Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Neláká vás retro dovolená? Na prodej je nevšední obytná Avia

Jan Zajíc
Diskuze (6)

Neříkáte si náhodou, že moderní způsob cestování je nuda? Jestli vás zrovna nahání nostalgie, pak by vás mohl zaujmout dnešní bazarový výběr.

Tentokrát nás totiž zaujala Avia A30 s obytnou nástavbou. Vůz byl vyroben v roce 1975, za sebou má něco málo přes 84 tisíc kilometrů a dnes "stojí" na veteránských značkách. A pozoruhodné také je, že v roce 2020 podstoupil omlazovací proces.

Renovace zahrnovala především modernizaci techniky a výměnu řady dílů, Avia dostala například nové brzdy, nový kardan, nový vzdušník, nový startér, nové tlumiče, nové čepy, novou elektroinstalaci, nová světla a mnoho dalšího. Majitel se dále rozhodl pro nový lak.

"A čerstvě od 1. června má Avia na další dva roky STK," doplňuje vlastník Martin Martínek. Ten si neobvyklý obytňák pořídil v roce 2014. "Avii jsem koupil od známého, který ji vlastnil od začátku 90. let. Tehdy po revoluci ji kupoval za 300 tisíc korun, což byly obrovské peníze," říká Martínek.

Předchozí majitel vůz využíval k cestování po motokrosových závodech, v nichž soutěžil jeho syn. Jaký byl příběh Avie před revolucí, bohužel Martínek neví. Kdo a jak přesně z A30 udělal obytný automobil, tak netušíme.

Video se připravuje ...

Vůz nyní nabízí spaní až pro šest osob, čtyři se vejdou na dvě rozkládací pohovky umístěné proti sobě a dvě do prostoru nad kabinou, dále kuchyňský kout s plynovým sporákem a ledničkou, nebo malou místnost určenou pro chemickou toaletu. V autě jsou dvě umyvadla a hodí se také nový 220V rozvod.

O pohon se stará 3,3litrový vznětový čtyřválec, který jako nový poskytoval maximální výkon 59 kW. Čtyřstupňová manuální převodovka má řadičku nezvykle nezvykle v podlaze, standardní Avia A30 měla řazení u volantu.

A cena? Retro obytňák československého původu je k mání za 139 tisíc korun.

Jan Zajíc
Diskuze (6)

Doporučujeme

Avatar - Stejsn
9. 6. 2022 09:44
Re: STK ??
Co to meleš? Jaký povolení?
Avatar - petr petrumr
8. 6. 2022 20:11
Re: STK ??
a je to republikové bohatsví a třeba jen na deset km do zahraničí je potřeba povolení. Ale do zahraničí bych bez tachografu nejel stejně.
8. 6. 2022 12:05
Neláká!
Fakt ma nelaka trepat sa kamsi rychlostou 60km/h po rovine, s kolonou aut za sebou. A som rad, ze tieto stare Avie uz na cestach nestretavam...
Avatar - Stejsn
8. 6. 2022 09:38
Re: STK ??
Veteránská testace teď platí 2 roky, jako technická.
8. 6. 2022 08:16
STK ??
Vždyť to má na veteránských značkách, tak jaké STK za 2 roky? Tam je přece každoroční kontrola veterána, ne STK. Nebo se něco změnilo?