Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motory Saabu se stále dají koupit nové. Pokud máte odvahu si je objednat z Alibaby

Motory Saabu se stále dají koupit nové
Motory Saabu se stále dají koupit nové
Motory Saabu se stále dají koupit nové
Motory Saabu se stále dají koupit nové
17 Fotogalerie
Michal Dokoupil
Diskuze (7)

Automobilka Saab už neexistuje 14 let, fanouškovskou základnu má ale stále silnou. Jedním z hlavních problémů mrtvých značek jsou náhradní díly, ale zde má Saab výhodu. Licence totiž skončily v Číně, kde se třeba motory vyrábí dodnes.

V Česku se letos začala prodávat auta čínské automobilky BAIC. V nabídce má zatím tři SUV a slibuje příchod dalších tří, kromě toho ale bude nabízet také elektromobily pod značkou Arcfox. Jedna z nejstarších a největších čínských automobilek se dlouho věnovala převážně offroadům, dlouho ale měla plány více se dostat na trh s běžnými automobily a SUV.

V první dekádě tohoto století se BAIC neúspěšně pokusil postupně koupit evropské značky Opel, Volvo a SAAB, zkoušel ale také získat licenci na techniku Chrysler. Nic z toho se nepodařilo, se Saabem měl ale čínský státní podnik částečný úspěch. Někdy ke konci tradiční švédské značky se Číňanům podařilo odkoupit licenci na starší modely Saabu (9-3 a 9-5) a některé jeho technologie.

V roce 2013 tak byl uveden první model BAIC, který stál na základě Saabu a vznikla pro něj i nová samostatná značka. Senova D70 využila techniku Saabu 9-5, kterému se skeletem také dost podobala. Pod kapotou pracovaly benzínové motory o objemu 1,8, 2,0 nebo 2,3 litru, původně známé jako motor Saab H.

Senova následně do prodeje poslala další modely založené na Saabu, motory a další technika ze Švédska si ale našla cestu i do jiných aut BAIC. Například offroad BAIC BJ40, zjevně inspirovaný Jeepem Wrangler, se s motory původně od Saabu prodával i v Evropě.

Značka Senova v roce 2020 zanikla a její modelová řada přešla pod hlavní značku BAIC (nebo také Beijing). Vozy BAIC už přešly převážně na motory z vlastního vývoje, jednotky od Saabu ale žijí i nadále. Nějaká omezená výroba stále probíhá u BAIC, ale ty se na volný trh běžně nedostanou.

Pro fanoušky Saabu po celém světě je důležitější, že vzhledem k obrovskému počtu modelů BAIC stále v provozu je v Číně rozjetá výroba náhradních motorů u externích dodavatelů. Se zjištěním přišel web Saab Planet, který na známém portálu Alibaba našel celé náhradní motory od lokálních výrobců, jako třeba Beijing Beixian Power Technology nebo Xingzhan Automotive Technology, s cenou začínající v přepočtu na 50.000 Kč při objednání jednoho kusu. Jak je na Alibabě běžné, pokud si jich objednáte třeba celý kontejner, cena za kus půjde ještě výrazně níže. Kdo nepotřebuje motor kompletní, může si na online tržišti snadno objednat třeba jen blok, nebo další komponenty.

K tomu je samozřejmě nutné připočíst také cenu dopravy, cla a podobné náklady. Otázkou je i kvalita takového motoru, vyrobeného neznámými firmami a jeho instalace do Saabu se asi taky neobejde bez nějakých úprav. A pozor se musí dávat i na podvody, kdy například obchodníci vystupují jako výrobci a zvyšují tak ceny. Přesto je možnost koupit si celý nový motor na auto značky, která již 14 let neexistuje, unikátní příležitostí.

Video placeholder
Saab Cars Sales a Service Center na Taiwanu • Zdroj: Saab Planet/YouTube

Zdroj: Saab Planet, Zdroj foto: Alibaba, Zdroj videa: Saab Planet/YouTube

Vstoupit do diskuze (7)