuba Kornfeil, v trénincích nebyl dostatečně rychlý. Tom Booth-Amos spadl, ale bez následků, stejně jako Albert Arenas. Tomu sklouzla noha na mokré stupačce a šel k zemi. V závěru první kvalifikace se sklouzl Can Öncü. Do druhé kvalifikace k nejrychlejší tréninkové čtrnáctce postoupili Raúl Fernández, Makar Jurčenko, Alonso López a právě turecký závodník. Konrfeil skončil až šestý, což znamená až dvacáté místo na roštu. Na loňskou pole position tedy nenaváže.

 

Ve druhé kvalifikaci měl Lorenzo dalla Porta, průběžně vedoucí jezdec seriálu, technický problém. Pořadí chvilinku vedl Filip Salač, poté ho přeskočil oslavenec Tony Arbolino (je mu devatenáct). Pak úřadoval John McPhee, který na vodě umí, v roce 2016 v Brně vyhrál závod. Arbolino v dešti ukázal, že umí být rychlý, sice ho překonal Raúl Fernández, ale na čelo se vrátil. Do přetahované znovu promluvil i Skot a také Tatsuki Suzuki, i když Itala nepřekonali. Divoce spadl v posledním rychlém kole Fernández.

 

O pole position Tonyho Arbolina nebylo pochyb, dal si opravdu hezký dárek. Za něj se zařadil McPhee a na třetí místo se v závěru vyhoupl Niccolò Antonelli. Filip Salač obsadil čtrnáctku.

 

VC České republiky Moto3 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Tony Arbolino Honda VNE Snipers 2:18,020 min
2. John McPhee Honda Petronas Sprinta Racing 2:18,420 min
3. Niccolò Antonelli Honda SIC58 Squadra Corse 2:18,822 min
4. Tatsuki Suzuki Honda SIC58 Squadra Corse 2:18,853 min
5. Raúl Fernández KTM Sama Qatar Ángel Nieto Team 2:18,875 min
6. Arón Canet KTM Sterilgarda Max Racing Team 2:18,953 min
7. Makar Jurčenko KTM BOË Skull Rider Mugen Race 2:19,317 min
8. Jaume Masiá KTM Bester Capital Dubai 2:19,349 min
9. Ai Ogura Honda Honda Team Asia 2:19,719 min
10. Alonso López Honda Estrella Galicia 0,0 2:20,075 min
14. Filip Salač KTM Redox PrüstelGP 2:20,726 min
20. Jakub Kornfeil KTM Redox PrüstelGP 2:20,363 min

 

 

Zdroje: MotoGP.com, Formularapida.net, NowMoto, Everything MotoGP, Wikipedia, MotoGPsport.cz, Nova Sport

 

Foto: Václav Duška jr.

 

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud