Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nejslavnější filmové honičky: 60 sekund (1974 a 2000)

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 14. 1. 2012 • 19:58
10
Dvojici stejnojmenných snímků Gone in 60 seconds spojuje především závěrečná honička. Ta je také většinou jablkem sváru mezi fanoušky těchto filmů.

První Gone in 60 seconds z roku 1974 má na svědomí kaskadér H.B. Halicki, který si vytvořil roli přímo pro sebe. Halicki byl scénáristou, režisérem, producentem a hrál i hlavní postavu.

Hlavní hrdina filmu ze sedmdesátých let Maindrian Pace (H.B. Halicki) je navenek slušný obchodník s automobily, který ale zároveň vede skupinu profesionálních zlodějů aut. Jednoho dne dostane zakázku na dodávku 48 osmi aut do pěti dnů. V seznamu je vedle luxusních limuzín a drahých sportovních aut i jeden tahač Freightliner.

Hlavní hvězdou je samozřejmě Ford Mustang. V tomto případě se jedná o sériový Mach 1 z roku 1973 ve žlutém laku. Ten je spolu s Halickim za volantem a smečkou policejních aut aktérem závěrečné honičky dlouhé 34 minut a označované za nejdelší automobilovou honičku v historii filmu.

Fanoušci prvního Gone in 60 seconds jsou většinou ochotni uznat, že první polovina filmu je trochu slabší díky hereckým výkonům, ale nedají dopustit na závěrečnou honičku. Ta je natočena bez triků a její součástí je i skutečná nehoda, která nebyla v plánu a Halicki při ní narazí s Mustangem do sloupu veřejného osvětlení.

Během natáčení bylo zničeno celkem 93 automobilů a H.B. Halicki se několikrát vážně zranil. Například závěrečný skok dlouhý 39 metrů a provedený bez triků pro něj představoval zhmožděnou páteř.

V případě snímku z roku 2000 musí hlavní hrdina, kterým je bývalý slavný zloděj aut, během 72 hodin ukrást rovných 50 aut. Pro zvýšení dramatičnosti snímku a zajištění dostatečné motivace zloději a jeho společníkům, drží drsný ruský gangster jako rukojmí bratra hlavního hrdiny a vyhrožuje jeho likvidací.

V hlavní roli tohoto filmu se představuje Nicolas Cage, kterému sekunduje Angelina Jolie. Tvůrcům filmu se podařilo přitáhnout diváky do kin i díky lákavým ukázkám s řadou supersportů v čele s Jaguarem XJ220. Většina z nich si ale moc nezajezdila.

Stejně jako v originálu z roku 1974 i zde je vrcholem filmu závěrečná honička. Ta se sice nemůže pochlubit svou délkou a většina diváků jí nemůže odpustit extrémní skok, ale na druhou stranu pomohla na svět zcela novému typu upraveného Mustangu.

Původní Mach 1 modelového roku 1973 v tomto filmu nahradil náležitě upravený Shelby GT500, který kódové označení Eleanor proslavil mnohem více než jeho předchůdce. Dostatečně movití fanoušci Gone in 60 seconds z roku 2000 se pak postarali o zakázkovou výrobu filmových Eleanor na základech fastbacků Mustang z roku 1967. V dlouhé historii Fordu Mustang se něco podobného povedlo prakticky jen zelenému kupé poručíka Franka Bullita.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - Kubass
Vanishing Point
| 15. 1. 2012
Chalenger žije hlavně ve stínu bombastického a užasného Dodge Charger, američtější amerika ze 70sátek snad neexistuje...
Škoda že sním ve filmech vždy jezdí záporáci, viz třeba Bullit [odkaz] Každopádně je to užasné auto co má koule (obvzlášť model R/T s motorem HEMI), moje nejoblíbenější amerika :-)
Avatar - dr.biker
Vanishing Point
| 15. 1. 2012
Jo, to je dobrej film, také jsem se díval, ten zvuk motoru…
Dodge Challenger bylo dobré auto, škoda je, že dnes se všude píše, že Challenger žije ve stínu Forda Mustanga a Chevroletu Camaro. Mě se pořád stále nejvíce líbí Dodge Challenger.
Pro připomenutí filmu: [odkaz]
Avatar - da_b0mb
Vanishing Point
| 14. 1. 2012
Ten bílej challenger je k sežrání... :-)
Seven-Ups (1973)
| 14. 1. 2012
:yes:
Avatar - Pekelná Micinka
Vanishing Point
| 14. 1. 2012
Před několika dny dávali na Prima Cool tento film z roku 1971. Prvních asi 20 minut jsem na to čuměl s otevřenou hubou - to je naprostá esence automobilismu. Nádherně sejmuté záběry - obrazy a čistý zvuk osmiválce... :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku