Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Okruhová bestie znovu na prodej. Karbonové Pagani Zonda R pořád drží rekord na Ringu!

Dominik Kovář
Diskuze (0)

Tento kousek ani po 13 letech existence neztratil nic ze svého půvabu.

Běda, jestli ji uložíte do garáže. Tohle patří na okruh! Asi takovým způsobem se dá popsat Pagani Zonda R doplněná o specifikaci Revolución. Ostré Zondy R se během tří let vyrobilo 10 kusů (původně jich mělo být 15).

Tehdy se jednalo o dosud nejvýkonnější Pagani. Zonda R se mohla v šestilitrovém dvanáctiválci opřít o výkon 552 kW (750 koní) s hodnotou točivého momentu 710 Nm. Motor byl inspirován pohonnou jednotkou z Mercedesu CLK GTR. 

Video se připravuje ...

Karbonová samonosná karoserie má rozvor prodloužený o 47 mm a celková délka narostla o 394 mm. Tvary auta byly aerodynamicky uzpůsobeny, což znamená delší přední kapotu, zakrytý podvozek, větší zadní difuzor a nastavitelné zadní křídlo. 

Přední i zadní pomocný rám jsou zcela nové, aby vyhovovaly okruhové geometrii náprav a o 50 mm rozšířenému rozchodu kol. Pneumatiky jsou obuté na kovaných hořčíkových ráfcích s centrální maticí. Výměnu kol usnadňuje také pneumatický zvedací systém. Říká se, že Pagani Zonda R tehdy využila pouze 10 % již existujících dílů z portfolia automobilky. 

Kousek, který se bude brzy dražit, je pátým z celkových deseti. V roce 2014 byl vůz vrácen do továrny Pagani, aby byl modernizován do specifikace Revolución. Změnou prošel motor včetně převodovky, což znamenalo nárůst výkonu o 30 koní proti sériové verzi. 

Mimo tyto úpravy dostala Zonda R ve specifikaci Revolución nové tlumiče Öhlins a lehčí kola z hořčíkové slitiny, které dokonale napodobují ta originální. Přítlak speciálu byl zvýšen přidáním sekundárního zadního křídla pod křídlo standardní, zatímco v přední části vozu byly pro zvýšení přítlaku namontovány další prvky ke spoileru. 

Většina exemplářů Zonda R a Revolución se skrývá v soukromých sbírkách, což není případ tohoto kusu, i když není v inzerátu aukčního webu RM Sotheby’s sděleno, kolik má za sebou najetých kilometrů. Do dnešního dne je Zonda R rekordmanem mezi prototypy se základem v produkčním autě s benzinovým motorem na okruhu v Nürburgringu, kdy s časem 6:47 porazila tehdejšího vládce Ferrari 599XX. 

Video se připravuje ...

V dubnu roku 2022 prošel vůz originálním servisem Pagani v Beverly Hills, který vyšel přibližně na 600.000 korun. Zahrnoval novou sadu pneumatik Pirelli, novou palivovou nádrž a kompletní čištění palivového systému se servisem motoru. 

V aukci, která proběhne čtvrtého března 2023 na ostrově Amelia na Floridě, je odhadována cena mezi 10 až 15 miliony korun. Pro milovníky okruhu a výzev je toto Pagani přímo jako dělané. 

Dominik Kovář
Diskuze (0)

Doporučujeme