Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nová pravidla pro cyklisty? Odstup 1,5 m a stezka podle uvážení

ČTK ČTK 13. 7. 2020 • 22:28
19
57
Zobrazit náhledy (19)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Vláda v pondělí zřejmě zaujme neutrální postoj k návrhu poslance ČSSD Petra Dolínka, který má mimo jiné umožnit bezpečnější jízdu cyklistů. Řidiči by směli předjíždět cyklisty s bočním odstupem nejméně 1,5 metru.

V další části návrhu chce poslanec obnovit povinnost zaměstnavatelů s deseti a více zaměstnanci zajistit zaměstnancům úschovu kol. Podle návrhu stanoviska na vládním webu by měla vláda zaujmout neutrální postoj, ale poukáže na některé sporné body návrhu.

Například v případě předjíždění cyklistů s odstupem nejméně 1,5 metru vláda poukazuje na to, že vymahatelnost tohoto pravidla bude v praxi obtížná, neboť jeho dodržování je v silničním provozu velmi těžko kontrolovatelné. Ani navrhovaná minimální vzdálenost 1,5 metru nemusí být ve všech případech dostatečná, protože při předjíždění je třeba zohlednit i další faktory jako například rychlost jízdy přejíždějícího vozidla i cyklisty nebo meteorologické vlivy jako déšť nebo poryvy větru.

Dolínkův návrh také prolamuje povinnost cyklistů jet v jízdním pruhu pro cyklisty, vyhrazeném jízdním pruhu pro cyklisty nebo například na stezce pro cyklisty, pokud jsou zřízeny. Ministerstvo dopravy pak ve svém stanovisku označuje za zcela nevhodné z hlediska bezpečnosti, aby měl cyklista možnost výběru, jestli pojede po stezce, nebo po pozemní komunikaci společně s motorovými vozidly.

Další částí Dolínkova návrhu je obnovení povinnosti zaměstnavatelů zajistit přístřešek nebo jinou úschovu na kola. Poslanec uvádí, že až do konce roku 2006 měl zaměstnavatel povinnost zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání, jakož i obvyklých dopravních prostředků, pokud jich zaměstnanci používají k cestě do zaměstnání a zpět. Netýkalo se to ale aut. Současný zákoník práce podle něj zapomněl na to, že obvyklým dopravním prostředkem může být i kolo. Náklady na straně zaměstnavatelů podle něj budou nulové nebo zanedbatelné.

Vláda ale podotýká, že navrhovaná úprava vůbec neřeší otázku odpovědnosti za škodu způsobenou na uschovaném jízdním kole. Poukazuje na to, že zaměstnavatel má povinnost hradit škodu na odložených věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů na místě k tomu určeném. V případě nově navrhované povinnosti však vůbec není zřejmé, zda a za jakých podmínek by zaměstnavatel za případnou škodu odpovídal, uvedli vládní legislativci. Ministerstvo práce vedené Dolínkovou stranickou kolegyní Janou Maláčovou v připomínkovém řízení navíc uvedlo, že prostory zaměstnavatele, jako jsou kanceláře nebo dílny, by navíc neměly sloužit jako úschovny kol mimo jiné z důvodu bezpečnosti práce.

Související články

Témata
15. 7. 2020 17:03
Agresivní pumpička Blue Sun
To se nám tu Blue Sun hezky okopal. Pro sebe chce toleranci od ostatních a přitom jim sám říká, cituji z diskuze výše:

"Píšeš nesmysly, ale to u točvolantů nepřekvapuje.
Hm, ty budeš dobrý nemyslitel.
Chodci pro změnu překáží a motají se pod nohy, děti to vůbec nechápou a psi na vodítku už vůbec ne.
Ano, typické myšlení sebestředného plechovkáře."

Až zas bude slintat něco o autech, pamatujte, že motoristy nemá rád a chce jen škodit.
15. 7. 2020 14:55
....
V případě kolony pojedu autem v cyklopruhu dle uvážení.
Avatar - Otrava
14. 7. 2020 23:37
Re: Návrh
Přemýšlím zdali jsi tak hloupý nebo se chceš jen hádat. Mluvím konkrétně například o tom, že je pátek odpoledne - špička. Cyklista může jet po cyklostezce nebo po hlavní silnici s tím, že ho kvůli hustotě provozu pravděpodobně nikdo nepředjede, i když pojede opravdu pomalu.

Vztekej se jak chceš...ale ideálně mimo silnice a ostatní lidi.
Avatar - Ozzman
14. 7. 2020 15:01
Re: Návrh
Na traktor v ČR dostane až 60 % dotaci... což každý správný člověk ze státní správy ví, protože ta nastavovala kritéria, aby rentabilita investice měla trochu smysl a nežádal každý minizemědělec o traktor za 10 mega pro 1ha pole...
Avatar - lamal
14. 7. 2020 13:50
Re: dolinek je mimon
spominal som to preto, lebo ty si spominal...
ja si to ako vodic automobilov uvedomujem, takze cez prechod neletim a vzdy postojim a necham cas na pripadnu reakciu a vlastne rozhodnutie vodica...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku