Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nejvýkonnější VW Golf historie oslavuje 20 let modelů R

Filip Melich Filip Melich 25. 5. 2022 • 23:48
10
6
Zobrazit náhledy (10)
Volkswagen Golf R "20 Years" Volkswagen Golf R "20 Years" Volkswagen Golf R "20 Years" Volkswagen Golf R "20 Years" Volkswagen Golf R "20 Years"

Výkonné modely R automobilky Volkswagen slaví 20. narozeniny, ale dárek dává značka nám. Golf R v edici 20 Years je nejvýkonnějším produkčním Golfem historie.

Automobilka Volkswagen se pochlubila novým Golfem R ve speciální edici 20 Years, která oslavuje 20 let od příchodu Golfu R32. Výčet provedených úprav provedených na výchozím Golfu R začíná pod kapotou, kde se nachází tentýž přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, avšak se zvýšeným výkonem. Běžný Golf R nabízí 235 kW (320 k), ke kterým edice 20 Years přidává dalších 13 koní – výsledkem je 245 kW (333 k) a nejvýkonnější produkční Golf historie.

S hodnotou točivého momentu se Volkswagen zatím nepochlubil a nezmiňuje ani hodnotu zrychlení z 0 na 100 km/h. Předpokládáme drobné zlepšení oproti výchozímu Golfu R. Kromě vyššího výkonu automobilka zapracovala také na samotném charakteru motoru, aby mu dodala trochu agresivity, která současné generaci modelu chybí. V tomto duchu se úpravy dočkal systém přeplňování, kdy i při částečném uvolnění pedálu plynu zůstane škrticí klapka otevřena. Tím je déle udržen vyšší plnicí tlak, což zlepšuje odezvu motoru.

Novinkou je funkce „Emotional Start“, která při studeném startu vytočí motor na 2.500 min-1. V kombinaci se standardně dodávaným výfukem Akrapovič má navodit sportovnější atmosféru už od samotného začátku jízdy. Upravený software sedmistupňového automatu DSG by se pak měl postarat o rychlejší a ráznější změnu převodů. Jestli se nějakého vylepšení dočkal také systém pohonu všech kol 4Motion, si Volkswagen zatím nechává pro sebe.

Standardně budou osazována 19palcová kola, volitelně v modré barvě Lapiz Blue. Na přání bude Volkswagen také dodávat sportovnější pneumatiky Michelin Cup 2. Mezi viditelné změny dále patří větší křídlo na zádi, které pochází z balíčku R-Performance. Znáčky R na karoserii Golfu jsou modré a výročí připomíná číslovka 20 na B sloupku a v grafice osvětlení nástupního prostoru. V interiéru jsou zřejmě jedinými změnami dekorační lišty z karbonu.

Golf R 20 Years vznikne pouze v omezeném počtu. Volkswagen zřejmě neomezí počet vyrobených aut jako takový, ale auto bude ve výrobě pouze po omezenou dobu. Konkrétně by z linek mělo sjíždět od poloviny tohoto roku do poloviny příštího. Cena Golfu R ve výroční edici zatím nebyla zveřejněna, ale očekává se v okolí 1,44 milionu korun. Standardní Golf R na našem trhu startuje na částce 1,28 milionu korun.

Video se připravuje ...

Související články

Témata
Avatar - CHerokee
26. 5. 2022 16:59
Otázka dodání
A ke kterému roku auto dodají? Slyším samé superlativy, ale Golf R Variant mám objednaný od listopadu a budu rád, když bude v srpnu...a to je ještě s prioritou do výroby.
Avatar - Barry Lyndon
25. 5. 2022 20:17
Re: Pekné, ale...
Ta auta si imho prakticky nekonkurují. Golf je zase bambilonkrát praktičtější...
25. 5. 2022 19:38
Re: Pekné, ale...
Jistě bude Grant Coupe - to je totiž pro Němce neodolatelná díra na trhu :-) :no:
25. 5. 2022 16:43
Re: Pekné, ale...
hmm ... v tom pripade nie je vobec co riesit ... 240ix je vo vsetkych parametroch lepsie ( akurat ma o jeden par dveri menej :) )
Avatar - iudex
25. 5. 2022 12:38
Pekné, ale...
V zásade fajn výročná edícia. Kvitujem navýšenie výkonu, jednak 245 kW z dvojlitra je porcia, ktorú prekonáva z konkurencie len A45AMG, ostatné dvojlitrové HH sú ďaleko vzadu. Pre porovnanie výročná edícia GTI Edition 45 pridala maximálne tak nálepky, ale žiaden výkon. Niektoré detaily exteriéru aj interiéru sú fajn (niektoré sú na hranici gýča - modré disky).
Druhá vec je, že sa podstatne navýši už tak vysoká cena Rka; 1,4M je už cena, za ktorú môžem mať BMW M240i so šesťvalcom a 375k. A tiež mohli dať aj nejakú extra farbu pre túto limitku, ten výber pri Rku je biedny a v podstate voľbou je len modrá.
Články odjinud