Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pamatujete si Fabii Dragon? Německá stavba měla 334 koní a pohon všech kol. Nyní je na prodej

Jan Zajíc Jan Zajíc 22. 1. 2021 • 05:48
9
Zobrazit náhledy (9)
Škoda Fabia Dragon Škoda Fabia Dragon Škoda Fabia Dragon Škoda Fabia Dragon

Motor Show v německém Essenu má skvělé jméno hlavně mezi příznivci rychlých aut, tuningu a motorsportu. Proto vás možná překvapí, že v roce 2005 na sebe na této výstavě výrazně upozornila Škoda Fabia.

Asi tušíte, že se nejednalo o obyčejnou Fabii. To opravdu ne. V Essenu se v roce 2005 fanouškům tuningu představil výrazně upravený kus, který měla na svědomí německá společnost Milotec. Na přestavbě ovšem spolupracovaly i jiné firmy.

Fabia, která dostala přídomek Dragon, zaujala už na první pohled širokými blatníky, novými nárazníky a obrovským křídlem. Výrazné bylo také barevné provedení karoserie. Celkově design krásně ilustruje tuningové trendy (dnes už snad přežité) té doby. Opakujeme, že se psal rok 2005...

Podstatné ale je, že "drak" nepředstavoval jen estetickou úpravu. Milotec se kromě designu totiž výrazně povrtal také v technice. 

Fabia především dostala zážehový turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec z Audi TT o objemu 1,8 litru, naladěný ovšem na 245 kW (334 koní) a 418 N.m. V autě se objevila také šestistupňová manuální převodovka a pohon všech kol s lamelovou spojkou Haldex.

Taková Fabia byla samozřejmě rychlá, Milotec uváděl maximální rychlost 250 km/h a zrychlení z klidu na stovku za 5 sekund.

Upraven byl také podvozek, který dostal adaptivní tlumiče. Stisknutím tlačítka na přístrojové desce se mohla světlá výška vozu hydraulicky měnit v rozmezí 50 mm. Ke zkrocení „draka“ sloužil brzdový systém Brembo, vpředu s kotouči o průměru 320 mm a čtyřpístkovými brzdovými třmeny, vzadu o průměru 270 mm.

Fabia Dragon v Essenu stála na 18palcových kolech z lehkých slitin. A jistou péči Milotec věnoval i interiéru, v němž se objevila například sportovní sedadla a volant Sparco.

Zajímavé je, že když jsme pátrali po informacích, narazili jsme na Fabii Dragon na stránkách Milotecu v sekci vozů na prodej. Vypadá to tedy, že si tuhle netradiční škodovku můžete koupit. 

Jestli to chápeme správně, k mání je za 59.500 eur, což je v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Hodnotu nového vozu pak Milotec nacenil na 130 tisíc eur, tedy na 3,4 milionu korun.

Doporučujeme

Témata