Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Námluvy PSA se ZILem: Peugeot a Citroën chtějí vyrábět v Rusku

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 3. 3. 2013 • 19:43
9
Francouzský koncern PSA Peugeot-Citroën sice sužují vleklé finanční problémy, ale to mu nebrání dále expandovat na východ.

Podle agentury Bloomberg probíhají jednání mezi PSA a ruskou společností AMO ZIL. Francouzské firmy Peugeot a Citroën chtějí vyrábět v Rusku hlavně dodávky a moskevská firma má být jejich hlavním partnerem. Tamní trh stále expanduje a PSA chce pochopitelně urvat co největší kus pomyslného koláče. Dle analytiků z IHS Automotive by měl během čtyř let v absolutních číslech překonat trh německý. Produkce přímo v Rusku je pak logickým krokem.

Koncern dle zprávy serveru Automotive News Europe loni vykázal provozní ztrátu přes 576 milionů eur (aktuálně 14,78 miliardy korun). Tento nelichotivý výsledek chce právě kompenzovat na východě. Je pravda, že nedostatečně naplněnou kapacitu závodů v západní Evropě tento krok zřejmě vyřeší, ale bude to mít nepříznivý dopad na jejich zaměstnance. PSA chce však do roku 2015 prodat více než polovinu vyrobených vozidel (lhostejno na tom, zda osobních, či užitkových) mimo starý kontinent. A Rusko geograficky do Evropy patří pouze zčásti...

O rozhovorech se zmínil v telefonickém rozhovoru v pátek 1. března tiskový mluvčí PSA Jean-Baptiste Thomas. „Ano, jednáme s nimi.“ Další podrobnosti však neodhalil, dodal pouze: „Jsou jedním z mnoha potenciálních partnerů, se kterými jsme mluvili. A to nejen v Rusku, ale i dalších zemích.“ Rozhovory byly nepřímo potvrzeny i z druhé strany, informace o nich přinesl ruský list Vedomosti, který rovněž v pátek uvedl: „ZIL možná začne vyrábět lehké užitkové vozy Peugeot a Citroën.“

Ruská produkce zahraničních automobilek se neustále zvyšuje. Působí zde Renault, Volkswagen, Ford a pochopitelně také další výrobci. Z továrny GAZu v Nižném Novgorodu od února vyjíždějí Chevrolety Aveo T300. Podle plánů General Motors by zde mělo vznikat až 30 tisíc exemplářů ročně.

Související články

Témata
Avatar - Aladeen
4. 3. 2013 15:53
Re: Náskok
Kde si v nej išiel veď do Česka ani Slovenska sa ešte nedováža >:D :no:
Avatar - Stejsn
4. 3. 2013 14:32
Dával bych do pežotů motory ZIL
ty byly vždycky takový úsporný ;-)
Avatar - Barrichello
4. 3. 2013 08:44
Výroba v ZILu
tam už měl vyrábět Renault, pak Jeep, pak Fiat užitkový modely a nakonec PSA.

Srandovní je, že jediný kdo tam vyrábí je pořád samotný ZIL >:D >:D >:D
Takže ono to nebude tak horké.
Avatar - JFK
4. 3. 2013 06:54
Re: Náskok
kde si išel v nové ladě?

Lada ztrácí meziročně po několikáté, naposledy nějakých 6%. Jinak teda megakolos v Togliatti s Iževskem je jenom na Renault teda hodně velký sousto, když má Avtoframos, bez Nissanu by to nezvládl, to se s fabričkou Dacie nedá srovnat.
Avatar - Magnetofon
3. 3. 2013 23:14
Re: Náskok
Si robis srandu?

Ja som v novej Grante isiel a je to srot oproti novemu Loganu/Sanderu .
A ta Laga Sport... no to nema zmysel komentovat. >:-[]