Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Novým New York Taxi bude Nissan NV200

David Bureš David Bureš 4. 5. 2011 • 16:12
3
32
Nové newyorské taxíky nebudou pocházet od Fordu, ani od tureckého výrobce Karsan, ale od Nissanu.

Cílem soutěže Taxi of Tomorrow, kterou v roce 2009 vyhlásila komise New York City Taxi and Limousine (TLC) , bylo zvolit jednotný model pro budoucí newyorský taxík. Ze tří finalistů byl vybrán Nissan a jeho dodávka NV200. Ta se začne dodávat jako jediný licencovaný vůz taxislužby na konci roku 2013.

Před zahájením výroby bude taxi NV200 upraveno podle požadavků taxikářů a cestujících. V interiéru má být dostatečný prostor pro čtyři cestující a jejich zavazadla, díky posuvným dveřím se má dovnitř snadno nastupovat.

Výbava pro cestující zahrnuje samostatné ovládání klimatizace na zadních sedadlech, prosklenou střechu pro lepší výhled z vozu, 12V zásuvku, dvě USB přípojky, lampičky na čtení a osvětlení podlahy, díky které snáze najdou svá zavazadla.

Sedačky budou svým povrchem evokovat kůži. Nissan o nich tvrdí, že je bude snadné čistit a že budou mít antibakteriální úpravu.

Výbava auta zahrne navigaci a telematický systém, sedadlo řidiče bude nastavitelné v šesti směrech. Součástí bezpečnostní výbavy bude kontrola trakce, elektronická stabilizace VDC (Vehicle Dynamic Control), či boční a hlavové airbagy.

Dvoulitrový čtyřválec má mít nižší spotřebu paliva a emise CO2 než jednotka v současném sériovém provedení. Zvláštností budou blikající světla místo tradičního klaksonu, která mají snížit hluk vydávaný autem.

Více než 13.000 newyorských taxíků ročně dohromady ujede 500 milionů mil, a tak Nissan bude muset zajistit i vysokou odolnost auta. O běžné opravy se postarají automobilkou vyškolení zaměstnanci taxislužeb, ty náročnější provedou servisy Nissan.

Taxíky Nissan NV200 se budou vyrábět v mexické továrně Cuernavaca. Jejich cena se bude pohybovat okolo částky 29.000 dolarů (cca 465.000,- Kč).

Jako součást pilotního programu, který bude zkoumat použití elektromobilu jako taxíku, nabídne Nissan newyorským taxikářům šest exemplářů elektromobilu Leaf. Japonská automobilka jim poskytne i dobíjecí stanice.

Do finále soutěže se dostali tři finalisté – vedle Nissanu NV200 také Ford Transit Connect a poněkud překvapivě, turecká dodávka Karsan V1, která byla přímo navrhována jako taxi.

Témata
20. 5. 2013 18:24
Som zvedavy, kolko ich bude permanentne v servise???
Ten miniaturny zadny naraznik a nicim nechranena zadna cast, tak to bude v NYC premavke velky problem.
20. 5. 2013 18:21
Re: RIP crown vic
Este si zabudol na Caprice.
Avatar - pelikoš
7. 5. 2011 09:24
Re: RIP crown vic
no jen že to není zanedbatelný obchod
Avatar - pelikoš
6. 5. 2011 15:27
Re: A kde je ekologie!
já taky
5. 5. 2011 18:50
Re: A kde je ekologie!
Jasně, vysvětluj to mým bez centimetru rovným dvěma metrům >:D Jestli je nějaká škodovka fajn jako taxík, tak je to bez debat Superb. Tam je to vzadu paráda a kufr se u drožky taky může hodit. Fabia je motokára pro dva lidi, kam někdo nedopatřením domontoval zadní lavici pro beznohé.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku