Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nové Audi Q4 e-tron je tady: Má vyšší dojezd, rychlejší nabíjení a jiný zvuk

Ondřej Mára
Diskuze (28)

Elektrické SUV prošlo poměrně výraznou technickou modernizací, která přináší řadu důležitých novinek.

Kompaktní SUV Audi Q4 e-tron, postavené na koncernové elektrické platformě MEB, dostala pro modelový rok 2024 poměrně rozsáhlou modelovou péči, která se zaměřila především na techniku a technologické funkce. Novinek si však zákazníci všimnou i v kabině.

Začněme ale od elektrického pohonného systému, který je vždy napájen z větší baterie s kapacitou 82 kWh, přičemž uživatelsky dostupných je 77 kWh. Optimalizovaná chemie článků umožnila zrychlit nabíjení, díky čemuž lze baterii nabít z 10 na 80 procent již za 28 minut. Tedy samozřejmě za optimálních podmínek.

Video se připravuje ...

Abychom ale byli konkrétnější – modely s pohonem pouze zadních kol nabízí nabíjení při výkonu maximálně 135 kW, výkonnější modely s pohonem všech kol ale nově nabídnou nabíjení při výkonu až 175 kW. Systém ochrany baterie automaticky umí nastavit nabíjení do 80 %, aby prodloužil její životnost, zatímco plánovač tras automaticky upřednostňuje rychlonabíječky.

Při nastavení trasy k rychlonabíječce přes palubní navigaci navíc vůz automaticky předehřívá baterii, aby bylo možné po připojení co nejrychleji využít maximální nabíjecí výkon. Novinkou je i sytém dochlazení baterie, který udržuje optimální teplotu například po nabíjení nebo jízdě.

V rámci modernizace také všechny modely Q4 e-tron dostaly nový synchronní PSM elektromotor na zadní nápravě, který přináší vyšší výkon i efektivitu.  Například model Audi Q4 Sportback 45 e-tron s výkonem 210 kW tak nově nabízí dojezd až 562 km, z 0 na 100 km/h přitom zrychluje za 6,7 sekundy, zatímco verze quattro je o 0,1 sekundy rychlejší.

Modely Q4 55 e-tron quattro, včetně verze Sportback, nabízí nejvyšší výkon 250 kW a z 0 na 100 km/h zrychlují za 5,4 sekundy. Maximální rychlost všech verzí je přitom omezena na 180 km/h. Pro zajímavost pak můžeme dodat, že k vyšší efektivitě si nový elektromotor pomáhá i lepší účinností teplotního managementu.

Automobilka dále zapracovala na zážitku z jízdy a upravila nastavení podvozku i charakteristiku řízení. Proměnou prošel standardní podvozek, sportovní podvozek i podvozek s nastavitelnými tlumiči, přičemž sportovní podvozek je o 15 mm nižší. Kombinace nových tlumičů, pružin a nového nastavení řízení by měla přinést vyváženější jízdní zážitek se sportovnějšími reakcemi na povely volantu.

V rámci modernizované výbavy nabídne Q4 e-tron volitelně nový systém pro asistovanou změnu pruhu, který je součástí adaptivního tempomatu a fungovat by měl v rychlostech nad 90 km/h. Adaptivní tempomat si přitom ověřuje pozornost řidiče přes kapacitní volant, na kterém pouze stačí mít ruce.

Novinko je také rozšířená základní výbava, obsahující navigaci MMI plus, Audi Connet Navigation & Infotainment nebo 10,25“ plně digitální přístrojový štít Audi virtual cockpit. Přední sedačky jsou standardně vyhřívané a standardem je i elektrické otvírání víka zavazadelníku s bezdotykovým ovládáním.

Zajímavostí je i nový volitelný „charakteristický zvuk“ elektrického pohonu, který má dát modelu vlastní „akustickou identitu“. Systém pracující s dvojicí reproduktorů v zadní části exteriéru a zadních dveřích má vydávat specifický zvuk, který odliší Q4 e-tron od ostatních modelů Audi i ostatních konkurentů a navíc má prohloubit vztah řidiče k vozu.

Speciální digitálně generovaný zvuk má v nižších rychlostech především zvýšit bezpečnost, slyšet by však měl být i při akceleraci až do maximální rychlosti. Pokud by ale řidiče obtěžoval, může ho deaktivovat. V nižších rychlostech ale zůstane zvuk kvůli bezpečnosti vždy přítomný.

Ondřej Mára
Diskuze (28)

Doporučujeme

23. 9. 2023 15:27
A co to tepelny cerpadlo?
A co to tepelny cerpadlo, co v Q4 museli stahnout z prodeje, protoze si amik koupil s i bez a zjistil, ze to nedelalo vubec zadny rozdil, takze klamani spotrebitele… :-/
Uz to opravili? :-!
23. 9. 2023 08:23
Re: Cena? Spotreba? Dojezd?
Co je na 30tis ks světoborného, když i takový staříček a velmi okrajový model jako je Lancia Y se prodává 2x lépe? Ano, je to malé levné spalovací auto. A když už chceš strovnávat s Teslou Y, tak té jediné a srovnatelné SUV (jako EV) se podařilo překonat 100tis aut prodaných ročně, cca 138tis ks, což je 4x tolik. Tj. Q4 je looser :no:
22. 9. 2023 16:13
Re: Cena? Spotreba? Dojezd?
Jako tomu i věřím, ale druhá věc je jak moc se tomu legislativně a dotačně nebo naopak represivně pomohlo. V Holandsku se už dlouho platí za dodatečná daň za emise. V Rakousku tuším taky. Německo dávalo snad 6000 EUR dotaci + nějaká další daňová zvýhodnění. Itálie, Německo a předpokládám další země mají do velkých měst buď zpoplatněný nebo přímo zakázaný vjezd pro spalováky. K tomu úlevy na parkování (to je snad jediná věc co máme v Česku, resp. Praze taky). A další výhody ať už slevy na mýto, nízká nebo nulová daň z vlastnění auta atd. Takže je to dost vynucený výsledek.

Zároveň, pokud ty státy na to mají, tak jako klidně. To bych si to pak pořídil taky. Ale v Česku kde nemáme ani na provoz státu, viz tvůj druhý příspěvek, je nereálné kupovat si dražší EV vyžadující plánování jízd a ta specifika okolo, je to jednoduše nevýhodné.
22. 9. 2023 16:05
Re: Cena? Spotreba? Dojezd?
To co píšeš vidím podobně, také jsem vůči Česku čím dál skeptičtější. Jenom si nemyslím, že jsme v "neadopci", respektive v té neschopnosti adopce, jediní v EU a čistě na počet obyvatel to zanedbatelné nebude. Je to asi problém celého východního křídla.

Ale jako jinak souhlas. Moje osobní skepse vůči EV u nás je v tom, že nejsme schopni (jak píšeš) ani postavit okruh okolo Prahy, tak nevím jak postavíme za 5 let novou dobíjecí infrastrukturu + ekologii obecně doháněli nějaký dalšími investicemi, jakožto pobídkami a dotacemi, když nemáme ani na provoz státu, který seškrtal co mohl a stejně to nestačí...
22. 9. 2023 15:52
Re: Cena? Spotreba? Dojezd?
Co by za to málo ostatní výrobci (vyjma Tesly) dali. Každé prodané EV v Evropě umožňuje výrobcům držet v prodeji pořádné motory ICE.