Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ostrá Toyota Prius skutečně vznikla! V Le Mans oslavuje závodní úspěchy Japonska

redakce AUTO.CZ
Diskuze (0)

Po tajemných upoutávkách Toyota ukázala koncept Priuse z dílny Gazoo Racing. Ekologický hatchback má s vytrvalostními závody společného více, než možná tušíte.

Toyota má početně zastoupené portfolio elektrifikovaných modelů, takže si může dovolit v rámci závodní divize Gazoo Racing vytvářet i zábavné vozy pro řidiče. Připomeňme si GR Yaris, Corollu, Supru i GR86. Postavit zábavný Prius se možná zdá divné, ale když se objevil jako závodní speciál šampionátu Super GT, dalo se něco podobného očekávat, i když zatím pouze v podobě konceptu.

Toyota chce oslavit 6. vítězství v řadě

Ne náhodou si Toyota naplánovala premiéru na 6. června, protože o víkendu se pojede 100. ročník vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans. To je také ideální příležitost si připomenout vítězství Mazdy z roku 1991, protože tehdy jako jediná automobilka reprezentovala zemi vycházejícího slunce na okruhu Circuit de la Sarthe.

Nyní má za sebou Toyota pět po sobě jdoucích vítězství a doufá v šesté prvenství. Prius je s vytrvalostním závodem spojen prostřednictvím svého hybridního pohonu, který posloužil oddělení Gazoo Racing při vývoji speciálů TS030, TS040, TS050 a řady dalších.

Video se připravuje ...

Prius 24h Le Mans Centennial GR Edition

Toyota Prius 24h Le Mans Centennial GR Edition obléká výrazný, avšak velmi uhlazený bodykit. Kompaktnost vpředu narušuje předsazený splitter a postranní křidélka. Nárazník samotný pak přechází v rozšířené lemy blatníků a nástavce prahů.

Záď zdobí široké křídlo, které by se klidně mohlo zachovat i v sériové verzi. To se u difuzoru a postranních průduchů zřejmě nepovede, stejně jako visí otazník nad přední karbonovou kapotou.

Studie stojí na aerodynamických kolech RAYS obutých do pneumatik Michelin Pilot Sport 4S o rozměru 235/50 R18. K širšímu postoji přispívá závodní podvozková sada tlumičů.

Jestli se dočkáme GR Priusu je předčasné soudit, ale minulý měsíc ředitel značky Toyota Koji Sato potvrdil, že modelové portfolio GR se rozroste.

Autor: Mario Rychtera

redakce AUTO.CZ
Diskuze (0)

Doporučujeme