Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motocyklová VC Kataru 2019: Dovizioso porazil v dramatické bitvě MotoGP Márqueze

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 10. 3. 2019 • 14:32
2

Velkou cenu Kataru vyhrál v MotoGP Andrea Dovizioso, v Moto2 Lorenzo Baldassarri a v Moto3 se radoval Kaito Toba. Viděli jsme opravdová dramata...

Letošní, už 71. sezóna MS silničních motocyklů bude bezesporu zajímavá. Získá Marc Márquez další titul v MotoGP? Kdo mu cestu za ním nejvíce znepříjemní? Nebo se bude radovat někdo jiný? V menších kubaturách se uvolnily trůny, Francesco Bagnaia i Jorge Martín přešli výše. Moto2 kompletně vyměnily techniku, místo čtyřdobých čtyřválců Honda 600 přešly na tříválcové Triumphy 765. Proto ostatně z názvů tříd postupně vypadly krychlové centimetry, aby se mohla měnit pravidla. Tady je situace hodně otevřená, stejně jako v „trojkách“. V nich už má většina pole nějaké úspěchy, minimálně umí zajet první desítku.

Warm upy

Dvacetiminutové zahřívací tréninky na první závod, Velkou cenu Kataru na okruhu Losail, které se odehrály za světla, ovládli v jednotlivých kubaturách Danilo Petrucci (MotoGP), Remy Gardner (Moto2) a Arón Canet (Moto3). Petrucci si místo u tovární Ducati určitě zasloužil, i když jeho kariéra byla úplně jiná než obvykle, dostal se přímo do MotoGP ze superstocků. Postupoval krůček po krůčku vzhůru. Syn australského mistra světa pětistovek z roku 1987 Wayna Gardnera zase ukazuje, že mu motor Triumph opravdu sedí. Už loni trochu vystrkoval růžky, má za sebou 65 GP, ale na stupních vítězů dosud nestál. Počasí bylo lepší než včera, ostrý vítr se trochu utišil.

V Moto2 spadl loni třetí muž Moto3 Marco Bezzecchi, v „trojkách“ pak Kaito Toba a Turek Can Oncü (Red Bull KTM Ajo), vítěz loňské Valencie a nejmladší jezdec současného pole, šestnáct mu bude až 26. července. Jako šampion Red Bull Rookies Cupu má ovšem výjimku. Náš Filip Salač nastoupil, včerejší kvalifikaci trávil v nemocnici. Startovat v závodě mohl.

Závody ve zkratce

Čtyřdobé litry viděly fantastického Álexe Rinse (Suzuki), který dost dlouho zlobil Andreu Doviziosa (Ducati) a Marca Márqueze (Honda) na čele. Nakonec ale nestál ani na pódiu, i když jen těsně. Druzí dva předvedli v posledním okruhu snad vše ze svého umění. Vyhrál „Dovi“ o 23 tisícin před obhájcem mistrovského titulu, první pětka se vešla do šesti desetin sekundy!

Tříválcovou kubaturu ovládl Lorenzo Baldassarri. Thomas Lüthi projížděl polem jak nůž máslem a v posledních dvou kolech Itala dojel, ten se však ubránil. Tom „Baldovi“ ovšem sportovně pogratuloval, rozdali si to o triumf pěkně oba dva. Pro Baldassarriho je to třetí triumf v kariéře. Závod Moto3 se proměnil v obrovskou bitvu velké grupy od začátku až do konce. Nejrychlejší byla honda, na které seděl Japonec Kaito Toba, na cílové rovince měl větší tempo než Lorenzo dalla Porta a Arón Canet.

MotoGP

Už před dnešním závodem vypsaným na 22 kol se mluvilo o tom, kdy bude nejprestižnější třída startovat. V poušti po osmé večerní místního času padají rychle teploty. Nakonec byl čas (v Kataru je o dvě hodiny více než u nás) zachován. Fabio Quartararo měl smůlu, jeho yamaha se nerozjela do zahřívacího kola. Fantastické 5. místo z kvalifikace tak přišlo vniveč, musel vyrazit z pit lane.

Nejlepší start měl Andrea Dovizioso před Marcem Márquezem. Viñales naopak vyrážel až z 8. pozice, startoval první. Smůla potkala Jacka Millera, který musel přibrzdit, uvolnila se mu pokrývka sedla, vyhodil ji a propadl se ze druhého místa za první desítku. Za třetím Crutchlowem (LCR Honda) jely oba stroje Suzuki, ale brzy jej překonaly a Álex Rins zlobil i oba vedoucí závodníky, dokonce jezdil chvílemi ve vedení! V čele jela skupina 9 jezdců, už v ní byl i Rossi, který startoval až z páté řady vedle Lorenza.

