Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nové nejmenší SUV Hyundai se má jmenovat Casper. Dorazí i do Evropy?

Ondřej Mára Ondřej Mára 30. 8. 2021 • 09:05
82
1
Zobrazit náhledy (82)
Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Hyundai Bayon 1.0 T-GDI

Novinka by měla být dostupná se spalovací i čistě elektrickou pohonnou jednotkou. Časem se navíc očekává i příchod do Evropy.

Automobilka Hyundai zveřejnila před několika měsíci dva snímky nového SUV modelu, na kterých poodhalila jeho přední nárazník s kulatým LED denním svícením a zvláštní grafiku zadních svítilen. Vůz měl mít kódové označení AX1 a určen měl být pouze pro indický trh, na který se v poslední době zaměřuje stále více výrobců.

V uplynulých týdnech se měly na silnicích objevit i maskované prototypy, které měly odhalit skutečně velmi kompaktní rozměry a hranatý design, který vzdáleně připomíná tvary zdrcnutého Hyundai Venue. Kolegové z Carscoops ale nyní přišli s řadou zajímavých informací, které by mohly vzbudit zájem i v Evropě.

Z projektu  AX1 se totiž měl stát model Casper, což je jméno, které si automobilka již před časem registrovala. Model by měl být uveden nejprve na korejském a indickém trhu, poté by se však mohl dostat také do Evropy, kde by mohl zaujmout pozici nejmenšího a nejdostupnějšího SUV značky.

Modely jako Bayon nebo Kona totiž spadají co B-SUV segmentu, zatímco Casper by měl spadat do menší kategorie A-SUV. Jeho základem by se měla stát platforma K1, využitá například u modelu Hyundai i10, a jeho délka by se mohla pohybovat okolo 3,6 metru. Jeho nejbližšími konkurenty na evropských trzích by tak mohly být například modely Suzuki Ignis nebo elektrická Dacia Spring.

video

Srovnání se spalovací i čistě elektrickou konkurencí je přitom na místě, Casper by měl totiž nabízet obě verze pohonu. Konkrétní technické parametry sice zatím neznáme, nejčastěji se však mluví o 1,0litrovém atmosférickém i přeplňovaném motoru o výkonu cca 56 nebo 76 kW. Alternativou ale může být i 1,2litrový benzínový motor.

Spekulace o čistě elektrické verzi přiživila před časem společnost BorgWarner, která zmínila, že Hyundai má od roku 2023 vyrábět čistě elektrický model pro tzv. A-segment, do které by měl spadat právě i Casper. Původní informace sice nezmiňují, zda půjde o hatchback či SUV, při současné popularitě SUV a crossoverů jsou ale šance poměrně vysoké.

Společnost BorgWarner by přitom pro nový model Hyundai v A-segmentu měla dodat integrovaný pohonný modul iDM146, který se skládá z elektromotoru, převodovky a invertoru. Parametry pohonné jednotky mohou být různě upravovány, pracovat by však měla s napětím 400V a nejvyšší výkon by měl dosahovat až 135 kW (184 k). Při velikosti malého SUV se však nejspíš dočkáme podstatně umírněnějších parametrů.

Kolegové z Carscoops přitom očekávají, že oficiální představení modelu Casper se spalovacími motory proběhne ještě do konce tohoto roku. Výroba by mohla být zahájena již v září a v průběhu příštího roku by měl být model uveden na indický a možná i korejský trh. Příchod čistě elektrické verze se pak očekává zhruba v polovině roku 2023, ale možná dorazí i dříve. Právě čistě elektrická verze by pak mohla dorazit i na starý kontinent.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud