Muzeum silnic Vikýřovice: Silnice je život
Které řemeslo patřilo v 19. století mezi vážené profese? Kupodivu cestář! Zatímco dnes o silničářích v zimě kolují hloupé vtipy, jejich předchůdci nosili uniformy, služební odznaky a hrdě se hlásili ke svému rajónu. Podobné zajímavosti zjistíte v příjemném Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Co si pod takto všeobecným názvem představit? Především tři stálé výstavy:
Via est vita – Silnice je život
Nejstarší expozice láká návštěvníky od října 2010. „Věnujeme se zde historii stezek, cest, budování silnic i dálnic. Textově začínáme ve čtrnáctém století a saháme skoro do současnosti, jsou tu zmiňováni i patroni jako svatý Kryštof,“ láká vedoucí muzea Alena Turková. Vidíme zde řadu předmětů dokumentujících pohyb na komunikacích: třeba silniční saně, bryčku nebo unikátní kololis. Mezi dopravními značkami nás nejvíce uchvátí jejich předchůdce, takzvaný brzdový kámen z přelomu 18. a 19. století. „Většinou stával na kopci a formanům přikazoval při jízdě dolů nasadit na kolo brzdu,“ prozrazuje paní vedoucí.
Po stopách bratří Kleinů
Druhá kolekce vzdává hold významným podnikatelům, kteří postavili zhruba 3700 km železnic a dva tisíce mostů – třeba Negrelliho viadukt v pražském Karlíně. „Bratři Kleinovi jsou naši rodáci, máme zhruba sto dvacet sbírkových předmětů,“ dozvídáme se od průvodkyně. Nejvýraznější materiál expozice? Krupník! Prý jej objevíme pouze v této lokalitě a Kleinovi ho používali k výrobě patníků nebo schodů. Jde o horninu složenou z mastku, chloritu, křemene a karbonátů, jež má skvělé žáruvzdorné vlastnosti.
Silniční mosty
Třetí stálá expozice potěší především příznivce letních seriálů Světa motorů z minulých let. Vedle modelů námi prezentovaných mostů se nabízejí
archivní materiály o nedokončených stavbách – třeba Německé nebo České protektorátní dálnici. Pozornosti neuniknou ani osudy tradičních českých firem jako Lanna, Bechyně, Bořkovec nebo Litická a. s.
To ale není všechno!
Další výstavní prostory najdete na nádvoří: kromě torz mostů jsme obdivovali třeba nádherně zrestaurovaný unimog. Než však budovu opustíte, vraťte se do podkroví: zde se střídají různé krátkodobé expozice, jejichž hlavním mottem je vztah k silnicím. V minulosti zde byly k vidění stavby z lega, espézetky nebo šlapací kola a motocykly. Dnes si zde prohlédnete výtvarnou výstavu automobilů Václava Zapadlíka a Fiatmánii, kde sběratel Aleš Titzl prostřednictvím různých artefaktů (litých disků, volantů nebo hraček) připomíná 115. výročí vzniku automobilky.
Co tu chystají dál? „Od září výstavu Zapomenutá dálnice a o Vánocích nabídneme k vidění kolem tisícovky angličáků,“ láká naše průvodkyně.
Kdy, kde a za kolik?
Vikýřovice se nacházejí v Olomouckém kraji, pouhých pět kilometrů od Šumperka. Areál muzea najdete na adrese Hraběšická 203, přímo u břehu říčky Desné. Směrem od Šumperka sem odbočíte doleva z hlavní silnice Rapotínské v místě, kde uvidíte stát torza historických mostů. Poté odbočte ještě jednou doleva na parkoviště v ulici U Kaple přímo před hlavním vchodem. Areál muzea je otevřen vždy od úterý do soboty v době od 10
do 16 hodin.
Vstupné
- Dospělí 50 Kč
- Děti 30 Kč
- Rodina 110 Kč
Co dalšího k vidění?
V okolí Vikýřovic doporučujeme především milovníkům starých aut vyhlášenou Veteran Arenu v Olomouci, příznivce techniky zaujme také Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Pokud navštívíte blízké Velké Losiny, nevynechejte ruční papírnu nebo zámek, nechvalně proslulý čarodějnickými procesy. Těm se mimochodem věnuje i samostatná expozice muzea v Šumperku.