Pole se ale roztrhalo, modré suzuki soupeřům podlehly, Dovizioso měl za zády Márqueze, za nimi jezdil s drobným odstupem Danilo Petrucci, kterému znepříjemňoval život Rins a tuto dvojici stínoval Crutchlow. „Pecco“ Bagnaia si zajel do kačírku. Fabio Quartararo, v úvodu nejrychlejší muž na trati, zdolal Jorgeho Lorenza a blížil se bodovaným příčkám. Jack Miller zajel do boxů... Rins stále pošilhával po pódiu. Vedoucí grupa stále čítala 8 strojů, na konci jely obě tovární yamahy, přitom do cíle zbývala už jen třetina vzdálenosti. Viñales s Mirem (Suzuki) však kontakt ztratili.

Ale Rins mohl vyhrát. Nebo Márquez? Dovizioso? Prvních tří se držel i Cal Crutchlow. Rins ale udělal chybu 3 kola před cílem a odporoučel se na čtyřku. Marc Márquez vycítil svou šanci a „Dovi“ chyboval. Spadl Bradley Smith, ale to se samozřejmě netýkalo čela. Pro to, co převáděli Andrea Dovizioso s obhájcem titulu, máme rádi závody silničních motorek. Drobné vyjetí ze stopy jednoho ten druhý okamžitě potrestal. V poslední zatáčce získal výhodu Ital a Katalánec už ho nedohnal... Poslední pódium patří Crutchlowovi, Rins se musel spokojit se čtyřkou a pátý dorazil d cíle Rossi. I on ztratil na vítěze jen 0,6 s. Čeká nás určitě velmi napínavá sezóna!


VC Kataru MotoGP 2019 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Andrea Dovizioso Ducati Mission Winnow Ducati 42:36,902 min
2. Marc Márquez Honda Repsol Honda Team +0,023 s
3. Álex Rins Suzuki Team Suzuki Ecstar +0,320 s
4. Cal Crutchlow Honda LCR Honda Castrol +0,457 s
5. Valentino Rossi Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP +0,600 s
6. Danilo Petrucci Ducati Mission Winnow Ducati +2,320 s
7. Maverick Viñales Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP +2,481 s
8. Joan Mir Suzuki Team Suzuki Ecstar +5,088 s
9. Takaaki Nakagami Honda LCR Honda Idemitsu +7,406 s
10. Aleix Espargaró Aprilia Aprilia Racing Team Gresini +9,636 s
18. Karel Abraham Ducati Reale Avintia Racing +22,972 s

Pořadí MS jezdců po prvním závodě: 1. Andrea Dovizioso 25, 2. Marc Márquez 20, 3. Cal Crutchlow 16, 4. Álex Rins 13, 5. Valentino Rossi 11...

Moto2

Klání na dvacet kol nezačalo nejlépe pro Itala Bulegu, který spadl v kolizi s Navarrem a Lecuonou. Marco Bezzecchi se také válel po zemi, ale nasedl a jel dál. Vedení se ujal Xavi Vierge před Lorenzem Baldassarrim, Marcelem Schrötterem a Bradem Binderem. Dalšími „padavkami“ byli Tetsuta Nagashima a Jake Dixon. Na čtvrté místo se dostal Remy Gardner, Bindera a Sama Lowese nechal za sebou. „Balda“ svým pronásledovatelům na čele trochu ujel.

Brad Binder přehnal v sedmém kole jednu ze zatáček a odporoučel se až na sedmé místo. Druhý Schrötter měl těsně za sebou Gardnera a Álexe Márqueze, následoval Vierge, ale toho brzy dojeli Tom Lüthi a Sam Lowes. Binder „odcouval“ až na konec Top 10. Zato velezkušený Švýcar, mistr světa stopětadvacítek z roku 2005 a vítěz 16 GP chce zapomenout na loňskou nepovedenou sezónu v MotoGP. Vyšplhal se až na čtvrtou příčku, dnešní závod byl pro něj mimochodem 268. v kariéře... Pak začal obtěžovat mladého Gardnera, kterého po chvíli zdolal a před ním byli už jen dva jezdci, hlavně jeho letošní týmový parťák Schrötter. S ním neměl problém...

„Balda“ jezdil dál vpředu, ale zbývala mu jen necelá 4 kola na to, aby náskok před Tomem ubránil. Remy Gardner udolal Schröttera v předposledním okruhu, ale čekalo se na to, zda Lüthi zaútočí na Baldassarriho. Zkoušel to, dokonce se takřka dotkli, ale Ital i na cílové rovince triumf uhájil. Marcel Schrötter si navíc v dojezdu vzal své pódium zpět, Remy si na první „věnec“ musí počkat minimálně do Argentiny.

Jen dvě desetiny chyběly ke stupňům vítězů nenápadnému, ale dnes výbornému Augustu Fernándezovi. Naopak Álex Márquez stále nesplňuje naděje do něj vkládané a je jen stínem svého bratra Marca. Dnes zklamal i Brad Binder, který se neudržel ani v desítce. Oba mimochodem mají tituly z nejmenší třídy (2014, respektive 2016).

