Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pamatujete proslulou sérii M1 Procar? Doprovodný závod F1 hlásí návrat

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 26. 4. 2019 • 18:51
14
Zobrazit náhledy (14)
BMW M1 BMW M1 BMW M1 BMW M1 BMW M1 BMW M1 BMW M1 BMW M1 BMW M1

BMW M1 se vrací na závodní okruh se svou vlastní slavnou sérií Procar. Těšit se máme na závod čtrnácti vozů, za jejichž volanty usednou i závodnické legendy.

BMW oficiálně uvádí, že během závodního víkendu šampionátu DTM na počátku července letošního roku uspořádá na závodním okruhu Norisring vzpomínkový závod série Procar s vozy M1, který má být připomínkou 40 let od uspořádání prvního ročníku tohoto šampionátu.

Procar se má na závodní okruh vrátit ve velkém stylu a na start se má postavit celkem čtrnáct vozů BMW M1. V souvislosti s tímto číslem lze připomenout, že v roce 2008 se vzpomínkového závodu, připomínajícího tehdy 30. výročí modelu M1, zúčastnilo deset vozů.

BMW již nyní uvádí, že pro vzpomínkový závod získalo i bývalé jezdce F1 v podobě dvou závodnických legend, jimiž jsou Jan Lammers z Nizozemska a Marc Surer ze Švýcarska, patřící k miláčkům publika v závodech série Procar již před čtyřiceti lety.

BMW M1 bylo původně vyvíjeno se záměrem startů v závodech vozů skupiny 5, ale změna v pravidlech a zpoždění v náběhu sériové výroby tohoto modelu stojí za změnou plánů. Výsledkem se stala právě série Procar, která v letech 1979 a 1980 představovala doprovodný program závodů F1.

Závody prakticky identických vozů, za jejichž volanty usedali piloti F1 a jezdci MS sportovních prototypů i ME cestovních aut, vzbudily nečekaný ohlas u veřejnosti a přispěly k popularitě BMW M1. Vítězem prvního ročníku se stal Niki Lauda, zatímco druhého Nelson Piquet.

BMW M1 pro sérii Procar se od výchozího silničního provedení lišilo řadou úprav od rozšířených blatníků a přítlačného křídla na zádí až po ladění řadového šestiválce o objemu 3,5 litru na výkon kolem 345 kW (470 k). Pro potřeby série Procar mělo být podle dostupných údajů postaveno celkem čtyřicet vozů.

Zdroj: BMW Group

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku