Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Německý parlament schválil navzdory kritice EU nový zákon o VW

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 14. 11. 2008 • 20:18
27
Německý Spolkový sněm včera večer schválil novelu takzvaného zákona o Volkswagenu, zaručující zachování blokačních menšin v této společnosti, jež vlastní i českou automobilku Škoda Auto.

Dolní komora německého parlamentu normu schválila navzdory kritice ze strany Evropské komise. Zákon mimo jiné garantuje spolkové zemi Dolní Sasko právo veta při důležitých rozhodnutích v koncernu i při vlastnictví pouhých 20 procent akcií.

Dolní Sasko je druhým největším akcionářem v automobilce se sídlem ve Wolfsburgu. Brusel kritizuje právě skutečnost, že novela zákona zachovává ustanovení, podle něhož spolkové zemi postačuje dvacetiprocentní podíl k zablokování důležitých rozhodnutí na valných hromadách. Hlavním vlastníkem největšího výrobce automobilů v Evropě je dnes přitom výrobce sportovních vozů Porsche, jenž sám udává podíl ve VW ve výši 42,6 procenta.

Ještě více se tak zřejmě přiblížila žaloba Evropské unie na Německo u Evropského soudního dvora. Eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy už tento týden v ekonomickém listu Handelsblatt uvedl, že ještě do Vánoc podnikne další právní kroky proti zákonu.

Ten v parlamentu narazil na odpor pouze u liberální FDP a dvou poslanců za vládní konzervativce (CDU/CSU). Aby tato právní norma vstoupila v platnost, musí ji ještě schválit horní komora parlamentu, Spolková rada, a podepsat prezident.

Ostře normu kritizuje i šéf Porsche Wendelin Wiedeking. Požaduje, aby blokační minorita na valné hromadě čítala 25 procent, jak je to podle akciového práva běžné. Porsche a Dolní Sasko se kvůli zákonu soudí i v Německu.

Evropský soudní dvůr už v říjnu loňského roku klíčová ustanovení téměř 50 let starého původního zákona zrušil, neboť prý byly v rozporu s právem EU. Zákon říkal, že akcionář může na valné hromadě VW disponovat nanejvýš takovým podílem hlasů, jaký odpovídá držení 20 procent akcií - bez ohledu na to, jaký je jeho skuteční podíl. Toto a další sporná ustanovení sice německá vláda z návrhu nového zákona vyškrtla, ale blokovanou dvacetiprocentní minoritu v něm ponechala.

Šéf podnikové rady VW Bernd Osterloh v dopise adresovaném německým poslancům poukázal na užitečnost takto pojatého zákona právě v době finanční krize a poklesu odbytu automobilů. Norma totiž podle něj chrání zaměstnance před rozhodnutími o přestěhování výroby jinam a před ztrátou zaměstnání.

Související články

Témata
18. 11. 2008 12:23
Re: Skôr sa tomu hovori "obmedzovanie hospodárskej súťaže".
Nechcel som byť taký drsný, podobné nebezpečie nám už hrozí aj na Slovensku s našou sociálnou socialistickou vládou. Už len krok, a ide sa znárodňovať...
Avatar - T613
14. 11. 2008 19:00
Re: Tak ochrana jen platí
normální vlastník neprodá něco co mu snáší zlaté vejce. i když u amíků by mě to nepřekvapilo >:D
Avatar - T613
14. 11. 2008 18:59
Re: OT: BŮH ŽIJE
v tom případě bůh umřel a narodil se nový
14. 11. 2008 18:54
Re: amerika jako vzor
Placas nesmysly, bud nevis, co se delo u nas v 50. letech nebo nemas tuseni, co se deje/pripravuje v USA, ale nejspis nechapes oboji. Co vlastne chapes? Jestli chces dokazat, ze neco chapes, muzes se zkusit rozepsat o znarodnovani bank v USA :no:
14. 11. 2008 16:15
Re: Skôr sa tomu hovori "obmedzovanie hospodárskej súťaže".
huuuuuuu huuuuuuuuuu brekeke :-!
Články odjinud