VC Kataru Moto2 2019 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Lorenzo Baldassarri Kalex Flexbox HP 40 39:56,109 min
2. Thomas Lüthi Kalex Dynavolt Intact GP +0,026 s
3. Marcel Schrötter Kalex Dynavolt Intact GP +2,123 s
4. Remy Gardner Kalex Onexox TKKR SAG Team +2,125 s
5. Augusto Fernández Kalex Flexbox HP 40 +2,305 s
6. Sam Lowes Kalex Federal Oil Gresini Moto2 +3,334 s
7. Álex Márquez Kalex EG 0,0 Marc VDS +5,018 s
8. Luca Marini Kalex Sky Racing Team VR46 +7,336 s
9. Enea Bastianini Kalex Italtrans Racing Team +12,949 s
10. Xavi Vierge Kalex EG 0,0 Marc VDS +13,865 s

Pořadí MS jezdců po prvním závodě: 1. Lorenzo Baldassarri 25, 2. Thomas Lüthi 20, 3. Marcel Schrötter 16, 4. Remy Gardner 13, 5. Augusto Fernández 11...

Moto3

Závod Moto3 byl na programu dnes jako první od 15 hodin středoevropského času, tedy ještě v zapadajícím slunci. Jezdce čekalo 18 kol. Vyrazili v pořadí Arón Canet – Lorenzo dalla Porta – Tony Arbolino – Albert Arenas. Ayumu Sasaki, Makar Jurčenko, Jaume Masiá a Tom Booth-Amos se střetli ve vzájemné kolizi. Vedení převzal dalla Porta na tyrkysové hondě týmu Leopard. Dalším, kdo upadl, byl Darryn Binder. Arbolino s Canetem se prali o stříbro prakticky každou zatáčku, ale Arón se vrátil na čelo.

Začal také obří grupě čítající zbylé bodované příčky za sebou ujíždět, únik mu ovšem nevyšel. Dennis Foggia, Kazuki Masaki a Tatsuki Suzuki vzájemně kolidovali. Jiný Japonec, Kaito Toba, si vyzkoušel, jaké je to jezdit ve vedení. Na špičku se posouval i Kuba Kornfeil, jezdil šestý, Arenas s Arbolinem se propadli za něj, mezi první naopak vystoupal Antonelli a dral se tam i Fenati. Jakub se však propadl až za desítku, pole se pořád drželo pohromadě. Poté si Kornfeil agresivně vyšlápl na Alonsa Lópeze.

Fenati nenechal nic náhodě, i když mu nevyšla kvalifikace, ale pořadí se přelévalo. Mohl klidně i vyhrát... Obrovská bitva pokračovala a mezi první se dotáhl z 20. místa na gridu Marcos Ramírez. Jakub kontakt s čelem neztrácel, i když se pohyboval ve spodní polovině Top 10. Fenati dostal varování za zkracování tratě, nepochopitelně rovnou využil letošní novinku, „long lap penalty“, projel vyznačenou delší sekcí tratě. Preventivně, aby trest nedostal v závěru? Ne, prostě se spletl a signál vyhodnotil jako penalizaci. Najednou takřka uzavíral první grupu čítající 13 jezdců.

Poslední kolo! Kdo vyhraje? Dalla Porta, Toba, Canet? Tato trojice v závěru lehce ujela. Na cílové rovince byl ze všech nejrychlejší Kaito Toba a zaslouženě se radoval z prvního triumfu kariéry. Žádný japonský závodník dosud v Moto3 ještě nevyhrál. Prvních jedenáct jezdců se vešlo do jedné sekundy. Včetně ve finále devátého Fenatiho a desátého Kuby Kornfeila.


VC Kataru Moto3 2019 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Kaito Toba Honda Honda Team Asia 38:08,887 min
2. Lorenzo dalla Porta Honda Leopard Racing +0,053 s
3. Arón Canet KTM Sterilgarda Max Racing Team +0,174 s
4. Marcos Ramírez Honda Leopard Racing +0,505 s
5. Celestino Vietti KTM Sky Racing Team VR46 +0,584 s
6. Albert Arenas KTM Sama Qatar Ángel Nieto Team +0,818 s
7. Raúl Fernández KTM Sama Qatar Ángel Nieto Team +0,846 s
8. Niccolò Antonelli Honda SIC58 Squadra Corse +0,850 s
9. Romano Fenati Honda Snipers Team +0,890 s
10. Jakub Kornfeil KTM Redox PrüstelGP +0,903 s
21. Filip Salač KTM Redox PrüstelGP +31,943 s

Pořadí MS jezdců po prvním závodě: 1. Kaito Toba 25, 2. Lorenzo dalla Porta 20, 3. Arón Canet 16, 4. Marcos Ramírez 13, 5. Celestino Vietti 11... 10. Jakub Kornfeil 6

Související články

Témata
Avatar - Floyd
11. 3. 2019 00:25
Re: Paráda!
To máš naprostou pravdu.
10. 3. 2019 20:13
Paráda!
Všechny 3 závody super podívaná! Během jednoho závodu, víc předjíždění než v F-1 za celou sezonu.... :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku